OMONOIA - AEK 1-2 (video)

22 Apr 2017, 6:52 p.m. kifinescom

Με ένα αυτογκόλ του Κατελάρη η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε το ματς με την ΑΕΚ στο γήπεδο της και πλέον η προοπτική για ευρωπαϊκό έξοδο γίνεται εξαιρετικά δύσκολη.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ αντίδρασε στο γκολ της ΑΕΚ στο 10' με την ισοφάριση του Κλέιτον στο 27'. Η ομάδα μας ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη του αντιπάλου της όμως η άτυχη στιγμή με την ασυνεννοησία Κατελάρη και Παναγή σφράγισε την νίκη για την ομάδα της Λάρνακας και την ίδια στιγμή έκανε το έργο της ομάδας μας για έξοδο στην Ευρώπη εξαιρετικά δύσκολο.

Κι αυτό γιατί είναι πλέον δεδομένο ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ βαθμολογικά δεν μπορεί να ξεπεράσει την ΑΕΚ ενώ η διαφορά του ενός βαθμού με την 4η ΑΕΛ μπορεί να μεγαλώσει αν αύριο η ομάδα της Λεμεσού κερδίσει ή δεν χάσει στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα. Έτσι κι αλλιώς όμως η 4η θέση θα αποδειχτεί προνομιούχα μόνο εάν στον τελικό βρεθούν αποελ και Απόλλων.

Με αυτά τα δεδομένα οι ανθρώποι της ΟΜΟΝΟΙΑΣ θα πρέπει να προετοιμαστούν για το χειρότερο δυνατό σενάριο αφού η πραγματικότητα είναι ότι η ομάδα μας κατά πάσα πιθανότητα θα είναι εκτός Ευρώπης στη νέα σεζόν.

Ο Αγώνας

Η 11άδα που επέλεξαν Φρεντμπεργκ και Ιωακείμ:

1o Ημίχρονο

Αν και η ΟΜΟΝΟΙΑ με τον Κλέιτον ήταν η ομάδα που πλησίασε πρώτη στο γκολ στην ευκαιρία του Βραζιλιάνου στο 5' , η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα όταν ο Τουγιόλς στο 10' εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα μας στα στημένα (κόρνερ).

Το γκολ επέτρεψε στην ΑΕΚ να κάνει αυτή παιγνίδι απέναντι σε μια ΟΜΟΝΟΙΑ που δεν μπορούσε να αναπτυχθεί τουλάχιστον μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου. Η απάντηση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ ήρθε στο 27ο λεπτό με σουτ του Κλέιτον στο ύψος της περιοχής, μετά από όμορφη ενέργεια και ασίστ του Μαργκάσα από τα αριστερά.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν καλύτερη μετά το τέρμα της, όμως δεν κατάφερε να το εξαργυρώσει με τέρμα. Μάλιστα μπορούσε να πάει στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι κατά της, όμως ο Παναγή απέκρουσε πέναλτι του Φλοριάν στο 44' . Ένα πέναλτι το οποίο κέρδισε ο παίχτης της ΑΕΚ σε μια φάση που ξεκίνησε με οφσάιντ ενώ το μαρκάρισμα του Σοϊλέδη στον παίχτη που απέφερε την παράβαση ήταν αρκετά αδύναμο.

2ο Ημίχρονο

Με αλλαγή ξεκίνησε το 2ο μέρος η ΟΜΟΝΟΙΑ, αφού ο Καρλίτος πήρε τη θέση του κιτρινισμένου Σοϊλέδη. Στο 51' ο Ντάρμπισιαϊρ μπήκε στην περιοχή και δέχτηκε ένα μαρκάρισμα όμως σωστά δεν σφυρήχτηκε κάποια παράβαση, παρά το πέσιμο του.  Στο 62ο λεπτό ο Χριστοφή από τα δεξιά δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία για την ομάδα μας στο δεύτερο μέρος, η σέντρα του όμως δεν αξιοποιήθηκε από τον Κλέιτον που από το ύψος του πέναλτι με το κεφάλι έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 72ο λεπτό ο Ντάρμπισιαϊρ ανατράπηκε στην περιοχή από τον Μοΐσοφ με τον Τράττο να αρνείται να σφυρίξει την παράβαση. Εκεί που η ΟΜΟΝΟΙΑ όμως είχε τον έλεγχο του αγώνα όμως και έψαχνε αυτή τον τρόπο που θα έφτανε στο γκολ, μια άτυχη στιγμή σφράγισε την μοίρα της ομάδας μας. Ο Κατελάρης προσπάθησε να επιστρέψει την μπάλα στον Παναγή με το κεφάλι όμως ο τερματοφύλακας μας εκτός θέσης δεν μπόρεσε να σταματήσει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα έτσι έγινε το 1-2 στο 75'.

Η αντίδραση του πάγκου ήταν να περάσει ο Αζίς στη θέση του Κλέιτον ενώ λίγο αργόερα πέρασε στο παιγνίδι και ο Μπρέβελντ αντί του Δημητρίου. Η ΟΜΟΝΟΙΑ φόρτωσε με ποδοσφαιριστές την περιοχή της ΑΕΚ σε μια προσπάθεια να πετύχει αν μη τι άλλο το τέρμα της ισοφάρισης. Παρά την αξιέπαινη προσπάθεια της κερκίδας να εμψυχώσει την ομάδα στα τελευταία στάδια του αγώνα, η ομάδα μας δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Κύπρου στο 88' έστειλε την μπάλα στα ύψη σε σουτ από πολύ πλάγια θέση εντός περιοχής.

Ο Τράττος έδειξε 4 λεπτά καθυστέρησης στα οποία η ΟΜΟΝΟΙΑ παρά την προσπάθεια της δεν κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα. Ένα σουτ του Τουρέ στο 91' έφυγε άουτ ενώ μια συρτή μπαλιά του Χριστοφή στο 92' δεν εκμεταλλεύτηκε ο Ντάρμπισιαϊρ που εντός περιοχής δοκίμασε να πλασάρει. Στο 94' ακριβώς, ο Τράττος σφύριξε την λήξη

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Δημητρίου (83' Μπρέεβελντ), Φλορέσκου, Κατελάρης, Σοϊλέδης (46' Καρλίτος), Μαργκάσα, Τουρέ, Κλέιτον (78' Αζίς), Κύπρου, Χριστοφή, Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: 27' Κλέιτον
Κάρτες: Σοϊλέδης