Δόξα - ΟΜΟΝΟΙΑ 1-2

26 Nov 2017, 7 p.m. kifinescom

Με πολύ άγχος και μεγάλη δυσκολία η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο την Δόξα, παρότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ. Δύο γκολ για τον Ουίλιαμ Σοάρες για την ομάδα μας.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ δυσκολεύτηκε να καταβάλει την αντίσταση της Δόξας που έδειξε ότι δεν είναι τυχαία στα ψηλά της βαθμολογίας. Παρότι η Δόξα έχασε το προβάδισμα της μετά την ανατροπή εντός 3 λεπτών από τις κεφαλιές του Σοάρες, μέχρι το 90+6' που παίχτηκε μπάλα δεν έπετρεψε στην ομάδα μας να τελειώσει το παιγνίδι και έχασε και αυτή τις δικές της ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Ουσιαστικά η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν μπορεί παρά να κρατήσει μόνο το αποτέλεσμα από το σημερινό ματς, αφού αυτό θα μπορούσε να στραβώσει σε αρκετά σημεία. Ο αντίπαλος είχε δύο δοκάρια (η ομάδα μας είχε ένα στο 1-0) όπως και ευκαιρίες από σημαντικά λάθη της άμυνας μας. Το διαφορετικό σήμερα ήταν ότι τα (επαναλαμβανόμενα) λάθη μας δεν τα πληρώσαμε, στον βαθμό που είδαμε να γίνεται σε προηγούμενα ματς.

1ο Ημίχρονο

Με το καλημέρα του αγώνα η ΟΜΟΝΟΙΑ βρέθηκε πίσω στο σκορ, αφού στην πρώτη επίσκεψη της Δόξας στην περιοχή μας ο Λούις Κάρλος πέτυχε το 1-0. Ήταν μια γρήγορη αντεπίθεση της Δόξας, με τον Ζατλ από δεξιά να βρίσκει τον Λούις Κάρλος εντελώς αμαρκάριστο μπροστά στον Χριστοδούλου, χωρίς να αντιμετωπίζει καμία δυσκολία στο να εκτελέσει τον νεαρό μας τερματοφύλακα με το κεφάλι.

Αν και σταδιακά η ομάδα μας έδειξε να αντιδράει στο σοκ του 1-0, η Δόξα πλησίασε και σε δεύτερο γκολ, όταν ο Ζατλ από το ύψος της περιοχής σημάδεψε στο 10' το δοκάρι της εστίας του Τριφυλλιού. Από το σημείο αυτό και μετά η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν καλύτερη και άσκησε πίεση στην άμυνα της Δόξας δημιουργώντας και χάνοντας ευκαιρίες για την ισοφάριση. Σημαντική φάση στο 17' όπου είχαμε δοκάρι και διπλή ευκαιρία για να φέρουμε το ματς στα ίσα.

Η ισοφάριση εν τέλει ήρθε στο 23ο λεπτό, όταν ο Μαργκάσα εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Ουίλιαμ Σοάρες πιο ψηλά από όλους στην περιοχή, έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στην εστία του Γκρεμσλ.

3 λεπτά αργότερα, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ήρθε και η ολική ανατροπή, με τον Ουίλιαμ να στέλνει αυτή τη φορά τη μπάλα στην γωνιά της εστίας και το σκορ να γίνεται 1-2.

Η παθογένεια της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που ακούει στο όνομα "διαχείρηση σκορ", έκανε και πάλι την εμφάνιση της μετά το 35' αφού η Δόξα βρήκε χώρους και κράτησε μπάλα, με τους ποδοσφαιριστές μας παρά τις οδηγίες του πάγκου, να αμύνονται μηχανικά. Η Δόξα κέρδισε μέτρα προς το κουτί μας και έφτιαξε προϋποθέσεις οι οποίες μπορούσαν σίγουρα να στοιχίσουν. Για καλή μας τύχη αυτό δεν έγινε και το ημίχρονο τέλειωσε στο 1-2.

2ο Ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές μπήκαν για το 2ο μέρος οι δύο ομάδες με την ομάδα μας να είναι αυτή με την πρώτη ευκαιρία, μόλις στο 47' με σουτ του Μαργκάσα που πήγε άουτ. Η μεγάλη φάση όμως έγινε στο 51' όταν ο Χριστοδούλου δεχόμενος την μπάλα από τον Ουίλιαμ Σοάρες, δεν έδιωξε γρήγορα την μπάλα. Όταν το έκανε, η μπάλα κόντραρε στον Λούις Κάρλος με την μπάλα να πηγαίνει ευτυχώς αουτ. Η Δόξα απέκτησε και πάλι αυτοπεποίθηση και κράτησε μπάλα ζητώντας αυτή το γκολ της ισοφάρισης.

Με την ΟΜΟΝΟΙΑ να μην μπορεί να καθαρίσει το παιγνίδι και την Δόξα να παραμένει επικίνδυνη, ο Πάμπος Χριστοδούλου πέρασε στο 62' τον Μπρέβελντ αντί του Αντόνια. Η ομάδα μας δεν κατάφερε να επιβληθεί του αντιπάλου της και το παιγνίδι παρέμεινε αμφίρροπο στο ρευστό 1-2,  με την Δόξα να φωνάζει παρών σε κάθε της επιθετική προσπάθεια.

Από την άλλη η ομάδα μας σπατάλησε τις ευκαιρίες και προϋποθέσεις, με καλύτερη αυτή του 68' με τον Μαργκάσα να αστοχεί για λίγο, εντός περιοχής. Καλή κεφαλιά σε κόρνερ του Μαργκάσα είχε και ο Κανού στο 76'. Στο λεπτό αυτό ο Χριστοδούλου πέρασε στο παιγνίδι τον Κατελάρη, βγάζοντας τον Λόπες εκτός.

θεωρητικά με τις αλλαγές η ΟΜΟΝΟΙΑ θα έπρεπε να μπορούσε να ελέγξει καλύτερα το σκορ υπέρ της, εφόσον δεν μπορούσε να τελειώσει με ένα 3ο γκολ το ματς. Όμως η Δόξα στο 79' έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση όταν ο Σαντίκ με στριφτή κεφαλιά βρήκε το δοκάρι του τερματοφύλακα μας. Στο 88' καρδιοχτυπήσαμε και πάλι μετά από λάθος του Ουίλιαμ Σοάρες με τους παίχτες της Δόξας να φεύγουν επικίνδυνα γρήγορα στην αντεπίθεση, όμως αυτοί δεν τελείωσαν σωστά την φάση. Στο 90ο λεπτό ο Πάμπος πέρασε τον Μαδούρο στη θέση του Χριστοφή.

Στα 4 λεπτά μέχρι το τέλος, η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε να κρατήσει μπάλα, κυρίως γιατί ο Μαργκάσα με τον Σοάρες στο αριστερό κόρνερ κέρδισαν 4 διαδοχικά κόρνερ. Στο 93'  ο Κανού βρέθηκε μέσα στην περιοχή όμως από πλάγια θέση δεν κατάφερε να κάνει σουτ, έτσι δοκίμασε σέντρα η οποία πέρασε ανεκμετάλλευτη. Με την Δόξα στην αντεπίθεση, ο Σοάρες παραχώρησε φάουλ εκτός περιοχής με όλους τους παίχτες των γηπεδούχων στην περιοχή μας. Η κεφαιά προς τα πίσω μετά την εκτέλεση ήταν από αμυντικό μας έτσι η Δόξα κέρδισε στο 95' κόρνερ. Αυτό εκτελέστηκε με τον Μαργκάσα να διώχνει στο πρώτο δοκάρι να αναγκάζει τον Ψευδιώτη να σφυρίζει την λήξη.

Αγωνίστηκαν: Χριστοδούλου, Δημητρίου, Ουίλιαμ, Φαμπρίτσιο, Καντέ, Άλεξ, Μαργκάσα, Κανού, Ζαρτσίνιο (62' Μπρέβελντ), Χριστοφή, Λόπες (76' Κατελάρης)

Σκόρερ: Ουίλιαμ Σ. 22', 26
Κάρτες: Ουίλιαμ Σ.