ΟΜΟΝΟΙΑ - Ολυμπιακός 1-1 (video)

30 Sep 2017, 9 p.m. kifinescom

Στο 90+4' η ΟΜΟΝΟΙΑ δέχτηκε την ψυχρολουσία και ισοφαρίστηκε, αφήνοντας βαθμούς με αντίπαλο και την τρίτη από τις νεοφώτιστες ομάδες. Το τέρμα του Γκονζάλες στο 50' δεν ήταν εν τέλει αρκετό για την ομάδα μας...

Δεν μπορούμε καν να να εξηγήσουμε πως η ομάδα μας έχασε σήμερα βαθμούς, αφού σε ένα ματς με 16 τελικές προσπάθειες έναντι 3 του αντιπάλου κατάφερε να χάσει πάλι βαθμούς. Και αυτή τη φορά δεν φταίει η μέτρια εμφάνιση ή κάποιο διαιτητικό λάθος, αλλά η λάθος εκτίμηση της τελευταίας κυριολεκτικά φάσης του αγώνα. Σε ανεπίτρεπτο δηλαδή σημείο, ενώ η ΟΜΟΝΟΙΑ μπορούσε σήμερα να πάρει σχεδόν...άριστα στο πως διαχειρίστηκε το ματς, δέχτηκε το γκολ και έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της.

Ο Φελτχούιζεν κρίνεται μόνο για την φάση του 94 όπου ενήργησε σαν αρχάριος αφού ούτε γεμάτη έξοδο έκανε αλλά ούτε και έμεινε στην εστία του να καλύψει το τυχόν λάθος επιτρέποντας στον Πεχλιβάνη να του περάσει την μπάλα από πάνω του.

Το ξαναγράφουμε μήπως και το χωνέψουμε η ΟΜΟΝΟΙΑ σήμερα έχασε γιατί δέχτηκε γκολ, από στημένο, στην πρώτη τελική εντός στόχου του αντιπάλου. Αυτό...

1ο Ημίχρονο

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε το παιγνίδι με μεγάλη επιθετικότητα ασκώντας πίεση στην άμυνα του Ολυμπιακού από τα πρώτα λεπτά. Η πολυπρόσωπη παρουσία της στο επιθετικό μισό της επέτρεψε να ανανεώνει επιθέσεις και να ολοκληρώσει δύο καλές επιθέσεις στο 6' με τον Μαργκάσα και στο 9' με τον Λόπες.

Η ομάδα μας συνέχισε το επιθετικό της παιγνίδι με τον Ολυμπιακό σε παθητικό ρόλο καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να είναι εξουθενωτικά πιεστική μετά το 20λεπτο. Ολοκλήρωσε 11 προσπάθειες χωρίς να καταφέρει να ανοίξει το σκορ ενώ κράτησε την εστία του Φελτχούιζεν μακρια από κινδύνους σε όλο το 45λεπτο.

2ο Ημίχρονο

Το γρήγορο γκολ που έψαχνε η ΟΜΟΝΟΙΑ στην επανάληψη ήρθε στο 50' αφού πρώτα ο Κανού έκανε το δυνατό σουτ το οποίο απέκρουσε ο Χίντι στην αρχή της φάσης. Ο Μαργκάσα έγινε στην συνέχεια κάτοχος της μπάλας από αριστερά, ελευθερώθηκε και έκανε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Λεάντρο Γκονζάλες με δυνατό βολέ άνοιξε το σκορ

H OMONOIA συνέχισε να είναι καλύτερη του αντιπάλου της και να χάνει ευκαιρίες, όπως αυτή του Ντάρμπισιαϊρ στο 60' όπου η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι μετά από σουτ του εκτός περιοχής. Με το σκορ υπέρ του ο Πάμπος Χριστοδούλου έριξε στο παιγνίδι τον Μαδούρο αντί του Λόπες, ενισχύοντας την μεσαία του γρμαμή και αφήνοντας μόνο προωθημένο τον Ντάρμπισιαϊρ.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ από το 75 και μετά, όταν ο Κανού ζήτησε αλλαγή για να μπει μέσα ο Μπρέβελντ, έριξε ρυθμούς διατηρώντας τον έλεγχο και την κατοχή. Βέβαια με το εύθραυστο 1-0 και χωρίς να τελειώνει το ματς με ένα δεύτερο γκολ ο κίνδυνος της ισοφάρισης ήταν πάντα ορατός έστω κι αν ο Ολυμπιακός φαινόταν ανήμπορος για κάτι τέτοιο.

Στο 90' ο Καπαρτής σε μια γρήγορη αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή μας και έπεσε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι όμως η επανάληψη της φάσης δεν τον δικαιώνει αφού ο παίχτης κτύπησε μόνος στον αντίπαλο του.

Και εκεί που το παιγνίδι φαινόταν όταν τελειώνει θετικά για την ομάδα μας, σε μακρινή εκτέλεση φάουλ (πίσω από το κέντρο) στο 90+4 μια κακή άμυνα από τον Φαμπρίτσιο και κακή έξοδος του Φελτχούιζεν, έδωσε την ευκαιρία στον Καπαρτή να ισοφαρίσει με το κεφάλι και τον Μασιά να σφυρίξει άμεσα την λήξη.

Αγωνίστηκαν: Φελτχούιζεν, Μαργκάσα, Φαμπρίτσιο, Ουίλιαμ, Τζαΐλσον, Άλεξ Σ. , Κανού (75' Μπρέβελντ), Γκονζάλες, Αντόνια, Λόπες (69' Μαδούρο), Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: 50' Λ. Γκονζάλες
Κάρτες: Λ. Γκονζάλες, Φαμπρίτσιο