Κυπελλούχος η ΟΜΟΝΟΙΑ για 15η φορά

25 May 2022, 10:29 p.m. kifinescom

Η ΟΜΟΝΟΙΑ με τον πιο δύσκολο τρόπο που μπορούσε να φανταστεί κανείς κατέκτησε το 15ο κύπελλο της ιστορίας της και ταυτόχρονα εξασφάλισε την παρουσία της σε ευρωπαϊκό όμιλο για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Και πως μπορούσε να ήταν εύκολο άλλωστε εύκολο αφού η ομάδα μας φέτος δεινοπάθησε σε όλη τη χρονιά . Με κακές εμφανίσεις , κακά αποτελέσματα , μη είσοδο στην εξάδα και αμφιβολία για το μέλλον. Όμως η ΟΜΟΝΟΙΑ έστω και από τα πεναλτι , έστω και με 10 ποδοσφαιριστές από το τέταρτο λεπτό , με ήρωα τον Χαράλαμπο Χαραλάμπους που στα 20 του δίνει τον τίτλο στην ομάδα μας και την δεδομένη τριτη της παρουσία σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης .

Βέβαια για να γίνει αυτό ο Φαμπιανο έστω και τραυματίας έπιασε δυο πεναλτι και ένα πήγε στο δοκάρι . Κουραστήκαμε να γράφουμε ποσό σημαντικός είναι αυτός ο ποδοσφαιριστή για την ιστορία της ομάδας μας .

Άξιος αντίπαλος ο εθνικός που έφτασε κοντά στο να κάνει την μεγαλύτερη ποδοσφαιρική έκπληξη στην Κύπρο και γι' αυτο πρέπει να χειροκροτηθεί .

Η ιστορία όμως δίνει τίτλο στην ομάδα μας . Και αφορμή για πανηγύρια από όλους! Γιορτάζουμε λοιπόν και από αύριο ήρεμα και ψύχραιμα να δούμε πως θα επιστρέψει η ομάδα στην κορυφή.

Για την ιστορία, η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε τον αγώνα με επιθετική διάθεση όμως υπέπεσε σε σοβαρό αμυντικό λάθος μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Σεχού να δέχεται ως απόρροια αυτού την κόκκινη κάρτα. Αυτό είχε ως συνεπακόλουθο την οπισθοχώρηση της ομάδας αλλά και την έξοδο του Παπουλλή που έδωσε τη θέση του στον Χούμποτσαν. Ο Εθνικός είχε την μπάλα στα πόδια του στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έγτιαξε τρεις πολύ καλές στιγμές για να σκοράρει όμως η ομάδα μας ήταν αυτή που είχε τις ξεκάθαρες και κλασικές ευκαιρίες για το γκολ με Χούμποτσαν, Τσέποβιτς και Κακουλλή.

Στην ημίχωρη παράταση ο Εθνικός είχε δοκάρι από απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή, ούτε την κούραση των ποδοσφαιριστών μας που έπαιξαν άμυνα με στοιχεία αυτοθυσίας και με συνεχόμενους τραυματισμούς. Ο πολύ κακός κύριος Ντι Μπέλο απέβαλε και τον Λένον δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης.

Το παιγνίδι πήγε μοιραία στην διαδικασία των πέναλτι, όπου η ΟΜΟΝΟΙΑ για άλλη μια φορά είχε το ψυχολογικό πλεονέκτημα λόγω Φαμπιάνο αλλά και τις πιο εύστοχες εκτελέσεις. Παρότι ο Φάμπι απέκρουσε το πρώτο πέναλτι του Εθνικού, ο Τσέποβιτς νικήθηκε επίσης από τον Χριστοδούλου. Ο Γιούστε ήταν πρώτος εύστοχος ποδοσφαιριστής μας, κάνοντας το 1-1 στη σειρά , ενώ ο Λανγκ εκανε στο τρίτο πέναλτι το 2-1 αφού ο Εθνικός είχε δοκάρι. Ο Κακουλλής αστόχησε στο τέταρτο πέναλτι της ομάδας μας έτσι μπήκαμε στη ρώσικη ρουλέτα των καθοριστικών πέναλτι με σκορ 2-2. Πρώτα ο Μπασιρού και μετά ο Λοίζου, κάτω από απίστευτη πίεση κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3 και 4-4 αντίστοιχα, σε εκτελέσεις "χωρίς αύριο" . Στο 7ο πέναλτι ο Φαμπιάνο έκανε την απόκρουση στην εκτέλεση του Περατικού έτσι η μπάλα στήθηκε μπροστά στον Χαράλαμπο Χαραλάμπους. Ο 20χρονος μέσος της ομάδας μας δεν λάθεψε, σημάδεψε σωστά και με τη μπάλα να πηγαίνει στα δίχτυα έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς από τους 19 χιλιάδες Ομονοιάτες στο ΓΣΠ.