OMONOIA - ΕΝΠ 2-2 (video)

29 Nov 2015, 6:01 p.m. kifinescom

Άλλους 2 βαθμούς πέταξε στην έδρα της η ΟΜΟΝΟΙΑ που προδομένη από την άμυνα της και τα λάθη των κατά συνθήκη αμυντικών, έμεινε στο 2-2 με την Ένωση και έπεσε μοιραία στην 6η θέση.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν ήταν καλή σήμερα. Το ότι κατάφερε να αντιδράσει στο γκολ της Ένωσης σχετικά νωρίς έπρεπε να λειτουργήσει αλλιώς για το Τριφύλλι που αντί να γίνει κυρίαρχη επέτρεψε στην ομάδα του Παραλιμνιού να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ.

Σίγουρα το ότι ο Ράμος προδίνει για άλλη μια φορά την προσπάθεια ολόκληρης της ομάδας είναι ένα θέμα, όμως πολύ πιο σημαντικό στο ποδόσφαιρο από το ατομικό λάθος ενός ποδοσφαιριστή, είναι το πως μια ομάδα αντιδράει στα αρνητικά δεδομένα. Η ΟΜΟΝΟΙΑ σπατάλησε 50 λεπτά και μόνο όταν ήρθε το τέρμα του Ρουσιά στο 84' έβαλε πίεση στην εστία του Αμπάρη. Φυσιολογικά όμως ήταν πολύ αργά.

Η απουσία του Ρουνιέ, είναι και αυτή μια δικαιολογία που μπορεί να συζητηθεί, όμως το ότι η ομάδα αγωνίζεται με ένα αμυντικό από την αρχή της χρονιάς και με τον Καντούση και τον Μεντί να μην υπολογίζονται, είναι για να απορείς με ποιον τρόπο σχεδιάστηκε το καλοκαίρι η ΟΜΟΝΟΙΑ....

Ο αγώνας

Ο Παναγή ξεκίνησε για άλλο ένα παιγνίδι κάτω από τα δοκάρια έχοντας μπροστά του νέο αμυντικό δίδυμο, τους Ρομαρίκ και Λομπιανίτζε. Δεξιά στην άμυνα ο Ράμος επέστρεψε στην 11άδα ενώ αριστερά σταθερά στη θέση του ο Χαφέζ. Οικονομίδης και Γκουλόν για άλλο ματς τοποθετήθηκαν στο κέντρο με το Ασσίς πιο μπροστά σε ελεύθερο ρόλο. Στα φτερά της επίθεσης Σιέρινταν και Κιρμ και στην κορυφή ο Σκέμπρι.

1ο Ημίχρονο

Ανοιχτό παιγνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να έχουν κοινό στόχο την επίτευξη του τέρματος. Αν και η ομάδα μας ήταν πιο κοντά στο να πετύχει κάποιο τέρμα, η Ένωση εκμεταλλευόμενη την γνωστή αδυναμία της άμυνας μας στα στημένα άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Μπόγιοβιτς να ξεφεύγει του Ρομαρίκ σε εκτέλεση φάουλ στην περιοχή μας και να στέλνει με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα του Παναγή.

Η ομάδα μας αντέδρασε στο γρήγορο τέρμα των φιλοξενουμένων και σχετικά νωρίς κατάφερε να απαντήσει. Ο όμορφος συνδυασμός στο 21' από δεξιά με τον Οικονομίδη να δίνει στον Σιέρινταν και αυτός να την ξαναδίνει στον Κύπριο μέσο επέτρεψε στον Γιογιο να συγκλίνει εντός περιοχής και να δώσει έτοιμο γκολ στον Σκέμπρι που με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα .

Εκεί όμως που η ΟΜΟΝΟΙΑ με το τέρμα της ανέβασε στροφές και πίεσε για το γκολ της ανατροπής, έμειναν πίσω στην άμυνα σημαντικά κενά. Κενά τα οποία με τους γρήγορους επιθετικούς της η Ένωση κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο 34' όταν ο Μπόγιοβιτς εξέθεσε τον Ράμος που για άλλη μια φορά ήταν εκτός θέσης, έφυγε στην αντεπίθεση και έδωσε έτοιμο τέρμα στον Ντίξον που εντός μικρής περιοχής πλάσαρε εύστοχα τον Παναγή.

Αυτό άλλαξε για τα καλά τις ισορροπίες του ματς κυρίως ψυχολογικά αφού η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν κατάφερε να αντιδράσει στα νέα δεδομένα, έχοντας ως καλύτερη στιγμή των υπόλοιπων 13 λεπτών (με τις καθυστερήσεις) μια εκτέλεση φάουλ του Κιρμ στο 45' που βρήκε τον Αμπάρη σε ετοιμότητα. Ο κ. Μιλόγιεβιτς δοκίμασε με εσωτερικές αλλαγές στην επίθεση να αλλάξει κάπως την εικόνα, όμως αυτό δεν φάνηκε στο πρώτο μισό.

2ο Ημίχρονο

Με αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ΟΜΟΝΟΙΑ με τον Ζίγκι Μπαντιμπαγκά να περνάει στο παιγνίδι και τον Σιέρινταν να μένει αποδυτήρια μετά από πρόβλημα που αντιμετώπισε. Αν και η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο μέρος σταδιακά ο εκνευρισμός και η πίεση του σκορ δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την προσπάθεια της ομάδας για το γκολ της ισοφάρισης. Η Ένωση σταδιακά ισορρόπησε το ματς και ροκανίζοντς τον χρόνο μεγάλωνε τον εκνευρισμό στην ομάδα μας.

Ο Σέρβος τεχνικός της ομάδας μας δοκίμασε να αλλάξει κάπως τα κακώς κείμενα με τον Ρουσιά να αντικαθιστά τον Κιρμ που δεν φάνηκε στο παιγνίδι, την ίδια στιγμή που σε ένα 8λεπτο η ομάδα μας δέχτηκε 3 κίτρινες κάρτες.

Η ΕΝΠ αμύνθηκε σωστά στη συνέχεια κλείνοντας τους διαδρόμους προς το τέρμα της μη επιτρέποντας στους Τριφυλλοφόρους να φτιάξουν ευκαιρίες. Χαρακτηριστικό αυτού οι μηδαμινές προσπάθειες προς το τέρμα μετά τις πρώτες καλές φάσεις στα αρχικά στάδια του ημιχρόνου. Η τελευταία κίνηση του Βλάνταν Μιλόγιεβιτς έγινε στο 77' με τον Μπεμπέ να περνάει στη θέση του Γκουλόν σε μια προσπάθεια να βελτιωθεί η κυκλοφορία της μπάλας στο αντίπαλο μισό.

Η λύση για τους Πράσινους ήρθε σε μια στιγμή έμπνευσης του Ζίγκι Μπαντιμπαγκά που από τον χώρο του κέντρου είδε την κίνηση αριστερά του Ασσίς, βγάζοντας του μια φαρμακερή κάθετη. Ο Πορτογάλος είδε με την σειρά του τον Ρουσιά στην επίθεση και με συρτή πάσα τον έβγαλε σε θέση που δεν θα μπορούσε να αστοχήσει και με δυνατό πλασέ ο Κύπριος έφερε την ισοφάριση.

Στο 88ο λεπτό ο Ρομαρίκ έχασε τρομερή ευκαιρία για την ολική ανατροπή όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεμπέ και την πρώτη κεφαλιά του Ούτσα βρέθηκε φάτσα με το τέρμα. Η κεφαλιά του έφυγε από εξαιρετική θέση άουτ. Καλή ευκαιρία για τέρμα και από τον Ζίγκι στο 93' όμως ξαφνιάστηκε στο δεύτερο δοκάρι και το πλασέ του δεν ήταν το ιδανικό. Όσο για την τελευταία φάση του αγώνα όπου ο Ράμος σημάδεψε τον δορυφόρο Σπούτνικ...απλά ασχολίαστη.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Ράμος, Ρομαρίκ, Λομπιανίτζε, Χαφέζ, Οικονομίδης, Γκουλόν (77' Μπεμπέ), Ασσίς, Σκέμπρι, Κιρμ (66' Ρουσιά), Σιέρινταν (46' Μπαντιμπαγκά)

Σκόρερ: Σκέμπρι 21', Ρουσιάς 84'
Κάρτες: Οικονομίδης, Ράμος, Γκουλόν