OMONOIA - Δόξα 4-2 (video)

1 Feb 2015, 5:55 p.m. kifinescom

Συνεχίζει το αήττητο της σερί η ΟΜΟΝΟΙΑ που με σκόρερ τους Ποτέ και Ράμος κέρδισε με 4-2 την Δόξα και έκανε σημαντικό βήμα για την προσπάθεια της να ανεβεί ακόμη πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και μόνο όταν το επέτρεψε αυτή, έδωσε δικαίωμα στην Δόξα για να πλησιάσει στην περιοχή. Ένα πέναλτι και ένα αμυντικό λάθος, έδωσαν την ευκαιρία στον Λόμπο να χριστεί και αυτός δύο φορές σκόρερ.

Ο Καϊάφας έδωσε φανέλα βασικού στον Ρουνιέ που μαζί με τον Λεάντρο αγωνίστηκαν στην άμυνα μπροστά στον Μορέιρα. Οι Μαργκάσα και Λομπιανίτζε αγωνίστηκαν στα άκρα της οπισθοφυλακής ενώ οι Ρόντρι και Οικονομίδης είχαν τον χώρο ευθύνης του κέντρου. Στα πλάγια της μεσοεπιθετικής γραμμής ξεκίνησαν οι Ρούμπιο και Κιρμ, ενώ ο Ράμος σε ελεύθερο ρόλο αγωνίστηκε πίσω από τον Ποτέ.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας τον έλεγχο του παιγνιδιού χωρίς όμως να πιέζει την Δόξα ασφυκτικά. Με τον Ράμος να αποτελεί τον "μπαλαντέρ" του Καϊάφα στον άξονα η ομάδα μας σιγά σιγά κέρδιζε μέτρα προς την περιοχή χωρίς όμως να φτιάχνει ευκαιρίες.

Μόλις στην πρώτη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε όμως, φάνηκε συνεπής και βρέθηκε να προηγείται στο σκορ στο 21ο λεπτό μετά από κεφαλιά ψαράκι του Ποτέ και όμορφη μπαλιά του Ρούμπιο από δεξιά.

Αν και το 1-0 ήταν σκορ επισφαλές, η ΟΜΟΝΟΙΑ έδωσε αδικαιολόγητα χώρο στους φιλοξενούμενους που παρότι δεν έφτιαξαν ευκαιρία, μετά το 30' είχαν τον έλεγχο του παιγνιδιού. Εκεί που ίσως όμως να ξεκινούσε η μουρμούρα, μια κάθετη πάσα του Οικονομίδη στο 42' βρήκε ελεύθερο στη περιοχή τον Ποτέ που με όμορφο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα του αλλά και της ομάδας.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε όπως ακριβώς ολοκλήρωσε το ημίχρονο αφού με τη συμπλήρωση του 50λεπτου πέτυχε το τρίτο της τέρμα μετά από πανέμορφη ομαδική προσπάθεια που ξεκίνησε από πίσω στην άμυνα με τον Λεάντρο. Ο Ουγγροβραζιλιάνος βρήκε τον Κιρμ στο μέσο του γηπέδου με τον Σλοβένο με την μία να βρίσκει τον Οικονομίδη. Ο Κύπριος μέσος προώθησε τη μπάλα στη περιοχή πλάγια εκεί όπου ο Ράμος με όμορφο πλασέ νίκησε τον Σιδεράκη και έκανε το 3-0.

Αν και η ομάδα μας συνέχισε να έχει την υπεροχή και να κάνει παιγνίδι κατοχής, μια αδράνεια έφερε στην επίθεση τη Δόξα και ο Ρουνιέ ανέτρεψε τον Λόμπο εντός περιοχής. Ο Τράττος έδειξε τη βούλα και ο Λόμπο σημάδεψε σωστά και μείωσε προσωρινά σε 3-1 στο 60'.

Δύο λεπτά αργότερα όμως η ΟΜΟΝΟΙΑ επανέφερε την τάξη στον πίνακα του σκορ, αφού ο Ράμος σκόραρε ξανά - και αυτό πανέμορφο - μετά από ασίστ του Κιρμ από αριστερά και δυνατό πλασέ του Πορτογάλλου. Σημειώνουμε ότι και αυτή η φάση ξεκίνησε από τα πόδια του Λεάντρο στην άμυνα...

Η ασφάλεια των τριών τερμάτων έδωσε το δικαίωμα στον Καϊάφα να βγάλει τους δύο σκόρερ εκτός παιγνιδιού, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε Γκαρσία (64') και Σκέμπρι (74'). Όπως και στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας χαλάρωσε μετά το 4ο τέρμα και η Δόξα μη έχοντας κάτι να χάσει δοκίμασε να πιάσει τις ευκαιρίες της. Στο 80ο λεπτό μάλιστα ο Λόμπο βρέθηκε σε καίρια θέση και με πλασέ νίκησε τον Μορέιρα και έκανε το 4-2.

Η ομάδα μας σοβαρεύτηκε μετά το δεύτερο τέρμα του Λόμπο και δεν επέτρεψε στη Δόξα άλλη επιθετική προσπάθεια ενώ με λίγη ακόμα προσοχή (ή και ομαδικότητα) θα μπορούσε να σκοράρει άλλο ένα τέρμα με τον Γκαρσία ή τον Σκέμπρι.

Αγωνίστηκαν: Μορέιρα, Λομπιανίτζε, Ρουνιέ, Λεάντρο, Μαργκάσα, Οικονομίδης, Ρόντρι, Κιρμ, Ρούμπιο (81' Ρουσιάς), Ράμος (74' Σκέμπρι), Ποτέ (64' Γκαρσία).

Σκόρερ: 21', 42' Ποτέ, 50', 62'Ράμος