αποελ - ΟΜΟΝΟΙΑ 1-0

9 Apr 2017, 5:59 p.m. kifinescom

Απογοητευτική σε άλλο ένα αιώνιο ντέρμπι, η ΟΜΟΝΟΙΑ με τα λάθη της έκανε δώρο άλλη μια νίκη στο αποελ και δεν βελτίωσε τη θέση της στην μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 4ο λεπτό και έκανε στην ουσία δώρο στο αποελ ένα ημίχρονο αφού δεν μπόρεσε να συνειδητοποιήσει ότι στα 90λεπτά που απέμεναν μπορούσε να κάνει την ανατροπή. Η αντίδραση της ήρθε στο 2ο ημίχρονο όμως αυτή δεν μεταφράστηκε σε κάποιο γκολ, αφού στην πιο ουσιαστική της ευκαιρία ο Χριστοφή είδε το σουτ του να αποκρούεται από τον Βάτερμαν και να χτυπάει στο δοκάρι. Η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε και πέναλτι στο 1ο ημίχρονο αλλά με διαιτητή τον Νικολαΐδη δεν μπορείς να περιμένεις τέτοια σφυρίγματα...

Πέραν από τα λάθη που έγιναν στη φάση του γκολ, ενόχλησε ιδιαίτερα η έλλειψη πάθους και ενέργειας από τους ποδοσφαιριστές μας. Δεν θα ήταν υπερβολή αν λέγαμε ότι το ματς για την ΟΜΟΝΟΙΑ τέλειωσε πριν ξεκινήσει, αφού δεν έδειξε σε κανένα στάδιο του αγώνα την απαιτούμενη θέληση για τη νίκη.

Οι μαύρες σελίδες της ιστορίας μας πλυθαίνουν λοιπόν αφού το αποελ συνεχίζει την παράδοση του εις βάρος μας και η αντίδραση που όλοι περιμένουμε φαίνεται να αργεί ακόμη...

Ο Αγώνας

Με τον Μαργκάσα σε νέο ρόλο, αυτό του αριστερού εξτρέμ ξεκίνησε η ΟΜΟΝΟΙΑ, με την πιο κάτω διάταξη:

1ο Ημίχρονο

Το παιγνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο αφού μόλις από το 4ο λεπτό η ΟΜΟΝΟΙΑ κλήθηκε να διαχειριστεί το προβάδισμα του αποελ με 1-0, μετά από εκτέλεση φάουλ του Εμπεσίλιο από πολύ πλάγια θέση. Η ομάδα μας αιφνιδιάστηκε από την αρνητική εξέλιξη και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο αφού δεν υπήρχε ηρεμία στο παιγνίδι της.

Ένα χλιαρό σουτ του Ντάρμπισιαϊρ στο 9΄ δεν έβαλε δύσκολα στον Βάτερμαν ενώ ο αντίπαλος πλησίασε στο δεύτερο τέρμα με κοντινό πλασέ του Μπερτόλιο στο 13' το οποίο απέκρουσε ο Παναγή. Με την ομάδα μας να μην μπορεί να κυκλοφορήσει, το αποελ είχε την κατοχή και τις προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ αφού ανανέωνε συνεχώς επιθέσεις. Σημαντική ευκαιρία, αυτή του Σωτηρίου στο 28' που έκανε φάουλ στον Καρλίτος, όμως έκανε και το κεφάλι από κοντινή απόσταση και έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ στο 35' ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βάτερμαν πάνω στον Ντάρμπισιαϊρ εντός της περιοχής με τον Νικολαΐδη να δείχνει να συνεχιστεί το παιγνίδι αφού δεν θεώρησε ότι έγινε κάτι το μεμπτό. Η επαναληπτική προβολή έδειξε πάντως τον τερματοφύλακα του αποελ να πέφτει στα πόδια του επιθετικού μας.

Στον εναπομείναντα χρόνο δεν κατέστη δυνατό για την υπολειτουργούσα μεσοεπιθετική γραμμή μας να δημιουργηθούν ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Βάτερμαν ενώ το αποελ στο 45' απώλεσε νέα ευκαιρία για δεύτερο γκολ με τον Βάντερ που για άλλη μια φορά άφησε εκτεθειμένο τον Καρλίτος. Πιο πριν και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό ο Κατελάρης δέχτηκε την κίτρινη κάρτα από τον Νικολαΐδη για φάπυλ του στον χώρο του κέντρου.

2ο Ημίχρονο

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές στην σύνθεση της. Στο 51' ο Χριστοφή έχασε την κλασική ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίδα όταν ο Χριστοφή εντός περιοχής έπιασε την βολίδα που αποκρούστηκε από τον Βάτερμαν και μετά βρήκε στο δοκάρι.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν ελαφρώς βελτιωμένη στο ξεκίνημα του ημιχρόνου όμως η αδυναμία της να παίξει ορθόδοξα και να βγάλει επιθέσεις ήταν και πάλι εμφανής. Οι επιθέσεις της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, παρότι περισσότερες σε σχέση με τον αντίπαλο της ήταν κυρίως ημιτελείς.  Ο Νικολαΐδης σε άλλη μια φάση που εξύψωσε την γελιότητα του, κιτρίνησε τον Άρνανσον σε μια φάση που προστάτευε την μπάλα από τον Βάντερ που έπεσε μετά από ελαφρύ άγγιγμα στο έδαφος στο 66'. Η φάση αυτή έβγαλε και την πρώτη φάση του αποελ στο δεύτερο μέρος μετά από την εκτέλεση του φάουλ και την κεφαλιά του Σωητρίου που πήγε άουτ.

Με το αποελ να αναλαμβάνει μετά το 65' την πρωτοβουλία των κινήσεων ο πάγκος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ έδωσε οδηγίες στον Ρουσιά να εντείνει την προθέρμανση του. Με λίγο χρόνο να απομένει η ομάδα μας έψαχνε το γκολ που θα της επέτρεπε να διεκδικήσει την ισοπαλία ή την νίκη στο ντέρμπι. Στο 78' εν τέλει ο Κύπριος επιθετικός αντικατάστησε τον Κλέιτον που σε άλλο ένα ντέρμπι ήταν μέτριος.

Μη έχοντας πολλά να χάσει, η ΟΜΟΝΟΙΑ έγινε πιο επιθετική με την είσοδο του Κύπρου στο 82' αντί του Μπρέεβελντ. Η κατοχή της μπάλας πέρασε στα τελευταία λεπτά στον αντίπαλο με την ΟΜΟΝΟΙΑ να περιμένει κάποια γρήγορη αντεπίθεση με τους πολλούς επιθετικούς πλέον στο παιγνίδι. Στο 87ο λεπτό ο πάγκος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Φιλιώτη να αλλάζει τον Δημητρίου.

Το αποελ με τον Νικολαΐδη και τον βοηθό του με την σημαία μόνιμα να δείχνει αποελ συνοδοιπόρο, κατάφερε να ροκανίσει τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων και χωρίς άλλες συγκινήσεις, το ματς ολοκληρώθηκε στο 1-0.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Δημητρίου (87' Παναγιώτου), Άρνανσον, Βύντρα, Καρλίτος, Κατελάρης, Μπρέβελντ (82' Κύπρου), Κλέιτον (78' Ρουσιάς), Μαργκάσα, Χριστοφή, Ντάρμπισιαϊρ