Σαλαμίνα - ΟΜΟΝΟΙΑ 1-1

14 Sep 2014, 10:05 p.m. kifinescom

Πρώτη έξοδος - Πρώτη γκέλα για την ΟΜΟΝΟΙΑ. Παρά το γρήγορο τέρμα του Ποτέ στο 8ο μόλις λεπτό, η ομάδα μας ισοφαρίστηκε στο 55' με απευθείας φάουλ του Λεόν και έχασε τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ άφησε 2 βαθμούς στο Αμμόχωστος σε ένα κακό παιγνίδι, όπου αγωνίστηκε με 10 παίχτες για 45 σχεδόν λεπτά μετά από λανθασμένη απόφαση του διαιτητή Λοΐζου Παναγιώτου. Κακή η απόδοση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που σε κανένα στάδιο του αγώνα δεν πήρε την πρωτοβουλία.

Ο εκνευρισμός για τα λάθη του Παναγιώτου ίσως να είναι μεγάλος, όμως η ουσία είναι ότι το Τριφύλλι ήταν κακό στην πρώτη του έξοδο εκτός του ΓΣΠ. Κόντρα σε μια σκληροτράχηλη ομάδα όπως η Σαλαμίνα, η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γρήγορο τέρμα του Ποτέ και η ισοπαλία, βάσει των ευκαιριών μετά την αποβολή και την ισοφάριση κρίνεται ως δίκαιο αποτέλεσμα.

Το να χαθούν 2 βαθμοί σε ένα παιγνίδι όπου δεν είσαι καλός, δεν είναι και το τέλος του κόσμου και οι Πράσινοι καλούνται να μην αφήσουν αυτό να τους επηρεάσει.

Το παιγνίδι

Ο Κώστας Καϊάφας επέλεξε να παρατάξει την ομάδα με 4 στην άμυνα, αφού μπροστά στον Μορέιρα τοποθέτησε τους Ακουισταπάτσε και Στεπάνοφ όπως και τους Ούτσα και Σκαρα στα φτερά. Στο κέντρο με αμυντικούς προσανατολισμούς αγωνίστηκαν οι Ρόντρι και Μαργκάσα με τον Ασσίς να αγωνίζεται πιο μπροστά. Στα φτερά της επίθεσης οι Ράμος και Φοφανά με τον Ποτέ, μόνο στην επίθεση.

Α Ημίχρονο

Αν και η Σαλαμίνα έδειξε να πατάει καλύτερα από την ΟΜΟΝΟΙΑ στα πρώτα στάδια του αγώνα, η ομάδα μας ήταν αυτή που είχε το γρήγορο τέρμα. Στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη της στα καρέ του Μπρουκς, ο Ράμος έκανε τη μπαλιά από αριστερά με τον Ποτέ να πηδάει πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό.

Όπως αναμενόταν η Σαλαμίνα πήρε τη πρωτοβουλία μετά το γκολ της ομάδας μας, χωρίς όμως να καταφέρνει να μπει στη περιοχή μας. Η ΟΜΟΝΟΙΑ αρκέστηκε σε αμυντικό έλεγχο του παιγνιδιού χωρίς να φτιάχνει όμως επιθεσεις με αποτέλεσμα να μην δούμε καλή μπάλα στη συνέχεια.

Η Σαλαμίνα έφτιαξε μια αξιόλογη ευκαιρία με τον Κρστις ο οποίος στο 29' πάτησε περιοχή και έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Η απάντηση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ ήταν ένα διαγώνιο σουτ του Ποτέ στο 35ο λεπτό, μετά από εξαιρετική πάσα του Ασσίς, όμως αστόχησε για κάποια εκατοστά.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε μέτρα προς την περιοχή της Σαλαμίνας στο τελευταίο πεντάλεπτο με τον Ποτέ να δέχεται δύο φορές το μαρκάρισμα εντός περιοχής στο 44' και να πέφτει, χωρίς όμως να φαίνεται ξεκάθαρα αν υπήρχε σπρώξιμο. Πάντως ο Παναγιώτου έδειξε να θεωρεί φυσιολογικές τις επαφές και δεν έδωσε πέναλτι στην ομάδα μας, ο οποίος μετά από την τελευταία ανεκμετάλλευτη εκτέλεση κόρνερ στο 45' σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου

Β Ημίχρονο

Άσχημα ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για το Τριφύλλι αφού στο 49ο λεπτό ο Στεπάνοφ έκανε χέρι εκτός περιοχής και ο διαιτητής θεώρησε ότι υπήρχε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος με αποτέλεσμα να τον αποβάλει. Μάλιστα μέσα στις έντονες διαμαρτυρίες και την ένταση που προκλήθηκε και ο Νούνο Ασσίς δέχτηκε την κίτρινη κάρτα.

Και σαν κι αυτά τα δεδομένα δεν ήταν ήδη αρνητικά για το Τριφύλλι, μετά από 6 λεπτά διακοπής, ο Ντιέγκο Λεόν εκτέλεσε εύστοχα το φάουλ και ισοφάρισε με 1-1

Η ΟΜΟΝΟΙΑ δοκίμασε να απαντήσει άμεσα με τον Ακουισταπάτσε να δοκιμάζει το σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πλάγια από το δοκάρι. Στο 60' ο Ράμος δικαιούταν πέναλτι σε σπρώξιμο από πίσω εντός περιοχής, όμως ο Παναγιώτου έκλεισε τα μάτια προκαλώντας τις αντιδράσεις του Πορτογάλου.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ συνέχισε να είναι πιεστική και στο 63' έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ με τον Ακουισταπάτσε να κάνει το κεφάλι από πολύ κοντά, όμως ήταν αδύνατο με αποτέλεσμα να μην δυσκολέψει τον Μπρουκς. Η Σαλαμίνα με την ΟΜΟΝΟΙΑ μπροστά δοκίμασε να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους και στο 66' λίγο έμεινε να φτάσει στο 2-1 όμως ο Μορέιρα είπε όχι στον Λεόν που μπήκε στη μικρή περιοχή.

Ο Καϊάφας θέλοντας να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας απέσυρε στο 68' τον Φοφανά περνώντας τον Γκριγκαλασβίλι σε μια προσπάθεια να κερδίσει αυτός τον έλεγχο της κυκλοφορίας. Η εικόνα της ομάδας όμως δεν έδειξε κάποια ιδιαίτερη βελτίωση. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν μπροστά όμως η Σαλαμίνα ήταν αυτή που είχε τη μεγάλη ευκαιρία για το 2-1 στο 74 όταν ο Ράμος έκανε το λάθος και επέτρεψε στον Ενρίκε να βγει μόνος στην επίθεση. Ο Μορέιρα όμως που έκανε έξοδο μεταξύ κέντρου και περιοχής κατάφερε με τάκλιν να διώξει και να γλιτώσει την εστία του από 2ο τέρμα.

Η δεύτερη αλλαγή για το Τριφύλλι ήρθε στο 85' με τον Ασσίς να δίνει τη θέση του στον Σερτζίνιο. Η ΟΜΟΝΟΙΑ συνέχισε να μη βρίσκει τον δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή με την Σαλαμίνα να έχει πολύ καλή παρουσία εκμεταλλευόμενη και την αριθμητική της υπεροχή. Στο 90 ο Καιάφας πέρασε και τον Γκαρσία στη θέση του Ρόντρι σε μια τελευταία προσπάθεια για κάτι καλό, αλλά μάταια.

Η Σαλαμίνα είχε την πρωτοβουλία στα 8 λεπτά της καθυστέρησης που άφησε ο Παναγιώτου με την ΟΜΟΝΟΙΑ να έχει προϋπόθεση για κάτι καλό μόνο στο 97' σε εκτέλεση κόρνερ του Ράμος που δεν απέφερε κάτι καλό.

Το τελεικό σφύριγμα του Παναγιώτου άφησε τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται αγωνιστικά στην ισοπαλία.

Αγωνίστηκαν: Μορέιρα, Λομπιανίτζε, Στεπάνοφ, Ακουισταπάτσε, Σκαραμοτσίνο, Ρόντρι (90' Γκαρσία), Μαργκάσα, Ασσίς (85' Σερτζίνιο), Φοφανά (68' Γκριγκαλασβίλι) , Ράμος, Ποτέ

Σκόρερ: 8' Ποτέ

Κάρτες: Στεπάνοφ (απ. κόκκινη), Ασσίς, Σκαραμοτσίνο, Γκριγκαλασβίλι, Μαργκάσα, Ράμος