FK Buducnost - OMONOIA 0-2

17 Jul 2014, 8:30 p.m. kifinescom

Ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για την ΟΜΟΝΟΙΑ που με εκπλήξεις στην 11άδα και με σκόρερ τους Γκαρσία και Λομπιανίτζε κέρδισε με 0-2 την Μπουντούτσνοστ.

Άρεσε το Τριφύλλι στο πρώτο του Ευρωπαϊκό παιγνίδι αφού όχι μόνο καθάρισε το παιγνίδι με το 0-2 αλλά είχε και σταθερά καλή απόδοση και στα δύο ημίχρονα. Βέβαια η ομάδα του Μαυροβουνίου φάνηκε να είναι πολύ αδύνατος αντίπαλος, όμως και η ΟΜΟΝΟΙΑ με την απόδοση της φρόντισε να την περιορίσει και να μην της επιτρέψει να κάνει φάσεις στα καρέ της ομάδας μας.

Πλέον η προσοχή στρέφεται σε πρώτη φάση στην αυριανή κλήρωση του 3ου προκριματικού γύρου, ενώ γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι το ΓΣΠ θα ζήσει μεγάλες στιγμές την ερχόμενη Πέμπτη με την ΟΜΟΝΟΙΑ να θέλει να κάνει δεύτερη νίκη στο σπίτι της, μπροστά στο κοινό της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Έκανε την έκπληξη στο τέλος ο Καϊάφας αφού κράτησε μεν τον σχηματισμό του 3-5-2 όπως είδαμε και στο τελευταίο φιλικό με τον Ερμή, άλλαξε τα πρόσωπα δε. Ο Κύπριος τεχνικός, έβαλε στο αρχικό σχήμα μπροστά στον Μορέιρα τους Ούτσα Λομπιανίτζε, Γιόνας Ακουισταπάτσε και Άνθονι Σκαραμοτσίνο. Ως φουλ μπακ τοποθέτησε τους Χάρη Κυριάκου και Κριστοβάο Ράμος ενώ στο κέντρο με ανασταλτικά καθήκοντα αγωνίστηκαν οι Σερτζίνιο και Ρόντρι. Πιο μπροστά τους αγωνίστηκε ο Γκριγκαλασβίλι με τους Αλίπιο και Γκαρσία να αγωνίζονται προωθημένοι στην επίθεση.

1ο Ημίχρονο

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου δικαίωσε πάντως τον κόουτς αφού η ΟΜΟΝΟΙΑ από την αρχή έδειξε να είναι η ομάδα με την ποιότητα και την ικανότητα να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Με σωστές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα και στον χώρο του κέντρου η Μπουντούτσνοστ δεν μπόρεσε να σταυρώσει σωστή επίθεση αφού όλες τους οι προσπάθειες σταματούσαν στους ποδοσφαιριστές μας.

Αντίθετα όσο περνούσε ο χρόνος, η ομάδα μας αποκτούσε αυτοπεποίθηση στο γήπεδο και έφτιαξε και τις πρώτες ευκαιρίες. Από κόρνερ στο 13' ο Λομπιανίτζε για ελάχιστα εκατοστά δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά την γυριστή κεφαλιά του Γκαρσία, ενώ στο 16' ο Αλίπιο βγήκε φάτσα με τον Λιουλιάνβιτς, όμως ο δεύτερος κατάφερε να απομακρύνει. Μετά που η ομάδα δοκίμασε με μκρινά σουτ να σκοράρει, ήρθε η ώρα του γκολ στο 36' όταν ο Γκαρσί κατέβασε τη μπάλα και έσπασε δεξιά προς τον Γκριγκαλασβίλι. Ο Γεωργιανός σημάδεψε ξανά τον Ισπανό μέσα στην περιοχή, με τον Γκαρσία από το ύψος του πέναλτι να μην αστοχεί και με πλασέ να ανοίγει το σκορ για την ομάδα μας.

BUD-OMO 0-1 ROBERTO GARCIAvon Omonoianews

Η ΟΜΟΝΟΙΑ συνέχισε να είναι η καλύτερη ομάδα, με τους Μαυροβούνιους να έχουν μόλις ένα αδύναμο σουτ το οποίο μάζεψε εύκολα ο Μορέιρα. Η ομάδα μας είχε μεγάλη ευκαιρία και για 2ο τέρμα, με τον Αλίπιο να κάνει φοβερή ενέργεια και να περνάει 4 αμυντικούς μέσα στην περιοχή όμως το σουτ του πήγε ψηλά έξω στο 43'. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ένα σουτ του Ράμος που έφυγε και αυτό έξω, στο 45ο λεπτό.

2ο Ημίχρονο

Με αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος με τον Τσέτκοβιτς να αλλάζει τον Ρόγκοσιτς. Ο Γκαρσία με το καλημέρα έκανε ένα σουτ από τα 40 μέτρα το οποίο έπιασε απροετοίμαστο τον τερματοφύλακα της Μπουντούτσοστ όμως η μπάλα τράνταξε το δοκάρι αντί να πάει στα δίχτυα. Στο 55' η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Ούτσα Λομπιάνίτζε από κοντά να μην μπορεί να νικήσει τον Λιουλιάνοβιτς ο οποίος έκανε μεγάλη απόκρουση στο δυνατό σουτ με το αριστερό του Γεωργιανού!

Στο 59' ο Μορέιρα χρειάστηκε να κάνει την πρώτη του απόκρουση για το ημίχρονο, χωρίς μεγάλη δυσκολία όμως στο 70' χρειάστηκε να κάνει την πρ΄ψτη του ουσιαστική επέμβαση μετά από κεφαλιά του Τσέτκοβιτς. Κάπου εδώ τελειώνει και η "συμμετοχή" της Μπουντουτσνόστ στον αγώνα, αφού η ομάδα μας κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη της - και σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση - με τέρμα του Λομπιανίτζε στο 79'. Ο Ράμος εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Ούτσα πιο ψηλά από όλους στο δεύτερο δοκάρι κάρφωσε τη μπάλα στο τέρμα των Μαυροβούνιων.

Bud-Omo Uchavon Omonoianews

Στη φάση του φάουλ η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε τον Σκάρα με τραυματισμό - προσαγωγούς - με τον Φυλαχτού να πέρνει τα πρώτα του αγωνιστικά λεπτά σε Ευρωπαϊκό παιγνίδι στο 81ο λεπτό. Η ομάδα μας έλεγξε τον αγώνα εύκολα, με τον Καϊάφα να δίνει την ευκαιρία και στον Μικαέλ Ποτέ να κάνει ντεμπούντο, αλλάζοντας τον σκόρερ του 1ου τερμάτος Γκαρσία στο 86'. Ο επιθετικός από το Μπενίν, πήρε δυο φορές μπάλα στη περιοχή στα εναπομείναντα λεπτά, χωρίς όμως να καταφέρει να ολοκληρώσει φάση. Δεν τίθεται θέμα όμως για να κριθεί αφού αγωνίστηκε μόλις για 7 λεπτά αφού στο 93' ο Βέλγος διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

Αγωνίστηκαν: Μορέιρα, Λομπιανίτζε, Ακουισταπάτσε, Σκαραμοτσίνο (81' Φυλαχτού), Κυριάκου, Ράμος, Ρόντρι, Σερτζίνιο, Γκριγκαλασβίλι (76' Ρούμπιο), Αλίπιο, Γκαρσία (86' Ποτέ)

Σκόρερ: Γκαρσία 36' , Λομπιανίτζε 79'

Κάρτες: Ράμος