Σαλαμίνα - ΟΜΟΝΟΙΑ 1-2

19 Mar 2016, 7:53 p.m. kifinescom

Παρά την κακή εμφάνιση η ΟΜΟΝΟΙΑ πήρε το διπλό στο Αμμόχωστος με τέρματα των Σκέμπρι και Σιέρινταν, παραμένοντας στην 4η θέση, 1 βαθμό πίσω από τον Απόλλωνα και 3 βαθμούς μπροστά από την Ανόρθωση.

Κακό ματς, πολλά λάθη, λίγες φάσεις, όμως η ουσία είναι το τρίποντο θα μπορούσε να πει κανείς. Αναλογιζόμενοι και το ποιοι αποτελούσαν σήμερα την 11άδα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, η γραμμή που διαχώριζε την ποιότητα της ομάδας μας από αυτή της Σαλαμίνας ήταν εξαιρετικά λεπτή. Όταν δεν έπαιξε και με αριθμητικό μειονέκτημα, τότε πάλι καλά που ήρθε και το τρίποντο όπως αυτό ήρθε.

Το δυστύχημα για την ΟΜΟΝΟΙΑ είναι ότι ο αριθμός των απουσιών αυξάνεται αφού Μαργκάσα, Οικονομίδης και Χάφες θα απουσιάσουν από το επόμενο ματς με το τεχνικό τιμ να ελπίζει σε επιστροφή τουλάχιστον κάποιων από των τραυματιών μας.

Ο αγώνας:

Με τον Μπεμπέ εκτός λόγω τραυματισμού και τον Ασσίς ανέτοιμο για 90λεπτο, ο Βλάνταν Μιλόγιεβιτς "έντυσε" τον Σκέμπρι 10ρι, με τον Εζέ να βρίσκει θέση στο αρχικό σχήμα στο φτερό. Κιρμ και Σιέρινταν συμπλήρωσαν την επιθετική γραμμή της ΟΜΟΝΟΙΑΣ. Ο Παναγή παρέμεινε στην θέση του τερματοφύλακα με τους 4 της άμυνας να διατηρούν την θέση τους. Οικονομίδης και Μαργκάσα πήραν τις άλλες δύο θέσεις στο κέντρο.

1ο Ημίχρονο

Μέτριο έως κακό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο με τις φάσεις να απουσιάζουν αφού η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν φανερά αποκομμένη στον άξονα, με τον Σκέμπρι να μην μπορεί να αντεπεξέλθει ως ο συνδετικός κρίκος της ομάδας. Ούτε και οι Οικονομίδης και Μαργκάσα κατάφεραν να δώσουν λύσεις στον τομέα αυτό με τις επιθέσεις της ομάδας μας να είναι εξ ολοκλήρου βασιζόμενες σε μακρινές μπαλιές ή σε στημένα.

Στο 35ο λεπτό από το πουθενά, μια σέντρα του Κιρμ, ήταν αρκετή για να ανοίξει το σκορ για την ομάδα μας. Ο Κιρμ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σιέρινταν έκανε την κεφαλιά και ο Σκέμπρι που τοποθετήθηκε σωστά μπροστά στο τέρμα πλάσαρε εύκολα για το 0-1.

Το γκολ της ΟΜΟΝΟΙΑΣ έδωσε μια υποτυπώδης σβελτάδα στο παιγνίδι για το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να σημειωθούν μεγάλες φάσεις.

2ο Ημίχρονο

Ο κακός ρυθμός και η αργή ανάπτυξη συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μισό με την ΟΜΟΝΟΙΑ όμως να χάνει σημαντική ευκαιρία με το ξεκίνημα για να διπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Σιέρινταν μπροστά στο τέρμα, έστειλε με το κεφάλι την μπάλα πάνω από το τέρμα.

Στο 55ο λεπτό η ομάδα μας έμεινε με 10 όταν ο Χάφες έκανε χαζό χέρι στο κέντρο όντας ήδη χρεωμένος με κάρτα, αφήνοντας την ομάδα μας με αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Μαργκάσα πήγε πίσω για να καλύψει το κενό στο αριστερό άκρο ενώ ο Εζέ έφυγε από το παιγνίδι για να περάσει ο Φυλαχτού στο παιγνίδι και να πλαισιώσει τον Οικονομίδη.

Μοιραία η ομάδα μας έδωσε μεγαλύτερη σημασία στα μετόπισθεν διαφυλάσσοντας το 0 χωρίς να βγάζει πολλές επιθέσεις. Στο 73ο λεπτό και σε στημένο που κέρδισε με τον Μαργκάσα όμως, βγήκε η μπαλιά στην περιοχή, ο Σιέρινταν πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με το κεφάλι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας.

Ο Κιρμ έχασε στο 76ο λεπτό μοναδική ευκαιρία για τρίτο τέρμα, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία του Μιχαήλ. Το ότι απέτυχε να τελειώσει το ματς στην φάση του Κιρμ, το πλήρωσε η ΟΜΟΝΟΙΑ στο 83ο λεπτό όταν ο Παύλου βρήκε στην περιοχή τον Μακρίεβ που από κοντά μείωσε στο σκορ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ρουσιάς πήρε την θέση του Σκέμπρι στον αγωνιστικό χρόνο, με την ΟΜΟΝΟΙΑ να συμπτύσσεται στην άμυνα προσπαθώντας να ελαχιστοποιήσει τους κινδύνους προς το τέρμα του Παναγή. Ο Κύπριος τερματοφύλακας κράτησε την ΟΜΟΝΟΙΑ όρθια όταν στο 93ο λεπτό ο Μακρίεβ βγήκε απέναντι του σε τετ α τετ, αφού έκανε διπλή καθοριστική απόκρουση.

Ο Μιλόγιβετις ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Όρσουλιτς να αλλάζει τον Κιρμ ενώ η ΟΜΟΝΟΙΑ πήρε την μπάλα στην γωνιά της Σαλαμίνας στα τελευταία δευτερόλεπτα ροκανίζοντας τον χρόνο.