Σαλαμίνα - ΟΜΟΝΟΙΑ 1-3

24 Oct 2017, 9:52 p.m. kifinescom

Αντροπή και τρίποντο εκτός έδρας για την ΟΜΟΝΟΙΑ, που με τέρματα των Μαργκάσα, Ντάρμπισιαϊρ και Λόπες επιβλήθηκε της Σαλαμίνας που είχε αρχικά προηγηθεί στο σκορ στο 35ο λεπτό.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν καλύτερη του αντιπάλου της. Κάτι αναμενόμενο αφού η Σαλαμίνα αποτελεί φέτος την δυσάρεστη έκπληξη του πρωταθλήματος με πραγματικά πολύ αδύναμη άμυνα. Κι αυτό κάτι πρέπει να λέει για την προσπάθεια της ομάδας μας που σήμερα δεν ήταν αναμενόμενη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αφού χρειάστηκε το πέναλτι στο 85ο λεπτό για να πάρει κεφάλι στο σκορ η ομάδα μας.

Όχι ότι η εμφάνιση ήταν τραγική, αλλά βάσει δυναμικότητας αντιπάλου, το ματς μπορούσε να τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες αφού στο πρώτο ημίχρονο για 35 λεπτά ήμασταν και δεν ήμασταν μέσα στη διεκδίκηση κάποιου γκολ. Ευτυχώς που ήρθε το γκολ του Πόλιανετς θα μπορούσε να πει κάποιος για να ξανανάψει ο διακόπτης και να θυμηθούν οι πάντες ότι τα παιγνίδια κερδίζονται με το να παίζεις μπάλα και όχι μόνο με την φανέλα.

Ο Μαργκάσα λοιπόν, που ήταν ίσως ο κορυφαίος του αγώνα, δημιούργησε και εκτέλεσε ένα πανέμορφο γκολ στο 38' όταν έπαιξε το 1-2 με τον Λόπες στα αριστερά και πλάσαρε εύστοχα τον Βεσελόφσκι. Η ομάδα χρειάστηκε άλλα 47' λεπτά για να φτάσει σε 2ο γκολ ενώ είχε κατοχή 69% στο παιγνίδι. Αυτό δείχνει και την δυσκολία που βρήκε η ΟΜΟΝΟΙΑ απέναντι στην Σαλαμίνα. Η εξιλέωση στην ισοφάριση ήταν πάντως πασιφανής στο πρόσωπο των ποδοσφαιριστών μας και σίγουρα αποτελεί ένεση εμπιστοσύνης των ίδιων των ποδοσφαιριστών προς τα δικά τους πόδια.

1ο Ημίχρονο

Μόλις στο τέταρτο λεπτό και πριν καλά καλά πάρουν μια γεύση του γηπέδου οι ποδοσφαιριστές, ο αγώνας διακόπηκε μετά από ρίψη βεγγαλικών από τους οπαδούς των γηπεδούχων. Μετά από πέντε λεπτά ξεκίνησε το παιγνίδι με την ΟΜΟΝΟΙΑ αρχικά να προσπαθεί να επιτεθεί αλλά σταδιακά να χάννει τον έλεγχο από την Σαλαμίνα που είχε την υπεροπλία στο κέντρο.

Αρχικά ο Πάμπος Χριστοδούλου παρέταξε την ομάδα με τον Λόπες πλάι στον Ντάρμπισιαϊρ όμως στην συνέχεια και με τον έλεγχο του αγώνα στα πόδια των γηπεδούχων τον έφερε πιο πίσω για να αντισταθμίσει την αριθμητική υπεροχή του αντιπάλου στην μεσαία γραμμή. Η Σαλαμίνα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 35' παρά το ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν η ομάδα με τις καθοριστικές ευκαιρίες στο παιγνίδι, όταν ο Πόλιανετς γύρισε έξυπνα και άφησε πισω του τον Ουίλιαμ εκτός περιοχής με το σουτ του να πιάνει απροετοίμαστο τον Φελτχούιζεν.

Η ομάδα μας κατάφερε νωρίς να φέρει το ματς στα ίσα όταν ο Μαργκάσα στο 38' έπαιξε το 1-2 με τον Λόπες και σε θέση φορ, να πλασάρει εύστοχα τον Βεσελόφσκι εντός μικρής περιοχής για το 1-1.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη μετά την ισοφάριση όμως δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της για να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Μάλιστα, στο 45+3 ο προπονητής μας προχώρησε και σε αναγκαστική αλλαγή, αφού ο Μαδούρο τραυματίστηκε στον δικέφαλο και αντικαταστάθηκε από τον Κανού.

2ο Ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του 2ου μέρους ο Κατελάρης αντικατέστησε τον Ουίλιαμ Σοάρες που δεν είχε καλό παιγνίδι σήμερα. Η ομάδα μας ήταν αρχής εξαρχής επιθετική και καλύτερη της Σαλαμίνας όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει την ασφυχτική πίεση του πρώτου δεκάλεπτου με κάποιο γκολ.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο οι αντίπαλοι μας είχαν ένα μικρό διάστημα υπεροχής, χωρίς όμως να φτιάχνουν ευκαιρίες προς το τέρμα μας. Η ΟΜΟΝΟΙΑ παρότι καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου, δεν μπόρεσε να φτιάξει την ευκαιρία που θα τέλειωνε το ματς. Έτσι το χρονόμετρο που μετρούσε αντίστροφα έδειχνε απειλητικά στην ομάδα μας ότι τα περιθώρια είχαν στενέψει.

Μέχρι λοιπόν που στο  84' ο Ντάρμπισιαϊρ κατάφερε να κερδίσει το πέναλτι από τον Βεσελόφσκι και στο 85' με εύστοχη εκτέλεση να επιστρέψει στα γκολ αλλά και να βάλει την ομάδα μας μπροστά στο σκορ. Ο εκ των κορυφαίων της ομάδας μας, Ρενάτο Μαργκάσα, στο 90' ολοκλήρωσε την εμφάνιση του με ασίστ, όταν με έξυπνη μπαλιά τρύπα βρήκε τον Λόπες δεξιά σε διαγώνια θέση που έκανε το δυνατό σουτ που με την βοήθεια του ποδιού του Βεσελόφσκι κατέληξε στα δίχτυα.

Με αυτά και μ' αυτά και με την πάροδο 3 λεπτών, ο Χριστοφή σφύριξε το τέλος και η ΟΜΟΝΟΙΑ πήρε το πρώτο της τρίποντο μακριά από το ΓΣΠ

Αγωνίστηκαν: Φελτχούιζεν, Τζαΐλσον, Ουίλιαμ Σ. (46' Κατελάρης) , Φαμπρίτσιο, Καντέ, Άλεξ Σ. , Μαδούρο (45+5' Κανού), Μαργκάσα, Ζαρτσίνιο, Λόπες, Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: 38' Μαργκάσα, 85' Ντάρμπισιαϊρ, 90'  Λόπες