OMONOIA - ΑΠΟΕΛ 1-3 (video)

17 Nov 2017, 8:54 p.m. kifinescom

Παρότι καλύτερη στα σημεία, η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε το ντέρμπι με το αποελ, αφού απέναντι στην αποτελεσματικότητα του αντίπαλου της (3 σουτ στην εστία, 3 τέρματα), είχε να παρατάξει την μεγάλη της δυσκολία να τελειώσει τις φάσεις της.

Το αποελ είχε τον Πέρεθ σε εξαιρετική φόρμα, αφού απέκρουσε όλες τις προσπάθειες των πρασίνων και δέχτηκε γκολ μόνο από δικό του ποδοσφαιριστή όταν ήδη το σκορ ήταν 2-0. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν από το 30 και μετά η ομάδα με τον έλεγχο του αγώνα ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είχε και την ξεκάθαρη υπεροχή σε θέμα επιθετικότητας.

Εκεί που πίστευε κανείς ότι το γκολ για τους πράσινους θα ήταν το φυσικό συνεπακόλουθο της απόδοσης των δύο ομάδων, η ομάδα μας δέχτηκε το γκολ από το πουθενά με το σουτ του Ζαχίντ ενώ με παρόμοιο τρόπο, κόντρα στην ροή του αγώνα, ο ίδιος παίχτης έκανε το 0-2.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ το πάλαιψε αλλά ο,τι κι αν έκανε δεν ήταν αρκετό. Το ποτήρι δε έγινε ακόμη πιο πικρό αφού ο Εφραίμ κατάφερε να σκοράρει για άλλη μια φορά απέναντι μας, θυμίζοντας όλα εκείνα που είναι στραβά στο Τριφύλλι από το 2013 και μετά...

1ο Ημίχρονο

Κάθε αρχή και δύσκολη αφού η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν μπήκε απαιτητικά στον αγώνα με τον φιλεξούμενο αποελ να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Από νωρίς διαφάνηκε η δυσκολία της ομάδας μας στην ανάπτυξη από τα μετόπισθεν αφού η μπάλα έφευγε αναποφασιστικά από την άμυνα μας, συνήθως με γιώμα η οποία χανόταν κάπου στον χώρο του κέντρου.

Πάντως η ομάδα μας άγγιξε πρώτη το γκολ αφού στο 10ο λεπτό ο Λόπες υποδέχτηκε όμορφη σέντρα του Τζαΐλσον από δεξιά και με το κεφάλι αστόχησε για ελάχιστη απόσταση. Λίγο αργότερα και ο Ντάρμπισιαιρ κατάφερε να πάρει κεφαλιά στην περιοχή χωρίς όμως να απειλεί τον Πέρεθ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν την εστία του Χριστοδούλου. Καλύτερη φάση για το αποελ ένα σουτ του Εμπεσίλιο στο 20ο λεπτό το οποίο παρά την μακρινή απόσταση έφυγε ελάχιστα πάνω από την εστία του τερματοφύλακα μας. Ένα αντίστοιχο σουτ είχε και ο Κανού στο 30' για την ΟΜΟΝΟΙΑ, με τον Πέρεθ όμως να αποκρούει.

Σταδιακά η ομάδα μας βρήκε τον τρόπο να κυκλοφορήσει την μπάλα και το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν η ομάδα που βρισκόνταν με αξιώσεις στην επίθεση. Η καλύτερη ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ σημειώθηκε στο 44' όταν την σέντρα του Χριστοφή από αριστερά μετέτρεψε σε τελική προσπάθεια με το κεφάλι ο Κανού χωρίς να βρίσκει στόχο. Βέβαια τα δεδομένα μπορούσαν να ήταν καλύτερα αν ο Κανού είχε αντιληφθεί ότι ο Τζαΐλσον ήταν ελεύθερος και σε καλύτερη θέση λίγα μέτρα πιο πίσω, αλλά αυτό δεν θα το μάθουμε ποτέ. Μια καλή κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ του Μαργκάσα είχε και ο Λόπες, με τον Πέρεθ να εξουδαιτερώνει εξ επαφής την προσπάθεια.

Στο 45ο λεπτό ο Τράττος έληξε, χωρίς επιπλέον χρόνο καθυστέρησης, το πρώτο ημίχρονο.

2ο Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιγνίδι με τους ίδιους 11 ποδοσφαιριστές έκαστη. Ο Τζαΐλσον ήταν ο παίχτης με την πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος με ένα σουτ από δεξιά το οποίο ήταν αδύναμο και απόκρουσε ο Πέρεθ στο 46'. Σημαντική ήταν η χαμένη ευκαιρία του 50' όταν ο Χριστοφή εντός περιοχής με το αριστερό έκανε το δυνατό σουτ, το οποίο ο Πέρεθ με το ένα χέρι εξουδαιτέρωσε. Ένα λεπτό αργότερα ο Τζαΐλσον και πάλι δοκίμασε με την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

Με πίεση ψηλά στην άμυνα του αποελ, η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να είναι συνεχώς επικίνδυνη, προκαλώντας μάλιστα και συνεχόμενα λάθη από τους ποδοσφαιριστές των αντιπάλων. Εξού και η αλλαγή στο 57' από τον Δώνη που άλλαξε το σχήμα της ομάδας του παιρνόντας στον αγώνα τον Βινίσιους αντί του Αντωνίου.

Ο Πάμπος Χριστοδούλου ετοίμαζε τον Ζαρτζίνιο για πρώτη αλλαγή, όταν ο Τζαΐλσον στο 60' αντιμετώπησε πρόβλημα ψηλά στην γάμπα και πήρε εντολή ο Δημητρίου να ετοιμαστεί. Ο Βραζιλιάνος ζήτησε να συνεχίσει για ακόμη λλίο για να δοκιμάσει το πόδι του, την στιγμή που ο Ντάρμπισιαϊρ στο 61' έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία με σουτ που απέκρουσε και πάλι ο Πέρεθ.

Αν και η ομάδα μας ήταν (πολύ) καλύτερη του αντιπάλου της, στάθηκε άτυχη αφού στο 65ο λεπτό στο πρώτο σουτ ατου αποελ στην εστία, άνοιξε το σκορ. Ο Ζαχίντ γύρισε το σώμα εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ σημάδεψε την γωνιά του Χριστοδούλου που δεν μπόρεσε να σταματήσει την πορία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Ο Δημητρίου πέρασε εν τέλει στο παιγνίδι στην θέση του Τζαΐλσον μετά το τέρμα του αποελ. Ένα καλό γυριστό σουτ του Χριστοφή στο 70' κατάφερε εκ νέου να αποκρούσει ο Πέρεθ. Και πάλι όμως παρά την ξεκάθαρη υπεροχή της ομάδας μας ο Ζαχίντ κατάφερε στο 77' να κάνει τα τέρματα του δύο με σουτ εντός περιοχής.

Ο Αντόνια που μπήκε στο παιγνίδι στο 78' έκανε μια σέντρα από τα αριστερά στο 79ο λεπτό με τον Βούρο να την στέλενει στα δίχτυα της ομάδας του με το κεφάλι και να ξαναβάζει την ομάδα μας στην διεκδίκηση κέρδους

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν συνεχώς μπροστά με το απολ να αμύνεται ομαδικώς και να περιμένει την ευκαιρία στην αντεπίθεση. Και εφόσον η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν κατάφερε παρά την πίεση της να ισοφαρίσει, στο 94ο λεπτό ο Εφραίμ έκανε το 3-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα,

Αγωνίστηκαν: Χριστοδούλου, Τζαΐλσον (66' Δημητρίου), Ουίλιαμ Σ.,  Κατελάρης (83' Μπρέεβελντ), Καντέ (78' Ζαρτζίνιο), Μαργκάσα, Άλεξ Σ., Κανού, Λόπες, Χριστοφή, Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: 79' Βούρος (αυτ.)
Κάρτες: Λόπες