Αελ - ΟΜΟΝΟΙΑ 0-1 (video)

21 Feb 2015, 5:55 p.m. kifinescom

Τεράστια και ψυχωμένη νίκη για την ΟΜΟΝΟΙΑ που με τέρμα το Λεάντρο στο 9' πέταξε εκτός εξάδας την ΑΕΛ και διατήρησε την επαφή της με την κορυφή αφού ο Απόλλωνας έχασε στο ΓΣΠ.

Πραγματικό θηρίο η ΟΜΟΝΟΙΑ που νίκησε και τις απουσίες. Κέρδισε κατά κράτος την ΑΕΛ που δεν κατάφερε να γίνει διεκδικητική στο παιγνίδι ενώ με λίγη παραπάνω προσοχή θα μπορούσε να πάρει και πιο εύκολα τη νίκη αν ο Γκαρσία ήταν λίγο πιο εύστοχος.

Το σημαντικό είναι ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ επέστρεψε στις νίκες σε ένα κρίσιμο σημείο στο πρωτάθλημα και με τις επιστροφές των Ασσίς και Ούτσα (ίσως και των Φυλαχτού και Ρόντρι) να κτυπήσει ρέστα στο ντέρμπι της ερχόμενης βδομάδας με το αποελ

Με τον Γιωργαλλίδη στη θέση του τερματοφύλακα επέλεξε να παρατάξει την ΟΜΟΝΟΙΑ ο Κώστας Καϊάφας επιλέγοντας για αμυντικό δίδυμο μπροστά του τους Γκουλόν και Λεάντρο. Δεξιά στην άμυνα τοποθετήθηκε ο Κυριάκου και αριστερά ο Μαργκάσα. Στο κέντρο ο Οικονομίδης είχε δίπλα του τους Ράμος και Δημητρίου, με τον Ράμος σε ελεύθερο ρόλο, ενώ στα πλάγια της επίθεσης ο Καϊάφας επέλεξε τους Φοφανά και Κιρμ. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Ρομπέρτο Γκαρσία.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε το παιγνίδι με μεγάλη ευκαιρία αφού μόλις στο 1ο λεπτό ο Γκαρσία έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν ο Φοφανά του πέρασε σέντρα από δεξιά όμως η κεφαλιά του βρήκε τον Φεγκρούς σε ετοιμότητα. Η μπάλα επέστρεψε πίσω στα πόδια του Ισπανού που εντός μικρής περιοχής δεν κατάφερε να σημαδέψει το τέρμα, αλλά βρήκε και πάλι τον Φεγκρούς!

Η ΟΜΟΝΟΙΑ με καλύτερη κυκλοφορία στα αρχικά στάδια κέρδισε μέτρα στην περιοχή της ΑΕΛ και με το πρώτο της κόρνερ κατάφερε να εξαργυρώσει αυτή την υπεροχή. Η μπάλα κατέληξε αριστερά εκτός περιοχής στον Γκουλόν που έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Γκαρσία γύρισε με το κεφάλι στην άλλη πλευρά με τον Λεάντρο εύκολα να σημειώνει το γκολ με όμορφη κεφαλιά.

Το γκολ ήτασν ο,τι ακριβώς χρειαζόταν η ΟΜΟΝΟΙΑ αφού σε μεγάλο βαθμό αφαίρεσε την μεγάλη πίεση από το ενδεχόμενο ισοβαθμίας των δύο ομάδων (Η ΑΕΛ χρειαζόταν νίκη με τρία τέρματα διαφορά για να έχει το πλεονέκτημα). Η ομάδα μας έριξε τον ρυθμό του αγώνα έχοντας πρώτο μέλημα να "σκοτώσει" το ματς και για ένα 10λεπτο μετά το γκολ τα κατάφερε σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Μόνο μετά το 20λεπτο η ΑΕΛ κατάφερε να κερδίσει κάποια μέτρα προς την περιοχή μας χωρίς όμως να μπορεί πέραν ενός κόρνερ να απειλήσει την ομάδα μας. Μάλιστα ένα φάουλ για την ΑΕΛ στο 29' έφερε μια πολύ καλή ευκαιρία για αντεπίθεση με τον Φοφανά που κλείστηκε στο τέλος και κέρδισε κόρνερ.

Κόρνερ ήταν και τα μοναδικά κέρδη για την ομάδα της Λεμεσού μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αφού η άμυνα μας δεν επέτρεψε παρά ελάχιστες (και ακίνδυνες) επισκέψεις στα καρέ μας, παρότι ο αριθμός των κερδισμένων κόρνερ των γηπεδούχων έφτασε τα 6. Η ΟΜΟΝΟΙΑ μπορεί να μην βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά όμως στις αντεπιθέσεις της έδειξε ότι μπορούσε και για το 2ο τέρμα με λίγη παραπάνω προσοχή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με την ΟΜΟΝΟΙΑ να χάνει την πρώτη της ευκαιρία πριν το 2λεπτο όταν ο Γκαρσία από μακριά κεραυνοβόλησε τον Φεγκρούς που αντέδρασε σωστά και απομάκρυνε. Ο Κιρμ ερχόμενος από πίσω δοκίμασε με το κεφάλι να κρεμάσει τον τερματοφύλακα, όμως η μπάλα πήγε άουτ.

Ακόμη πιο μεγάλη ήταν η ευκαιρία του 55' όταν ο Ράμος βγήκε από αριστερά στην αντεπίθεση και βρήκε στη περιοχή τον Γκαρσία που από κοντά δεν κατάφερε να κάνει το 0-2 αλλά να σημαδέψει το δοκάρι του Φεγκρούς!

Η ΑΕΛ κυρίως από τα πλάγια έψαξε τους διαδρόμους στην περιοχή μας, κερδίζοντας και πάλι κόρνερ με τον Μεντί στο 59' να χάνει ευκαιρία σε ένα από αυτά, όταν η κεφαλιά του έφυγε δίπλα στο δοκάρι του Γιωργαλλίδη.

Θέλοντας να φρεσκάρει το κέντρο αφού η ΑΕΛ απέκτησε την υπεροχή στην κατοχή, ο Καϊάφας πέρασε στο παιγνίδι τον Σαμμούτη αντί του Δημητρίου, χωρίς όμως να αλλάζει η εικόνα. Η ΑΕΛ έφτανε με σχετική ευκολία γύρω από την περιοχή μας και παρότι δεν κατάφερνε να γίνει επικίνδυνη κέρδιζε συνεχόμενα κόρνερ.

Ο Καϊάφας στο 76' έριξε στον αγώνα τον Σκέμπρι αντί του Φοφανά με τον Μαλτέζο να χάνει ευκαιρία στο 80' όταν το διαγώνιο του σουτ αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Φεγκρούς. Στο ίδιο λεπτό ο προπονητής μας ολοκλήρωσε τις αλλαγές του βάζοντας τον Ρουσιά στη θέση του Ράμος θέλοντας ποδοσφαιριστές στην επίθεση που να μπορούν να τελειώσουν το ματς ευκαιρίας δοθείσας.

Αυτ'η η ευκαιρία δεν ήρθε μέχρι το τέλος του αγώνα, και παρά μια μικρή αναστάτωση στη περιοχή μας στο 92' το Τριφύλλι κράτησε μέχρι τέλους και η νίκη σφράγισε την παρουσία της ομάδας στην 6άδα όπως και την επαφή της με την κορυφή (-7)

Αγωνιστηκαν: Γιωργαλλίδης, Κυρικάκου, Γκουλόν, Λέαντρο, Μαργκάσα, Οικονομίδης, Δημητρίου (66' Σαμμούτης), Ράμος (80' Ρουσιάς), Κιρμ, Φοφανά (76' Σκέμπρι), Γκαρσία

Σκόρερ: 9' Λεάντρο
Κάρτες: Μαργκάσα