ΟΜΟΝΟΙΑ - Αλκή 2-2 (video)

23 Sep 2017, 8:06 p.m. kifinescom

Απρόσμενες απώλειες για την ΟΜΟΝΟΙΑ αφού εξήλθε ισόπαλη με αντίπαλο την Αλκή στο ΓΣΠ με σκορ 2-2. Η ΟΜΟΝΟΙΑ δικαιούτο καθαρό γκολ στο 61' το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ ανεξήγητα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ πλήρωσε την κακή της παρουσία στο 1ο ημίχρονο όπου επέτρεψε στην Αλκή να σκοράρει 2 φορές αλλά και να μην έχει την απαιτούμενη συγκέντρωση για να δημιουργήσει παιγνίδι από πίσω. Τα δύο γκολ που δέχτηκε ανέβασαν τον παθητικό δείχτη των γκολ στο 7 κάτι που δείχνει το σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζει στην αμυντική της λειτουργία.

Η απόδοση της ομάδας ήταν πολύ καλύτερη στο 2ο μέρος, όμως και πάλι έδειξε να είναι άναρχη και κυρίως ασύνδετη στις επιθέσεις της. Ούτε ο Κανού, αλλά ούτε και ο Άλεξ κατάφεραν να δώσουν τις αναγκαίες λύσεις μεσοεπιθετικά ενώ κακό παιγνίδι έκανε ο Κατελάρης. Η κούραση από τα 3 ματς σε 7 μέρες είναι ένα θέμα αλλά δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία όταν αγωνίζεσαι στην έδρα σου και δέχεσαι δύο τέρματα τόσο νωρίς.

Το "ευτύχημα" είναι ότι ήρθε η ισοφάριση που μετριάζει την ζημιά, αλλά ακόμη και αυτή η ισοπαλία αποτελεί αποτυχία ολκής με αντιπάλους σαν την Αλκή στην έδρα μας.

1ο Ημίχρονο

Αν και η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε επιθετικά το 1ο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να ασκήσει την πίεση που θα της έδινε το προβάδισμα από νωρίς στο παιγνίδι. Η Αλκή με τους γρήγορους της επιθετικούς δεν κλείστηκε και έδειξε από νωρίς ότι θα ταλαιπωρήσει την άμυνα μας.

Η ομάδα μας απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο με πιο κλασική αυτή του Χιστοφή στο 5ο λεπτό. Στο 29' μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Φαμπρίτσιο της Αλκής βρήκε τον χώρο για να πηδήσει για κεφαλιά, ανοίγοντας το σκορ. Η έλλειψη αποτελεσματικής τακτικής στα αμυντικά στημένα έκανε για άλλη μια φορά την εμφάνιση της κάτι που σαφώς και προβληματίζει.

Η αντίδραση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ πάντως ήταν σχεδόν άμεση, αφού εντός 8 λεπτών ο Χριστοφή έφερε το ματς στα ίσα μετά από σέντρα του Μαργκάσα και κεφαλιά μέσα στην περιοχή του Κύπριου επθετικού.

Για κακή τύχη της ομάδας μας, το γκολ και ο ενθουσιασμός από την κερκίδα δεν έδειξαν να επηρεάζουν τους φιλοξενούμενους που έμειναν συγκεντρωμένοι στον στόχο τους. Αντίθετα η ΟΜΟΝΟΙΑ συνέχισε τα ατομικά λάθη στον χώρο του κέντρου έτσι φτάσαμε στο 43' όταν ο Σεμέδο εκμεταλλεύτηκε ένα απ' αυτά για να βγάλει κάθετα στον Φαμπρίτσιο εκ νέου που με δυνατό σουτ νίκησε τον Παναγή για το 1-2, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

2ο Ημίχρονο

Η ομάδα μας έβαλε πίεση στην Αλκή χωρίς να καταφέρνει να φτάσει στην κλασική ευκαιρία. Η φιλοξενούμενη ομάδα συνέχισε να δοκιμάζει την τύχη της στις αντεπιθέσεις, με τον Παναγή να σώζει το τρίτο γκολ όταν έκανε σωτήρια έξοδο στην πλαγιοκόπηση του Σεμέδο. Στο 57 η ΟΜΟΝΟΙΑ στάθηκε άτυχη αφού είχε δοκάρι ενώ η φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 61' όταν ο Σοάρες έκανε την λόμπα με τον Πάρντο εκτός θέσης και τον Ντάρμπισιαϊρ να σκοράρει από κοντά. Ο 2ος βοηθός όμως σήκωσε τη σημαία του για ανύπαρκτο οφσάιντ, αφού ο Ματ καλυπτόταν από 3 ποδοσφαιριστές!

Η φάση αυτή έφερε μεγάλο εκνευρισμό στις τάξεις της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που με την επανέναρξη του αγώνα έγινε ακόμη πιο πιεστική χάνοντας ευκαιρίες για την ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 86' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φαμπρίτσιο όμως δεν ήταν αρκετή για να κερδίσουμε.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ κράτησε την μπάλα μέχρι το 8ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν και έληξε το παιγνίδι, όμως δεν κατάφερε να την στείλει στην εστία του Πάρντο για τρίτη φορά.

Έτσι, έχοντας την άσχημη εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και την αδικία στη φάση του ακυρωθέντος τέρματος στο 61', η ομάδα μας υποχρεώθηκε σε ισοπαλία στον αγώνα της πέμπτης αγωνιστικής με αντίπαλο την Αλκή.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Μαργκάσα, Φαμπρίτσιο, Ουίλιαμ, Τζαΐλσον, Σοάρες, Κατελάρης (56' Λόπες), Κανού, Χριστοφή (88' Καντέ), Αντόνια (73' Γκονσάλες), Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: Χριστοφή, Φαμπρίτσιο
Κάρτες: Χριστοφή