ΟΜΟΝΟΙΑ - Απόλλων 0-1

11 Dec 2017, 7:18 p.m. kifinescom

Σε ένα από τα καλύτερα της παιγνίδια φέτος η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν κατάφερε να σκοράρει παρά τις ευκαιρίες της και δέχτηκε το γκολ στο τέλος, σε ένα σημείο που δεν μπορούσε πλέον να αντιδράσει.

Για ένα ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές της ΟΜΟΝΟΙΑΣ έπαιζαν με...μαγκωμένο R1. Τρεξίματα, μαρκαρίσματα σε 1ο και 2ο χρόνο, γρήγορες επιθέσεις και σαφής υπεροχή. Όμως της έλειπε κάτι. Το γκολ. Και εφόσον αυτό δεν ήρθε, τα πράγματα στην επανάληψη έγιναν δύσκολα όταν μίλησε το βάθος του πάγκου του Απόλλωνα. Μπορεί το γκολ του Σαρδινέρο να ήρθε στο 91' όμως η αλήθεια είναι ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ "πάλευε' για το 0 στην άμυνα της από το 60' και μετά.

Απορούμε όμως πραγματικά που βρέθηκε σήμερα όλο αυτό το πάθος, αφού σε γενικές γραμμές η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν καλή , από τον τερματοφύλακα μέχρι και τον επιθετικό. Δεν έχασε την συγκέντρωση της και ακόμη όταν ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο γήπεδο δεν έδειξε στοιχεία πανικού.

Και το λέμε αυτό έχοντας στο νου το τι μας παρουσίασε αυτή η ομάδα μια βδομάδα πριν, στο παιγνίδι με την ΑΕΚ. Είναι άραγε και το "θέλω" ένα σημαντικό πρόβλημα στην ΟΜΟΝΟΙΑ, πέραν του "μπορώ"; Ο χρόνος θα το δείξει.

Η ουσία πάντως είναι ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ μένει πολύ πίσω από τους πρωτοπόρους και το να καταφέρει να πλασαριστεί σε θέση διεκδίκησης εξόδου στην Ευρώπη φαντάζει από δύσκολο έως απίθανο...

1ο Ημίχρονο

Αν και ισορροπημένο στο ξεκίνημα του το παιγνίδι, η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν η ομάδα που ξεχώρισε για την μεγαλύτερη υέληση για να σκοράρει πρώτη. Στο πρώτο 15λεπτο το Τριφύλλι κατάφερε να ολοκληρώσει 5 επιθέσεις, χωρίς όμως την μεγάλη φάση, ενώ δεν επέτρεψε το λάθος στην άμυνα και την απειλή στην εστία του Φελτχούιζεν.

Με το πέρασμα του χρόνου η ΟΜΟΝΟΙΑ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και η κατοχή της πλέον μεταφραζόταν σε επικίνδυνες επιθέσεις, όπως αυτή στο 26' όταν ο Χριστοφή πέρασε πολύ γρήγορα την μπάλα στον Γκονζάλες με τον Αργεντίνο να τον ξαναβρίσκει στην περιοχή. Ο Γιούστερ όμως πάνω στην γραμμή κατάφερε να αποκρούσει σε κόρνερ. Εξαιρετική και η ευκαιρία του Ντάρμπισιαϊρ στο 33' όταν έκλεψε από τον Σακιέτι, πάτησε περιοχή όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον Βάλε.

Πέραν από μια εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα η οποία πήγε πάνω από την εστία του Φελτχούιζεν, ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία μας ενώ οι πράσινοι ήταν γενικά αυτοί που με την πίεση και την επιθετικότητα τους άξιζαν το γκολ. Δεν τα κατάφεραν όμως, αφήνοντας το σκορ 0-0 ως αποτέλεσμα ημιχρόνου.

2ο Ημίχρονο

Ο Απόλλωνας με την είσοδο του Παπουλλή αντί του Σκέμπρι δοκίμασε στο ξεκίνημα του ημιχρόνου να επιβάλει τους δικούς του κανόνες στο παιγνίδι, με την άμυνα της ομάδας μας να ανταποκρίνεται θετικά, ενώ όταν στο 52' μετά από λάθος του Καντέ ο Ζελάγια βρέθηκε σε θέση βολής, ο Φελτχούιζεν απόκρουσε και με σπριντ έσωσε και το κόρνερ. Η υπερπροσπάθεια του όμως του στοίχισε αφού τραυματίστηκε και στο 55' έγινε αλλαγή, με τον Χριστοδούλου να μπαίνει στο παιγνίδι.

Όπως αναμενόταν, ο Απόλλωνας με την πάροδο του χρόνου έγινε ακόμη πιο πιεστικός με την κατοχή πλέον να είναι με το μέρος του αλλά και να πραγματοποιεί συνεχόμενες επιθέσεις μετά την πάροδο μίας ώρας παιγνιδιού. Ο Ιωακείμ πέρασε στο παιγνίδι τον Αντόνια αντί του Γκονζάλες στο 65' ενώ 10 λεπτά αργότερα εκτός πέρασε ο Χριστοφή για να περάσει μέσα ο Μπρέβελντ.

Με πιο πολλούς παίχτες στο κέντρο, ο Ιωακείμ θέλησε να σταματήσει τις συνεχόμενες επιθέσεις του Απόλλωνα που συνέχισε να φορτώνει την επιθετική του γραμμή. Δυστυχώς βέβαια, με την απουσία του Χριστοφή οι πάσες από την άμυνα είχαν λίγη τύχη να εξελιχτούν σε αντεπιθέσεις, αφού πλέον έλειπε η ταχύτητα. Στο 87ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν ο Γιούστε μπροστά στο κενό τέρμα από τα 2 μέτρα έβγαλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Η ομάδα μας μαζεμένη προς τα πίσω είχε πρωτίστως πλέον στόχο να κρατήσει το 0 στην άμυνα αφού ακόμη και όταν έβγαινε στην επίθεση αυτό γινόταν με 3 ή 4 παίχτες μαξιμουμ. Δυστυχώς για την ΟΜΟΝΟΙΑ ο Απόλλωνας ευτύχησε να σκοράρει στο 91' όταν ο Ζελάγια έκανε το σουτ με τον Χριστοδούλου να αποκρούει σε πρώτο χρόνο όμως ο Σαρντινέρο από κοντά τέλειωσε τη φάση και έκανε το 0-1.

Η απογοήτευση ξεκάθαρα ζωγραφισμένη στα πρόσωπα όλων στην ΟΜΟΝΟΙΑ που σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να βρει το σθένος να αντιδράσει στα ελάχιστα λεπτά που είχαν απομείνει στην 5λεπτη καθυστέρηση.

Αγωνίστηκαν: Φελτχούιζεν (55' Χριστοδούλου), Τζαΐλσον, Κατελάρης, Φαμπρίτσιο, Καντέ, Μαργκάσα, Σοάρες, Γκονζάλες (65' Αντόνια), Χριστοφή (75' Μπρέβελντ), Λόπες, Ντάρμπισιαϊρ