Κύπελλο: Πάφος - ΟΜΟΝΟΙΑ 0-4

17 Feb 2016, 6:44 p.m. kifinescom

Με δεύτερη 4άρα στα ημιτελικά το Τριφύλλι. Η ΟΜΟΝΟΙΑ με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ επιβεβαίωσε τον ρόλο της ως φαβορί και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

H OMONOIA ήταν σοβαρή από το ξεκίνημα και με δύο τέρματα πριν το τέλος του ημιχρόνου έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Με τα 4 τέρματα έφτασε σε άλλη μια νίκη στον θεσμό που την βρίσκει πλέον στα ημιτελικά με αντίπαλους τις ΑΕΚ, αποελ και μία εκ των ΑΕΛ και Απόλλων.

Ο αγώνας:

Οι πολλές απουσίες έφεραν ανακατατάξεις στην αρχική 11άδα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ. Ο Βλάνταν Μιλόγιεβιτς έδωσε φανέλα βασικού στον Κάσμι που έκανε ντεμπούτο στο αριστερό άκρο ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Εζέ. Στο δεξί φτερό τοποθετήθηκε ο Μπαντιμπαγκά. Στο κέντρο άρχισαν τον αγώνα Οικονομίδης, Φλορέσκου και Μπεμπέ ενώ στην άμυνα Ρομαρίκ και Όρσουλιτς άρχισαν μπροστά στον Γιωργαλλίδη με τους Δημητρίου και Χάφες στα φτερά.

1ο Ημίχρονο:

Όχι ότι το σκορ του πρώτου αγώνα το επέτρεπε αλλά η ΟΜΟΝΟΙΑ από την αρχή του αγώνα έδειξε ότι δεν θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα απέναντι στην αδιάφορη Πάφο. Η ομάδα μας ήταν σε ένα διαρκή επιθετικό μονόλογο από το πρώτο λεπτό με το τέρμα να είναι απλά θέμα χρόνου.

Ο πρωτοεμφανιζόμενος Κάσμι έδειξε να θέλει να ντεμπουτάρει με γκολ και αφού σκόραρε ένα τέρμα στο 22' που σωστά δεν μέτρησε για οφσάιντ και δοκίμασε το πόδι του άλλες 2 φορές χωρίς αποτέλεσμα, άνοιξε εν τέλει το σκορ στο 39ο λεπτό όταν με όμορφο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

3 λεπτά αργότερα η βαθιά μπαλιά του Όρσουλιτς ανάγκασε τον Μίλλερ σε λάθος γύρισμα προς το τέρμα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Εζέ που με κοντινό πλασέ μετά που πέρασε και τον τερματοφύλακα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας για το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

2ο Ημίχρονο:

Με διπλή αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η ομάδα μας, με τους Κατελάρη και Φιλιώτη να αντικαθιστούν τους Φλορέσκου και Μπαντιμπάγκα. Ο Κατελάρης πήρε θέση στο κέντρο ενώ ο Φιλιώτης αγωνίστηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας με τον Χάφες να μετατοπίζεται πιο μπροστά.

Ο Αιγύπτιος μάλιστα στο 63ο λεπτό ολοκλήρωσε με τέρμα την υποδειγματική αντεπίθεση της ομάδας μας και την όμορφη ασσίστ από τον Οικονομίδη. 4 λεπτά αργότερα ο Κιρμ που είχε περάσει στο παιγνίδι στο 62' με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Με το παιγνίδι να έχει κριθεί η Πάφος επιχείρησε στο 10λεπτο 70-80 να επιτεθεί όμως ο Γιωργαλλίδης ήταν σε ετοιμότητα και δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστίας του. Η ομάδα μας, με σβηστές τις μηχανές κατάφερε να διατηρήσει το 4-0 μέχρι τέλους και με συνολικό σκορ 8-0 να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά.

Αγωνίστηκαν: Γιωργαλλίδης, Δημητρίου, Ρομαρίκ, Όρσουλιτς, Χάφες, Οικονομίδης, Φλορέσκου (46' Κατελάρης), Μπεμπέ (62' Κιρμ, Κάσμι, Εζέ, Μπαντιμπαγκά (46' Φιλιώτης)

Σκόρερ: 39' Κάσμι, 42' Εζέ, 63' Χάφες, 67' Κιρμ