Metalurg Skopje - ΟΜΟΝΟΙΑ 0-1

7 Aug 2014, 11:37 p.m. kifinescom

Ολοκλήρωσε αυτό που ξεκίνησε προ εβδομάδας το Τριφύλλι και με τέρμα του Ασσίς, σημείωσε 2η νίκη επί των Σκοπιανών της Metalurg

H OMONOIA έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει την πρόκριση, σε ένα αγώνα χωρίς πολλές ευκαιρίες που ο,τι καλό είχε να προσφέρει  ήταν στο 2ο ημίχρονο. Πλέον η προσοχή στρέφεται στην αυριανή κλήρωση όπου η ΟΜΟΝΟΙΑ θα τοποθετηθεί στο γκρουπ των αδύνατων, για δύο μόλις θέσεις...

Ο αγώνας:

Παρά τις ενδείξεις για το αντίθετο, ο Κώστας Καϊάφας επέλεξε να αλλάξε το σύστημα της ομάδας δε, χωρίς πολλές αλλαγές στα πρόσωπα δε. Κι αυτό αφού μοναδική αλλαγή στην 11άδα ήταν η συμπερίληψη του Χάρη Κυριάκου αντί του Γκαρσία, αφού ο προπονητής μας επέλεξε σχήμα με 4 αμυντικούς και 1 επιθετικό.

1ο Ημίχρονο

Η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε την κατοχή σε όλο το πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να φτιάξει τις φάσεις που θα της έδιναν το γρήγορο προβάδισμα. Καλύτερη στιγμή στο 14' με μια κεφαλιά του Ούτσα μετά από κόρνερ, με την μπάλα όμως να φεύγει άουτ.

Η ομάδα μας προτιμώντας να έχει τον έλεγχο του αγώνα, δεν έκανε επιθέσεις μαζικά και προτίμησε να προσέχει στα μετόπισθεν και στην καλή κυκλοφορία. Εξού και είδαμε ένα κουραστικό τέμπο με πολλές κοντινές πάσες ακόμη και πίσω στην άμυνα.

Το ημίχρονο φυσιολογικά τέλειωσε με το στείρο 0-0

2ο Ημίχρονο

Ο Κώστας Καϊάφας επέλεξε να αλλάξει κάποια πράγματα στο ημίχρονο, αφού έβγαλε εκτός τον Κυριάκου και έβαλε στον αγώνα τον Ασσίς, μετατρέποντας το σύστημα σε 3-5-2. Και νωρίς στο 2ο μέρος αυτό απέφερε καρπούς αφού ο Ποτέ στο 53' έκανε το 0-1 που κλείδωσε οριστικά την πρόκριση.

Η φάση πιστώνεται στον Ασσίς, ο οποίος έκανε το κλέψιμο στην επίθεση και έστειλε τη μπάλα πάνω από τον Εφρέμοβ με κατεύθυνση το τέρμα. Η μπάλα όμως χτύπησε στο δοκάρι και δεν πέρασε τη γραμμή, με τον Ποτέ από κοντά να την σπρώχνει και να ανοίγει εν τέλει το σκορ.

** Ο διαιτητής του αγώνα καταλόγισε το τέρμα υπέρ του Νούνο Ασσίς

Η εξέλιξη αυτή επέτρεψε στον Καϊάφα να πραγματοποιήσει άλλη μια αλλαγή, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στον Ρουσιά, ο οποίος αντικατάστησε τον Σερτζίνιο. Πάντως το γκολ δεν φάνηκε να αλλάζει κάτι στο παιγνίδι, αφού παρά το ότι η πρόκριση ξεκαθάρισε οριστικά, οι Σκοπιανοί δεν κατάφεραν να βγουν μπροστά, η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν έκανε τρεξίματα και το θέαμα παρέμεινε φτωχό.

Η Metalurg έγραψε την πρώτη της προσπάθεια στο τέρμα στο 78' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρίστεφ, όμως ο Μορέιρα σε ετοιμότητα απέκρουσε σταθερά. Στη φάση που προηγήθηκε ο Στεπάνοφ δέχτηκε την κάρτα για διαπληκτισμό του με αντίπαλο. Στο 80' χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για 2ο τέρμα, με τον Ρουσιά από το σημείο του πέναλτι να κάνει απελπιστικά άστοχο σουτ και την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Άλλες τρεις προσπάθειες για τέρμα είχε η ΟΜΟΝΟΙΑ στα εναπομείναντα 10 λεπτά (συν 2 των καθυστερήσεων) χωρίς όμως να καταφέρνει να αυξήσει το σκορ. Το τελικό 0-1 ήταν αρκούντως ικανοποιητικό για τον στόχο της πρόκρισης και πλέον η ΟΜΟΝΟΙΑ θα αγωνιστεί μετά από 3 χρόνια στη φάση των Playoffs  του Europa

Αγωνίστηκαν: Μορέιρα, Κυριάκου (46' Ασσίς), Στεπάνοφ, Ακουισταπάτσε, Λομπιανίτζε, Ρόντρι, Σερτζίνιο (63' Ρουσιάς), Φοφανά, Ράμος, Γκριγκαλασβίλι, Ποτέ

Σκόρερ: 53' Ασσίς

Κάρτες: Στεπάνοφ