ΑΕΚ - ΟΜΟΝΟΙΑ 2-1

1 Nov 2015, 8:05 p.m. kifinescom

Την δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα δέχτηκε σήμερα στο ΓΣΖ με τον πρώην "πράσινο" Αντρέ Άλβες να γυρίζει το παιγνίδι μετά το προβάδισμα από το τέρμα του Σκέμπρι και να μας αφήνει 10 ολόκληρους βαθμούς από την κορυφή.

Η κακή εικόνα της ομάδας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα διαταράχθηκε μόνο για ένα 10λεπτο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και η ΟΜΟΝΟΙΑ πήρε το προβάδισμα με το τέρμα του Σκέμπρι. Εφόσον η ομάδα δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα στο ημίχρονο, κατέρρευσε στη συνέχεια και με το 2ο γκολ στο 61' χαράμισε ένα ολόκληρο ημίωρο, στο οποίο δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Καμία ουσιαστική αντίδραση ή βοήθεια από τον Καϊάφα που έκανε ο,τι χρειαζόταν για να χαθεί αυτό το ματς...

Ο αγώνας:

Ο Κωνσταντίνος Παναγή διατηρήθηκε στη θέση κάτω από τα γκολποστ για άλλο ένα αγώνα πρωταθλήματος, ο οποιος είχε μπροστά του ως αμυντικό δύδιμο τους Γκουλόν και Ρουνιέ. Δεξιά τοποθετήθηκε ο Λομπιανίτζε ενώ αριστερά παρέμεινε στη θέση του ο Χαφέζ. Στον χώρο του κέντρου Ρομαρίκ και Γιόγο πήραν για άλλο ένα αγώνα αμυντικές οδηγίες από τον πάγκο ενώ σε πιο ελεύθερο ρόλο αγωνίστηκε ο Ασσίς. Στην 11άδα για δεύτερο παιγνίδι ο Δημήτρης Χριστοφή στο δεξί φτερό με τον Κιρμ στο αριστερό να διατηρεί τη θέση του. Στην κορυφή αγωνίστηκε ο Αντρέ Σκέμπρι.

1ο Ημίχρονο:

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε πολύ κακά το πρώτο ημίχρονο και δέχτηκε από το πρώτο πεντάλεπτο μεγάλη πίεση στην άμυνα της από την ΑΕΚ. Η γηπεδούχος μπορούσε κάλλιστα να πάρει το προβάδισμα από το καλημέρα όταν το σουτ του Μοντέιρο αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Παναγή. Η απάντηση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ ήρθε στο 10' σε ένα δυνατό σουτ του Χριστοφή εντός περιοχής το οποίο απέκρουσε ο Τόνιο.

Με τους Οικονομίδη και Ρομαρίκ να διαγράφουν την χειρότερη τους εμφάνιση στο χώρο του κέντρου όμως, η ΑΕΚ διατήρησε την κατοχή και την υπεροχή χάνοντας στην συνέχεια κι άλλες ευκαιρίες για να ανοίξει αυτή το σκορ, με κορυφαία αυτή του Άλβες που εντός μικρής περιοχής έβγαλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Παναγή.

Η εσσωτερική αλλαγή του Καϊάφα γύρω στο 25ο λεπτό με τον Ρομαρίκ να περνάει πίσω στην άμυνα και τον Γκουλόν να ανεβαίνει ψηλά στο κέντρο, άλλαξε την εικόνα του Τριφυλλιού προς το καλύτερο.  Στο 30ο λεπτό ο Ασσίς σημάδεψε το δοκάρι από πλεονεκτική θέση μετά από άψογη μπαλιά του Χριστοφή ενώ 7 λεπτά αργότερα η πίεση από ψηλά έφερε και το ζητούμενο για την ομάδα μας. Ο Μαρτσίνιακ δοκίμασε να γυρίσει τη μπάλα προς τον τερματοφύλακα του με το στήθος, όμως ο Σκέμπρι παρεμβλήθη στη πορεία της μπάλας και από πλάγια θέση την έστειλε στο πλεκτό ανοίγοντας το σκορ για την ΟΜΟΝΟΙΑ.

Με αυτή την εικόνα, της ΟΜΟΝΟΙΑΣ να έχει την υπεροχή σ' αυτό το στάδιο του αγώνα δηλαδή, μάλλον ως απρόσμενη μπορεί να θεωρηθεί η ισοφάριση στο 42' από τον Άλβες που εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η άμυνα μας ήταν σε επιστροφή και εκτός ισορροποίας και με γυριστό σουτ εντός περιοχής έφερε το ματς στα ίσα.

Όμως βάσει των όσων καταγράφηκαν στο πρώτο 45λεπτο μάλλον ως δίκαιο χαρακτηρίζεται το σκορ του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με 1 λεπτό καθυστέρηση.

2ο Ημίχρονο:

Ο Κώστας Καϊάφας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με αλλαγή, ρίχνοντας στον αγώνα τον Σιέρινταν αντί του Χριστοφή. Ο Ιρλανδός πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης με τον Σκέμπρι να μετατοπίζεται στα πλάγια. Με πολύ αργό και "ανοιαρό", ανούσιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με την ΟΜΟΝΟΙΑ να χάνει ευκαιρία στα αρχικά στάδια μετά από κεφαλιά του Σιέρινταν που έφυγε από πλεονεκτική θέση άουτ.

Στο 60' η ΑΕΚ προειδοποίησε με ευκαιρία ότι μπορεί να εκμεταλλευτεί την κατάσταση υπνηλίας στο παιγνίδι και στο 61' έκανε ακριβώς αυτό. Ο Ρουνιέ πούλησε τη μπάλα στο κέντρο, οι γηπεδούχοι έπαιξαν γρήγορα και ο Άλβες εντός μιρής περιοχής έκανε εύκολα το 2-1.

Η αντίδραση από τον πάγκο ήρθε λίγα λεπτά αργότερα με τον Ράμος να παίρνει τη θέση του Ασσίς την ίδια στιγμή που ο Παναγή κρατούσε με άλλη μια εντυπωσιακή απόκρουση το σκορ στο 2-1. Ο προπονητής μας επέλεξε στο 75' να ολοκληρώσει τις αλλαγές του ρίχνωστας τον Μπεμπέ στη θέση του Σκέμπρι. H επιλογή του Καϊάφα να βάλει στον αγώνα δύο "κοντούς" την ώρα που η ομάδα έπαιζε με γιόμες από την άμυνα μάλλον ως ατυχής μπορεί μόνο να χαρακτηριστεί.

Το παιγνίδι άνηκε ολοκληρωτικά στην αντίπαλο μας που αρκέστηκε σε έλεγχο της...εναέριας κυκλοφορίας και της αναποτελεσματικής μας επιθετικής στρατηγικής.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Λομπιανίτζε, Γκουλόν, Ρουνιέ, Χαφέζ, Οικονομίδης, Ρομαρίκ, Ασσίς(66' Ράμος), Χριστοφή(46' Σιέρινταν), Κιρμ, Σκέμπρι (75' Μπεμπέ)

Σκόρερ: Σκέμπρι 37'
Κάρτες: Σιέρινταν, Ρομαρίκ