ΑΕΛ - ΟΜΟΝΟΙΑ 2-1

6 Dec 2015, 7:59 p.m. kifinescom

Σε ένα γήπεδο όπου κάποτε θεωρούσε 2ο της σπίτι, απέναντι σε μια από τις χειρότερες ομάδες του πρωταθλήματος που μέχρι σήμερα είχε σκοράρει μόλις 6 τέρματα και σε 12 ματς είχε 2 μόλις νίκες, η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε να χάσει.

Η ομάδα του Μιλόγιβιτς ήταν κακή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και αν και δεν ήταν χειρότερη της ΑΕΛ πλήρωσε ένα αστείο λάθος του Γκουλόν και ένα ακόμη πιο γελοίο του Τσούκκα που έδωσε πέναλτι φάντασμα στους γηπεδούχους. Η ΟΜΟΝΟΙΑ θα έχει να λέει για τις χαμένες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου, όμως όταν βρέθηκε να χάνει δεν είχε τον τρόπο να αντιδράσει παρά μόνο στο τέλος και όταν τα πάντα είχαν κριθεί.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ζήτησε πέναλτι στο 93 σε χέρι στην περιοχή της ΑΕΛ όμως ο Τσούκκας έκλεισε τα μάτια στην καθαρή παράβαση του Αιρόσα που έκανε κίνηση για να απομακρύνει την μπάλα με το χέρι.

Ο Τσούκκας μπορεί να είναι το πρόσωπο που έδωσε το πέναλτι στην ΑΕΛ και αυτό προκάλεσε τις αντιδράσεις, δεν ήταν όμως ο λόγος που η ομάδα μας δέχτηκε την τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Γι αυτό άλλωστε και οι προπηλακισμοί στην Δυτική εξέδρα προς το πρόσωπο των Διοικούντων του Σωματείου...

Ο αγώνας

Με σημαντικές αλλαγές η εντεκάδα του Μιλόγιεβιτς στο Τσίρειο αφού ο Μαργκάσα επέστρεψε στο αρχικό σχήμα στο κέντρο και τους Γκουλόν και Ρομαρίκ να αγωνίζονται σαν αμυντικό δίδυμο. Συγκεκριμένα ο Σέρβος τεχνικός επέλεξε τον πιο κάτω σχηματισμό για το ξεκίνημα του αγώνα:

1ο Ημίχρονο

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε το παιγνίδι νωθρά, χωρίς να μπορεί να κυκλοφορήσει μπάλα. Παρότι οι επιθέσεις της ΑΕΛ εύκολα σταματούσαν στον μεσοαμυντικό μας χώρο, η επαναφορά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στην επίθεση δεν ήταν η ιδανική, με πολλά λάθη και πουλήματα της μπάλας. Όταν στο 16' η ομάδα μας όμως βρήκε την μεγάλη ευκαιρία με τον Κιρμ όταν ο Ντεγκρά του είπε όχι στο σουτ του εντός περιοχής και αργότερα ο Σκέμπρι σημάδεψε το δοκάρι, η ΟΜΟΝΟΙΑ βρήκε τον τρόπο να γίνει κυρίαρχη του αγώνα και να αναλάβει τον έλεγχο της κυκλοφορίας.

Μέχρι το ημίωρο η ΟΜΟΝΟΙΑ παρότι είχε συντριπτικά την κατοχή με το μέρος της (65%), δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει αφού σταδιακά απώλεσε και πάλι τον καλό ρυθμό που τις έδωσαν οι ευκαιρίες μετά το τέταρτο. Σ' αυτό συνέτεινε η πολύ ισχνή προσφορά του Μπαντιμπαγκά από τα δεξιά, που έδειξε ότι βρίσκεται πολύ πίσω ακόμη.

Η ΑΕΛ στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου ήταν κάπως πιο απαιτητική στις επιθέσεις της, αναγκάζοντας μάλιστα και τον Παναγή σε σημαντική απόκρουση σε εκτέλεση φάουλ του Ρομέρτ. Στο τελευταίο λεπτό αγώνα ο Σκέμπρι έχασε νέα τεράστια ευκαιρία όταν ο Οικονομίδης του πέρασε μπαλιά από δεξιά και από πλεονεκτική θέση μέσα στο κουτί, έβγαλε την μπάλα πάνω από την εστία του Ντεγκρά.

ΑΕΛ vs OMONOIA half time

Posted by Kifines.com on Sunday, 6 December 2015

2ο Ημίχρονο

Χωρίς να αλλάζει κάτι ως προς τα πρόσωπα που αγωνίστηκαν στο πρώτο μισό, ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του αγώνα. Και πάλιν ο ρυθμός του αγώνα ήταν υποτονικός στο ξεκίνημα με πολλά λάθη στην μεταφορά της μπάλας από την μια εστία στην άλλη, όχι γιατί οι άμυνες έκαναν ΤΗΝ εμφάνιση, αλλά γιατί οι μεσοεπιθετικοί των δύο ομάδων ήταν ιδιαίτερα ανούσιοι.

Στο 60ο λεπτό σε μια φάση που δεν προδίκαζε κάτι ο Γκουλόν που έλεγχε την μπάλα μέσα στην περιοχή μας, έκανε το γύρισμα της μπάλας πάνω στο πόδι του Σαρντινέρο όμως για κακή του τύχη αυτή κόντραρε στο πόδι του ποδοσφαιριστή της Αελ και κύλησε βασανιστικά στην εστία του Παναγή για το 1-0

Η ομάδα της Λεμεσού έγινε κυρίαρχη στο παιγνίδι μετά το τέρμα της και ανάγκασε την ομάδα μας σε ένα άχαρο ρόλο χωρίς αρχή αλλά ούτε και τέλος. Άναρχες επιθέσεις, ημιτελείς προσπάθειες, λάθη και μοιραία αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΛ να επιζητήσει έντονα και το δεύτερο τέρμα. Ο Παναγή στο 70 πάντως έβγαλε έξω το "άπιαστο" όταν με εκτίναξη απέκρουσε το εν κινήσει σουτ του Κουταντέρ.

Αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει η ΑΕΛ από μόνη της, το έκανε ο Τσούκας όταν ανακάλυψε πέναλτι στο 73' σε φάση που απέκρουσε καθαρά ο Μπεμπέ. Ο Σέμα έστειλε την μπάλα δεξιά και τον Παναγή αριστερά για το 2-0 από την άσπρη βούλα. Πέραν τούτου κάρτες δέχτηκαν οι Χαφέζ και Μπεμπέ ο πρώτος για διαμαρτυρία και ο δεύτερος για το υποτιθέμενο του φάουλ.

93΄Ζητά πέναλτι η Ομόνοια για χέρι του Αιρόσα. Η μπάλα κτυπά στο χέρι του αλλά ήταν απο κοντινή απόσταση και ήταν στην κρίση του διαιτητή να υποδείξει την παράβαση - See more at: http://www.sigmalive.com/sports/football/cyprus/a-league/289824/anagennisi-gia-ael-tragodia-gia-omonoia#sthash.3sAnKbZL.gmXugxv5.dpuf

Ο Σιέρινταν πέρασε στο 76 στη θέση του Μπαντιμπαγκά μπας και σωθεί κάτι από τον αγώνα αυτό.  Κάπου σ' αυτό το σημείο δημιουργήθηκε μεγάλη ένταση στην Δυτική εξέδρα όπου εξαγριωμένοι οπαδοί της ΟΜΟΝΟΙΑΣ προπηλάκισαν τους Διοικούντες της ομάδας που βρίσκονταν στην εξέδρα. Στο 81' ο Ρουσιάς πέρασε στον αγώνα αντί του Μαργκάσα ως η τελευταία αλλαγή του Μιλόγιεβιτς

Ένα άτσαλο φάουλ του Σιέλη στον χώρο του κέντρου στο 84ο λεπτό έφερε την κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ αφού ήταν ήδη χρεωμένος με κίτρινη. 3 λεπτά αργότερα η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε κόρνερ το οποίο εκτέλεσε με τον Χαφέζ και ο Σιέρινταν με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

ΑΕΛ vs ΟΜΟΝΟΙΑ 2-1

Το 2-1 με τον Σιέρινταν