ΟΜΟΝΟΙΑ - Άεκ 3-1

18 May 2013, 6 p.m. kifinescom

Στόχος επιτεύχθη. Πρώτη ανατροπή στο πρωτάθλημα στην κατάλληλη στιγμή και η ΟΜΟΝΟΙΑ πήρε πανηγυρικά την έξοδο στην Ευρώπη! Οι δύο Άντρε τα τέρματα που ανέτρεψαν το γρήγορο προβάδισμα της Άεκ και έδωσαν χαρά σε όλη την Πράσινη Οικογένεια.

Μπροστά σε πέραν των 16 χιλιάδων οπαδών της, η ΟΜΟΝΟΙΑ έκανε το καθήκον της και πήρε το ελάχιστο που δικαιούταν την φετινή χρονιά. Φανταστική ατμόσφαιρα και εξαιρετικό παιγνίδι στο δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα μας που αδίκως βρέθηκε σ' αυτή τη θέση να διεκδικεί την έξοδο της μόλις στο τελευταίο παιγνίδι.

Μπορεί η ΟΜΟΝΟΙΑ να έκανε κακό ξεκίνημα, κάτι που δικαιολογεί και το γρήγορο τέρμα της Άεκ, όμως η ομάδα μας είχε τον τρόπο να τα γυρίσει τούμπα όλα. Κάτι που δεν έκανε ποτέ ξανά φέτος, το έκανε σήμερα και αρχίζοντας με την γρήγορη ισοφάριση του Σκέμπρι. Ο Άλβες έκρινε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου με τέρμα λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, κάτι που φάνηκε να είναι και το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ως αυτή που θέλουμε να βλέπουμε. Σταδιακά έλεγξε πλήρως το παιγνίδι και παρότι μπορούσε να καθαρίσει το σκορ πολύ νωρίτερα, έκλεισε το παιγνίδι με άλλο ένα γκολ του Άλβες και δίκαια πανηγύρισε την κατάληψη της τρίτης θέσης που μας δίνει το δικαίωμα να αγωνιστούμε στην Ευρώπη

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι μαζεμένες απουσίες έφεραν ανακατατάξεις στο αρχικό σχήμα. Στο κέντρο της άμυνας επέστρεψε ο Αλαμπί στη θέση του τιμωρημένου Ατράντε ενώ ο Αντρέ Σκέμπρι πήρε τη θέση του εξίσου τιμωρημένου Εφραίμ στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Μίνι-έκπληξη στον άξονα αφού ο Μαργκάσα επιλέχθηκε αντί του Αγκουιάρ, στη θέση που άφησε κενή ο Ασσίς μετά την συμπλήρωση 4ης κάρτας.

1ο Ημίχρονο

Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα παραταγμένη κοντά στο χώρο του κέντρου, αφήνοντας στην Άεκ την πρωτοβουλία των κινήσεων. Χωρίς τη μπάλα να μπορεί να περάσει στις δύο περιοχές, η Άεκ πλησίασε από εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα στο γκολ στο 4' , με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Καλύτερη η συμπεριφορά της Άεκ στο ξεκίνημα που στο 7 κατάφερε να απειλήσει και πάλι με μακρινό σουτ του Λίνσεν.Μάλιστα στο 10' ο Μέρσιο μέσα από τη περιοχή θα μπορούσε να κάνει τη ζημιά, όμως το σουτ του ήταν πάνω στον Μορέιρα.

Μπορεί η ΟΜΟΝΟΙΑ να δοκίμασε να αντιδράσει με εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή στο 11ο λεπτό, όμως η Άεκ στο επόμενο ακριβώς λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Λίνσεν. Σε αποδιοργανωμένη φάση η άμυνα και με πολύ εύκολο τρόπο ο Λίνσεν πλάσαρε ανενόχλητος τον Μορέιρα για να κάνει το 0-1.

Παρά το κακό ξεκίνημα και τα αρνητικά δεδομένα η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε στην πρώτη της επίσκεψη στην περιοχή του Χαίμοφ να φέρει το παιγνίδι στα ίσα. Σε μια φάση από δεξιά ο Χριστοφή βρήκε τον Άλβες που με την μία έβγαλε μόνο δεξιά τον Σπούγκιν. Ο Ισραηλινός με καλή πάσα έδωσε έτοιμο γκολ στον Αντρέ Σκέμπρι που στο 18' ισοφάρισε στο 1-1 με πλασέ, στο 7ο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Το τέρμα αλλά και η τετράλεπττη διακοπή λειτούργησαν υπέρ της ομάδας μας. Η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε να βάλει μπάλα κάτω και να κρατήσει μακριά από την εστία της τους ποδοσφαιριστές των αντιπάλων. Μάλιστα στο 29 έφτασε κοντά στην ανατροπή με το κεφάλι του Λεάντρο να φεύγει παράλληλα με την εστία από κοντινή θέση ενώ ο Σκέμπρι δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίχτυα!

Ο αργός ρυθμός και το παιγνίδι κέντρου δεν επέτρεψαν φάσεις στο αμέσως επόμενο διάστημα. Λάθη και φάουλ δεν επέτρεψαν στο παιγνίδι να πάρει καλό ρυθμό όμως η Άεκ κατάφερε σιγά σιγά να κερδίσει μέτρα προς την περιοχή μας. Χωρίς όμως να γίνεται επικίνδυνη η ομάδα της Λάρνακας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το μικρό διάστημα της υπεροχής της.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ στα τελευταία λεπτά βγήκε μπροστά και κέρδισε άλλο ένα φάουλ στο 42 με τον Μαργκάσα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ψάχνει την εξιλέωση για το κακό πρώτο ημίχρονο. Ο Πορτογάλος εκτέλεσε πολύ καλά στην πλάτη της άμυνας με τον Σκέμπρι να δοκιμάζει να σκοράρει από κοντά και τον Χαίμοφ να λέει όχι εντυπωσιακά. Όμως ο Άλβες ερχόμενος από πίσω, έκανε το βολέ μέσα από τη περιοχή και έγραψε το 2-1 για την ομάδα μας!

Το γκολ έδωσε φτερά στους Πράσινους που μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και της τρίλεπτης καθυστέρησης κυριάρχησε ενώ έφτασε κοντά και σε ένα τρίτο τέρμα στο 45+1 μετά από όμορφο συνδυασμό Μαργκάσα, Άλβες και Χριστοφή με τον τελευταίο να δοκιμάζει το πόδι του, μα τη μπάλα να φεύγει άουτ.

2ο Ημίχρονο

Με τις ίδιες ενδεκάδες που ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησαν το δεύτερο οι δύο ομάδες. Παρότι η Άεκ έδειξε αρχικά να είναι η ομάδα με την κατοχή, δεν κατάφερε να γίνει απειλητική για την εστία μας. Αντιθέτων η ομάδα μας μπορούσε να τελειώσει το ματς στο 50 όταν ο Άλβες φάτσα με τον Χαίμοφ σημάδεψε το δοκάρι! Στη συνέχεια της φάσης ο Σκέμπρι έχασε άλλη ευκαιρία με το κεφάλι του να φεύγει λίγο πάνω από την εστία της Άεκ.Στο 54 και πάλι με τον Άλβες η ΟΜΟΝΟΙΑ έφτασε κοντά στο γκολ όμως ο Βραζιλιάνος έκανε κακό σουτ ενώ είχε χώρο για σταμάτημα από πλάγια θέση στη περιοχή ενώ στο 56' ο Αλαμπί έκανε φοβερή αντεπίθεση από την άμυνα και δοκίμασε να βγάλει μόνο τον Άλβες με τον Χαίμοφ, όμως ο Βραζιλιάνος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Με τον χρόνο να κυλάει υπέρ της ΟΜΟΝΟΙΑΣ και την ομάδα μας να έχει την υπεροχή η Άεκ προχώρησε σε αλλαγές. Όντως γύρω στο 65-70 η Άεκ κατάφερε να γίνει πιο απαιτητική όμως πέραν από τα στημένα με τον Ντα Σίλβα δεν μπορούσε να πλησιάσει την περιοχή μας. Στο 59' καταγράφηκε η καλύτερη φάση για την Άεκ όταν ο Σερράν δοκίμασε να εκμετααλευτεί την ετκέλεση του Ντα Σίλβα με το κεφάλι, όμως ο Μορέιρα σε ετοιμότητα σταμάτησε τη φάση.

Ο Σαβέφσκι με τη σειρά του επέλεξε να αλλάξει κάτι στο παιγνίδι στο 74' παιρνόντας στο παιγνίδι τον Αγκουιάρ αντί του Μαργκάσα. Στο ίδιο λεπτό, ο Σοάρες δοκίμασε με απευθείας κεραυνό σε φάουλ να σκοράρει όμως ο Χαίμοφ με τα ακροδάχτυλα έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ. Ο Χριστοφή στο 77' μπορούσε να σκοράρει το τέρμα της σεζόν, όταν πέρασε σαν σταματημένους τους αμυντικούς της Άεκ, βγήκε φάτσα με τον Χαίμοφ όμως το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ!

Και παρότι η Άεκ ήταν η ομάδα που είχε το άγχος του τέρματος, η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν αυτή που έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ και πάλι με τον Χριστοφή. Μέσα από 3 αντίπαλους και μετά από πολλή επιμονή βρήκε τον χώρο για το σουτ εκτός περιοχής, όμως το δυνατό του σουτ τράνταξε το δοκάρι του Χαίμοφ στο 85'. Η Άεκ φαινόταν από ώρα ότι παραδόθηκε όμως η κόκκινη στον Φαν Ντάικ στο 88' έβαλε τέλος σε κάθε αγωνία. Και αν υπήρχε κάποια αμφιβολία, αυτή εξανεμίστηκε στο 90 όταν ο Χαίμοφ ανέτρεψε τον Άλβες (δεν πήρε κόκκινη λανθασμένα), και ο πρωτος σκόρερ της ομάδας μας με εύστοχη εκτέλεση από τα 11 βήματα έκανε το 3-1.

Χάρης Κυριάκου και Ονισήφορος Ρουσιάς πήραν κάποια λεπτά συμετοχής στο τέλος, με τον μικρό Ρουσιά να χάνει την ευκαιρία για το παρθενικό του τέρμα στο 94' μετά από εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ στην ανοικτή γωνία του Χαίμοφ, με τον Ισραηλινό όμως να αποκρούει δύσκολα.

Το τελικό σφύριγμα έφερε το πολυπόθητο εισιτήριο για το Γιουρόπα στην ΟΜΟΝΟΙΑ και μερικούς τύπους που δεν καταλάβαμε γιατί, μπήκαν στο γήπεδο για να πανηγυρίσουν....

Οι πράσινοι αποθεώθηκαν από τον κόσμο που έμεινε στις θέσεις του ένας προς ένα και η ΟΜΟΝΟΙΑ πλέον στρέφεται αποκλειστικά στο πως θα κτίσει τη νέα ομάδα κάτω από εντελώς διαφορετικά δεδομένα για τη νέα περίοδο.

Αγωνίστηκαν: Μορέιρα, Σπούγκιν, Αλαμπί, Ντανιέλσον, Σκαραμοτσίνο, Σοάρες (89' Κυριάκου), Λεάντρο, Μαργκάσα (74΄ Αγκουιάρ), Χριστοφή, Σκέμπρι, Άλβες(91' Ρουσιάς)

(Γιαννίκογλου, Χαραλάμπους, Δημητρίου, Χριστούδιας)

Σκόρερ:18' Σκέμπρι, 42' 90΄ Άλβες

Κάρτες:Σπούγκιν