ΟΜΟΝΟΙΑ - Απόλλων 1-2 (video)

15 Feb 2015, 5:59 p.m. kifinescom

Την πρώτη της ήττα μέσα στο 2015 δέχτηκε σήμερα η ΟΜΟΝΟΙΑ, αφού έμεινε πίσω σε απόδοση κόντρα στον Απόλλωνα που φάνηκε τυχερός στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε μάλλον άδικα με 0-2

Μάλιστα η ήττα αυτή έχει σοβαρές επιπτώσεις για την ομάδα μας που χάνει τους Ασσίς και Λομπιανίντζε με κάρτες από τον αγώνα με την Αελ στο Τσίρειο, ενώ τραυματίες αποχώρησαν οι Ποτέ και Ρούμπιο.  Αρκετά τα παράπονα από την διαιτησία του Δημητρίου, που στο 38' κατάπιε το πέναλτι πάνω στον Ποτέ με τον Απόλλωνα να σκοράρει στην αντεπίθεση ενώ πολλά ήταν και τα παράπονα στο δεύτερο ημίχρονο για ανάποδα φάουλ και για άλλες 2 περιπτώσεις που ζήτησε πέναλτι η ομάδα μας.

Πέραν τούτου όμως πρέπει να σημειωθεί ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν έφτιαξε φάσεις και έμεινε πολύ πίσω σε σχέση με περασμένες αγωνιστικές. Όταν θες να κάνεις το βήμα παραπέρα δεν είναι αρκετό να στέκεσαι στην ατυχία του 1ου γκολ όπου γλίστρησαν 3 ποδοσφαιριστές μας, ούτε να περιμένεις το πέναλτι για να σκοράρεις. Και η ΟΜΟΝΟΙΑ σήμερα δεν έφτιαξε τις ευκαιρίες που θα της επέτρεπαν να διεκδικήσει τη νίκη και σε συνδυασμό με την ευστοχία του αντιπάλου της στο πρώτο μισό, δέχτηκε την ήττα.

Ο αγώνας:

Η απουσία των Ρόντρι και Φυλαχτού έβαλε σε σκέψεις τον Καϊάφα για την 11άδα και το κατά πόσο θα ξεκινούσε ο Γκουλόν ή ο Λεάντρο στον άξονα, όμως ο προπονητής μας αποφάσισε να μην ανακατέψει την τράπουλα και να κρατήσει στο κέντρο τους Ασσίς και Ράμος κοντά στον Οικονομίδη, διατηρώντας τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές στις θέσεις τους.

Αν και ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα το παιγνίδι - μόλις στο 1ο λεπτό είχε ευκαιρία με τον Παπουλλή - η ΟΜΟΝΟΙΑ μετά το δεκάλεπτο όχι μόνο ισορρόπησε αλλά ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή. Το βρεγμένο τερέν όμως και το ότι παίχτες κλειδιά ήταν αρκετά πίσω σε απόδοση δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να ολοκληρώσει με γκολ τις φάσεις της. Ράμος και Ρούμπιο έδειχναν επηρεασμένοι, κάτι που ανάγκαζε τον Ποτέ να γυρίζει πιο πίσω για να δεχτεί μπαλιές.

Εκεί που η ΟΜΟΝΟΙΑ έδειχνε να βρίσκει ροή, ένα γλίστρημα του Κιρμ σε φάση αντεπίθεσης στο δικό μας μισό έδωσε το δικαίωμα στον Λόπεζ να κατεβάσει μπάλα προς την εστία μας. Η σέντρα του είχε στόχο τον Γκιέ που με τον Ρουνιέ να γλιστράει και να μην τον μαρκάρει, είχε όλο τον χώρο για το κεφάλι και να νικήσει τον Μορέιρα που στεκόταν ένα βήμα πιο μπροστά και με τη σειρά του γλίστρησε και αυτός, για να έρθει έτσι ένα πολύ εύκολο γκολ και να πάρει ο Απόλλωνας το προβάδισμα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έδειξε να αντιδρά και ξανακέρδισε μέτρα προς την περιοχή των φιλοξενουμένων. Στο 38' ο Ποτέ βρέθηκε στο έδαφος μετά από σπρώξιμο του Μερκή, όμως ο Δημητρίου έκλεισε τα μάτια και στην αντεπίθεση ο Γκιέ έβγαλε μόνο τον Παπουλλή απέναντι στον Μορέιρα με τον Ελλαδίτη να μην δυσκολεύεται για να διπλασιάσει τα τέρματα του Απόλλωνα.

Με την πλάτη στον τοίχο πλέον η ομάδα μας βγήκε εκ νέου μπροστά στην επίθεση και απώλεσε μεγάλη ευκαιρία στο 41' με την κεφαλιά του Ρούμπιο να αποκρούεται με δυσκολία από τον Βάλε ενώ δύο λεπτά αργότερα φοβούμενος για νέα αντεπίθεση - γκολ ο Ασσίς υπέπεσε σε φάουλ που του επέφερε την κίτρινη κάτι που του στερεί τη συμμετοχή στον επόμενο αγώνα στο Τσίρειο με την Αελ.

Χωρίς αλλαγές μπήκαν μέσα για το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες με την ΟΜΟΝΟΙΑ να ψάχνει το γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο παιγνίδι. Όντως με την συμπλήρωση 10 λεπτών η ομάδα μας κατάφερε να μειώσει αφού σε εκτέλεση φάουλ του Κιρμ στο 55' ο Ρουνιέ μπήκε στη φάση και με πισινή κεφαλιά πέτυχε το τέρμα.

Ο Απόλλωνας έμεινε πιο πίσω θέλοντας να περιορίσει την ομάδα μας και η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε μέτρα. Την καλή ροή της ομάδας διέκοψε ο τραυματισμός του Ρούμπιο στο 60' κάτι που έφερε την άμεση αντικατάσταση του με τον Σκέμπρι. Ο Απόλλωνας ταμπουρώθηκε πίσω με την ΟΜΟΝΟΙΑ να μην μπορεί να τρυπήσει την άμυνα του. Μάλιστα ο Απόλλωνας έφτασε 2 φορές κοντά στο γκολ με τον Γκιέ να αστοχεί από πλάγια θέση στη περιοχή μας στο 72' ενώ στο 81' ο Οικονομίδης σταμάτησε αντεπίθεση του Απόλλωνα με 4 ποδοσφαιριστές εναντίον 1!

Ο Καϊάφας πέρασε στο παιγνίδι και τον Γκαρσία σε μια προσπάθεια να φορτώσει επιθετικά όμως πέραν από κάποιες διεκδικήσεις για πέναλτι που δεν ξεκαθάρισαν από τον φακό, δεν φτάχτηκε φάση από την ομάδα μας. Πιο ξεκάθαρα τα πράγματα στο 83, όταν ο Βάλε έκανε έξοδο πάνω στον Ποτέ στο ύψος του πέναλτι, τον σώριασε στο έδαφος όμως ο Βασίλης Δημητρίου έδωσε φάουλ. Αυτό ήταν αρκετό για να γίνει αλλαγή ο πρώτος μας σκόρερ και στο 87' να περάσει μέσα ο Γκουλόν.

Παρά την πεντάλεπτη καθυστέρηση η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν κατάφερε να βρει κάποια ευκαιρία για την ισοφάριση και με τον Δημητρίου να έχει την σφυρίχτρα στο στόμα με ανυπομονησία, στο 45+5' ακριβώς ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την φιλοξενούμενη ομάδα να ανοίγει την ψαλίδα στους 10 βαθμούς από εμάς και το αποελ να βρίσκεται πλέον στο +7 από εμάς. Μάλιστα στην τρίτη θέση η ομάδα μας έχει και συγκάτοικο την Ανόρθωση και θα χρειαστεί προσοχή για να μην χαθεί και αυτή.

Αγωνίστηκαν: Μορέιρα, Λομπιανίτζε, Ρουνιέ, Λεάντρο, Μαργκάσα, Οικονομίδης, Ασσίς, Ράμος, Ρούμπιο (60' Σκέμπρι), Κιρμ (73' Γκαρσία), Ποτέ (87' Γκουλόν)