OMONOIA - Ερμής 3-3

23 Apr 2014, 7:28 p.m. kifinescom

Ιδανική αυτόχειρας η Ομόνοια που παρότι προηγήθηκε από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο με 3-1, κατάφερε να ισοφαριστεί από τον Ερμή λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Εγκληματίας ο Νικίτα που ακύρωσε καθαρό γκολ του Ρούμπιο στο 92'.

Η Ομόνοια ήταν από καλή μέχρι και πολύ καλή έως το 70ο λεπτό. Έλεγξε τον αγώνα, σκόραρε τρία τέρματα ενώ δεν φάνηκε να επηρεάζεται όταν ο Τακπατζούμι ισοφάριζε προσωρινά σε 1-1 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μάλιστα λίγο μετά που κατάφερε να φέρει το παιγνίδι σε διαφορά ασφαλείας (3-1 με Λεάντρο στο 57')  έφτασε κοντά και στο 4ο γκολ όταν ο Ασσίς σημάδεψε το δοκάρι του Αραμπατζή.

Και όμως, ο τραυματισμός του Ατράντε έφερε την αδικαιολόγητη ανισορροπία στην άμυνα που επέτρεψε στον Ερμή να μετατρέψει σε γκολ φάσεις που ούτε κατά διάνοια δεν θα έφερναν επικίνδυνες καταστάσεις στη περιοχή μας. Και λέμε αδικαιολόγητη γιατί μας διαφεύγει η αιτία που η έξοδος ενός και μόνο ποδοσφαιριστή επιφέρει τόση μεγάλη αναστάτωση στην ανασταλτική λειτουργία όλης της ομάδας. Δεχόμαστε τον παράγοντα "ατομικό λάθος", από ποδοσφαιριστές που επανειλημμένα έχουν αποδειχτεί ανεπαρκείς για την Ομόνοια αλλά γενικά θα λέγαμε ότι η Ομόνοια του τελευταίου 20λέπτου κατέρρευσε ομαδικά.

Τι να τα κάνεις λοιπόν τα ωραία τέρματα του Σκέμπρι που σήμερα δεν λάθευσε και τις καλές μεταβιβάσεις των Εφραίμ, Φερνάντες και Ασσίς όταν δεν μπορείς να διαχειριστείς ένα τόσο σημαντικό προβάδισμα; Αυτό λογικά θα προβληματίζει σήμερα τον Κώστα Καϊάφα που από τις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα φάνηκε να τοποθετεί την αιτία της κατάρρευσης στην έλλειψη δυνάμεων μετά το 70λεπτο. Χαρακτηριστικά ο προπονητής μας είπε ότι θέλει μια ομάδα που θα μπορεί μέχρι το 90 να έχει τις απαραίτητες δυνάμεις κάτι που δεν συμβαίνει στη φετινή περίοδο.

Σε ότι αφορά τη διαιτησία, πέραν της έλλειψης σεβασμού από τον διαιτητή της αναμέτρησης στον τρόπο που σφύριξε το παιγνίδι, αναμφισβήτητα η φάση του αγώνα ήταν η τελευταία όταν ένα κανονικό τέρμα της ομάδας μας ακυρώθηκε λανθασμένα για οφσάιντ. Όπως είπε και ο προπονητής μας, ο βοηθός άργησε να σηκώσει σημαία, δίνοντας μας την εντύπωση ότι ήξερε πολύ καλά τι έκανε. Κρατάμε όμως τις τοποθετήσεις του Καϊάφα ότι η ομάδα μας απαιτεί τον σεβασμό και από τη νέα σεζόν θα τον επιβάλει η ίδια η ομάδα, με ο,τι μ' αυτό συνεπάγεται.

Η 4η θέση για την Ομόνοια δεν έχει χαθεί, εφόσον απομένουν άλλα 5 παιγνίδια και το ένα απ' αυτά με τον Ερμή, όμως η ομάδα θα πρέπει να αρχίσει να κερδίζει τους αγώνες της. Αρχής γενομένης με τον δύσκολο αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα τη Κυριακή στο ΓΣΠ. Από το παιγνίδι θα απουσιάσει ο Νούνο Ασσίς που δέχτηκε την κίτρινη και συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών. Αναμένεται και η ιατρική γνωμάτευση για τον Ζοάο Πάολο Ατράντε που αποχώρησε τραυματίας στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου.