ΟΜΟΝΟΙΑ - Απόλλων 2-1

2 Mar 2013, 7:52 p.m. kifinescom

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το σκορ, παρότι τα χρειάστηκε για λίγο στο δεύτερο ημίχρονο, η ΟΜΟΝΟΙΑ έκανε 4η συνεχόμενη νίκη και μένει εντός τροχιάς τετράδας. Σκόραραν οι Χριστοφή και Αντράντε και δείχνουν τον δρόμο προς την επιτυχία!

Διατηρήθηκε κάτω από το τέρμα εντέλει ο Μορέιρα, όπως και ο Χάρης Κυριάκου παρά την ετοιμότητα του Σπούγκιν. Στο αριστερό άκρο της άμυνας επέστρεψε ο Σκαραμοτσίνο αντί του Μαργκάσα ενώ οι άλλες θέσεις έμειναν αναλλοίωτες σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ κόντρα στην Αλκή.

1ο Ημίχρονο

Με σαφές στόχο να επιτεθεί η ΟΜΟΝΟΙΑ, ξεκίνησε δυναμικά το παιγνίδι. Στα πρώτα λεπτά η πίεση απόφερε δύο κόρνερ με την ΟΜΟΝΟΙΑ να κάνει πρώτη προσπάθεια με μια κεφαλιά του Αλαμπί που έφυγε πάνω από την εστία του Βάλε. Μόλις στο 8ο λεπτό η ΟΜΟΝΟΙΑ βρήκε την πρώτη της καλή ευκαιρία και ευστόχησε. Ο Σκαραμοτσίνο έβγαλε μακρινή μπαλιά από τα αριστερά και ο Χριστοφή εκμεταλλεύτηκε το γλύστριμα του Βασιλείου. Με όμορφο δυνατό σουτ εντός περιοχής, έκανε το 1-0!

1 λεπτό αργότερα τα γκολ θα μπορούσαν να γίνουν 2 αφού μετά από μαγικό συνδυασμό Χριστοφή και Κυριάκου, ο Ασσίς βρέθηκε σε θέση βολής όμως το πλασέ του έφυγε λίγο έξω.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έμεινε λίγο πιο πίσω έχοντας πετύχει τον πρώτο της στόχο και αυτό έδωσε ευκαιρία στον Απόλλωνα να επιτεθεί. Η ομάδα της Λεμεσού έκανε δύο καλές προσπάθειες πρώτα στο 14' με Σούρτου όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μορέρια σταμάτησε την καλή μπαλιά του Παπουλλή προ του Σολάρι.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ σιγά σιγά επανάκτησε τον έλεγχο της κυκλοφορίας όπως και του ρυθμού του αγώνα και με πολλές εναλλαγές της μπάλας, δοκίμαζε να βρει διάδρομο για το τέρμα του Βάλε. Σε ένα ανιαρό μεσοδιάστημα στο πρώτο ημίχρονο, η ΟΜΟΝΟΙΑΙ πλησίασε την περιοχή μόνο με δύο σουτ του Άλβες που έφυγαν έξω, ενώ αξιόλογη προϋποθεση για γκολ εμφανίστηκε στο 36ο λεπτό με μπαλιά του Εφραίμ που δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ο Βραζιλιάνος.

Όσο ανιαρός ήταν ο αγώνας μεταξύ του 20ου και 40ου λεπτού, άλλο τόσο δραματικό ήταν το φινάλε του ημιχρόνου. Πρώτα ο Απόλλωνας στο 43 έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν ο Παπουλλής πλάσαρε τον Μορέιρα με τη μπάλα να έχει πορεία προς τα δίχτυα. Ο Αλαμπί όμως με εξαιρετικό ψαλιδάκι και εκατοστά προ της τελική γραμμής έβγαλε τη μπάλα και έσωσε το σίγουρο γκολ! Και επειδή η μπάλα είναι «πόρνη» όπως συχνά λέγεται, η ΟΜΟΝΟΙΑ τιμώρησε στο φινάλε.

Ο Εφραίμ εκτέλεσε το κόρνερ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Αντράντε πιο ψηλά από όλους έκανε το κεφάλι και διπλασίασε τα τέρματα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ δίνοντας της πλέον γερό προβάδισμα για το τρίποντο!

2ο Ημίχρονο

Όπως αναμενόταν ο Απόλλωνας ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με αλλαγή. Ο Γκαρσία πήρε θέση αντί του Γκαρντόσο, με στόχο να γίνει πιο επιθετικός. Χωρίς αυτό να φαίνεται στο γήπεδο, ο Απόλλωνας στην πρώτη του επίσκεψη στη περιοχή στο 53' μείωσε σε 2-1. Ο Σολάρι με κοντινή κεφαλιά εκμεταλλεύτηκε πλήρως τη καλή σέντρα του Βασιλείου και δεν άδησε περιθώρια στον Μορέιρα.

Μάλιστα ο Απόλλωνας 2 λεπτά μετά βρέθηκε κοντά και σε δεύτερο γκολ όμως σπασμωδικά καθάρισε τη φάση η άμυνα μας. Η απάντηση στο τέρμα μπορούσε να έρθει στο 57' αφού ο Εφραίμ έπιασε το σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι! Ο ίδιος παίχτης στο 59' έκανε το σουτ εντός περιοχής μετά από πάσα του Χριστοφή, άστοχα όμως έφυγε πάνω από την εστία του Βάλε

Ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι καλύτερος και έχασε ξανά ευκαιρία σε μια φάση διαρκείας στη περιοχή μας όμως έστω και άτσαλα καθαρίσαμε τη φάση. Η ΟΜΟΝΟΙΑ βρήκε την πρώτη της καλή φάση στο 64, σε μια φάση διαρκείας όπου τρεις ποδοσφαιριστές δεν κατάφεραν τελειώσουν με γκολ. Οϋτε ο Λέο, ούτε ο Άλβες όπως ούτε και ο Ασσίς.

Αγχωτικός ο ρυθμός στη συνέχεια, με την ΟΜΟΝΟΙΑ να μην μπορεί να διατηρήσει υπεροχή και πρωτοβουλία. Κάθε επίθεση σταματούσε σε αμυντικό μπλόκο ενώ ο Απόλλωνας συνέχιζε να ψάχνει την ισοφάριση. Σταδιακά όμως και μέχρι το 80λεπτο η ΟΜΟΝΟΙΑ πήρε ξανά τα ινία του παιγνιδιού. Έκανε καλές προσπάθειες που αν μη τι άλλο είχαν ολοκλήρωση, όμως δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι με 2 τέρματα και να τελειώσει το παιγνίδι.

Στο 83' ο Σαβέφσκι έκανε τις πρώτες του αλλαγές βγάζοντας εκτός αγώνα τους Κυριάκου και Άλβες, περνώντας του Σπούγκιν και Φρέντι. Μόλις 2 λεπτά αργότερα ο Φρέντι έκανε αισθητή την παρουσία του αφού μετά που έκανε ένα σπριντ από δεξιά συνέκλεινε στον κεντρικό διάδρομο και δοκίμασε το σουτ. Ο Βάλε είπε όχι.

Ο Εφραίμ δοκίμασε και αυτός για το 3ο τέρμα με ένα σουτ του που πήγε ψηλά άουτ, προτού φύγει από το παιγνίδι για να περάσει εντός ο Ντανιέλσον. Χωρίς φάσεις μέχρι το 90λεπτο για τις δύο ομάδες, όμως μια ολογορία στην άμυνα μας παραλίγο να φέρει το αυτογκόλ σε μια ανύποπτη φάση στο 92. Ευτυχώς η μπάλα όμως πήγε κόρνερ.

Εύκολα η ομάδα μας έλεγξε το αποτέλεσμα μέχρι τέλους, αφού είχε το καθαρό μυαλό να κυκλοφορήσει μπάλα και να μην επιτρέψει στον Απόλλωνα να κάνουν άλλη φάση. Ο Δημητρίου το τράβηξε μέχρι το 96' παρότι έδειξε 4 λεπτά, όμως εντέλει έπρεπε κάπου να το  σταματήσει.

Παραμένει λοιπόν στην τέταρτη θέση η ΟΜΟΝΟΙΑ και θέλει άλλες τρεις νίκες για να σφραγίσει εισιτήριο τετράδας

Αγωνίστηκαν:Μορέιρα, Κυριάκου (83' Σπούγκιν), Αλαμπί, Αντράντε, Σκαραμοτσίνο, Σοάρες, Λεάντρο, Ασσίς, Χριστοφή, Εφραίμ, Α.Άλβες(83' Φρέντι)

Σκόρερ:8' Χριστοφή, 45+1' Αντράντε

Κάρτες:Σκαραμοτσίνo, Κυριάκου