ΟΜΟΝΟΙΑ - Εθνικός 2-1 (videos)

10 Sep 2017, 9:30 p.m. kifinescom

Με σκόρερ τον Ματ Ντάρμπισιαϊρ η ΟΜΟΝΟΙΑ έκανε νικηφόρο ξεκίνημα στη νέα σεζόν αφού επικράτησε με σκορ 2-1 του Εθνικού στο ΓΣΠ.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίωρο, όπου και προηγήθηκε στο σκορ ενώ έφτιαξε και άλλες αρκετές ευκαιρίες για γκολ πριν το τέρμα του Ντάρμπισιαϊρ στο 25ο λεπτό.

Οι επιθέσεις της ομάδας πότε από τα πλάγια και πότε από τον άξονα, με την ώθηση του κόσμου που έδωσε βροντερό παρών, δημιούργησαν κατάσταση πανικού στην αντίπαλη άμυνα και η ομάδα καταχειροκροτήθηκε σ' αυτό το διάστημα για την προσπάθεια της.

Με τον Εθνικό να ισορροπεί το παιγνίδι μετά το ημίωρο η ΟΜΟΝΟΙΑ διατήρησε μέχρι τέλους του ημιχρόνου το προβάδισμα της αφού στην μοναδική καλή ευκαιρία των αντιπάλων δεν κινδύνευσε η εστία του Παναγή.

Παρά του ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε και πάλιν με ευκαιρίες το 2ο ημίχρονο, η χλιαρή απόδοση και η έλλειψη φρεσκάδας στο κέντρο, επέτρεψαν στον Εθνικό να κοιτάξει για την έκπληξη. Η ομάδα της Άχνας κατάφερε στο 69' μετά από όμορφο συνδυασμό να απαντήσει στο τέρμα του Ντάρμπισιαϊρ με σουτ του Κιπιάνι και να φέρει το ματς στα ίσα.

Η είσοδος του Κάνου και η μετατροπή του σχήματος σε 4-3-3 έδωσε νέα πνοή στην ομάδα μας που πίεσε προς το τέλος του αγώνα και κατάφερε με πολλή επιμονή να μετατρέψει την υπεροχή της σε γκολ και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 81' με σκόρερ και πάλιν τον Ντάρμπισιαϊρ.

@

Με σωστή τακτική και ψυχραιμία, έχοντας πλέον και όλο το ΓΣΠ να την υποστηρίζει, η ΟΜΟΝΟΙΑ κράτησε μέχρι τέλους το υπέρ της 2-1 και τσέπωσε με την λήξη τους πρώτους 3 βαθμούς της χρονιάς.  Ο Εθνικός ολοκλήρωσε το παιγνίδι με 10 αφού μέσα σε 4 λεπτά από το 91' ως το 95' ο Χρίστοφ δέχτηκε 2 κίτρινες και αποβλήθηκε. Προκλητικός και ο Πιντσέλι που με τον ανοχή του Τσούκα και μόνον κατάφερε να βγάλει το 90λεπτο με μόλις μία κίτρινη. Εκνευριστικός ο Α' βοηθός Γεωργίου που είχε αρκετές ανάποδες υποδείξεις.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Δημητρίου, Σοάρες, Φαμπρίτσιο, Μαργκάσα, Σοάρες, Μαδούρο, Γκονζάλες (61') , Χριστοφή (88' Κατελάρης), Λόπες (66' Κανού), Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: Ντάρμπισιαϊρ 25, 81'
Κάρτες: Λόπες, Δημητρίου