Ανόρθωση - ΟΜΟΝΟΙΑ 4-3

29 Apr 2017, 5:52 p.m. kifinescom

Χάνει (σχεδόν) οριστικά τις πιθανότητες της για Ευρωπαϊκή έξοδο η ΟΜΟΝΟΙΑ αφού σε ένα ματς αμυντική παρωδία, κατάφερε να δεχτεί 4 τέρματα στις 5 επιθέσεις της Ανόρθωσης και να χάσει παρά τα τρία γκολ που πέτυχε.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ που έχασε πολλές ευκαιρίες, εκ των οποία η μία με πέναλτι, έχασε από μια αδιάφορη ομάδα. Μια ομάδα που την Τετάρτη διασύρθηκε απέναντι στον Απόλλωνα και ήρθε χωρίς στόχους στο Παπαδόπουλλος. Παρότι ο δρόμος προς την εστία του Κόπριβετς ήταν σχετικά βατός με μια πολύ αδύναμη άμυνα, το διπλό προβάδισμα που πήρε η ομάδα μας, εξανεμίστηκε χάρη στην κακή αμυντική μας λειτουργία που επέτρεψε στην ΑΝόρθωση να σκοράρει 3 τέρματα.

Παρότι στην επανάληψη κατάφερε να ισοφαρίσει δεν εκμεταλλεύτηκε την συγκυρία και την ψυχολογία για να πετύχει κι άλλο τέρμα ενώ ο Μασιάς με πέναλτι δώρο έβαλε την Ανόρθωση στο 88' μπροστά στο σκορ. Έτσι η διαφορά με την ΑΕΛ παραμένει στους 2 βαθμούς έχοντας και παιγνίδι στο χέρι.

Ο αγώνας

Αν και στο αρχικό σχήμα ήταν αρχικά ο Δημήτρης Χριστοφή που θα αγωνιζόταν στην επιθετική γραμμή πλάι στους Κύπρου και Ντάρμπισιαϊρ, μια ενόχληση στην προθέρμανση τον κράτησε εκτός και την θέση του πήρε λίγο πριν την σέντρα ο Δημητρίου.

1ο Ημίχρονο

Μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε την μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει από το καλημέρα στο γκολ, όταν ο Κύπρου ανατράπηκε στην περιοχή και ο Μασιάς σφύριξε το πέναλτι. Ο Ντάρμπισιαϊρ όμως είδε το δυνατό του σουτ να αποκρούεται από τον Κόπριβετς.

Την ίδια τύχη είχαν άλλες 2 πολύ καλές ευκαιρίες για το Τριφύλλι που είχε τον έλεγχο του αγώνα και κέρδιζε εύκολα μπάλα στο επιθετικό μισό, αφού ο Κόπριβετς απέκρουσε τα σουτ των Κύπρου και Κλέιτον. Στο 14' όμως όταν ο τελευταίος πήρε την μπάλα στην περιοχή μετά από κλέψιμο του Τουρέ και την πάσα που δέχτηκε στον χώρο, πλάσαρε εύστοχα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης και άνοιξε το σκορ.

Η ΟΜΟΝΟιΑ συνέχισε να κρατάει μπάλα αλλά δεν κατάφερνε να τελειώσει σωστά τις φάσεις της. Η Ανόρθωση από πλάγιο κατάφερε να τιμωρήσει την αδυναμία της ΟΜΟΝΟΙΑΣ να επιβληθεί και να εξαργυρώσει την υπεροχή της, αφού στο 30' από εκτέλεση άουτ, ο Άλβες με την μία βρήκε τον Μίτροβιτς στην περιοχή που με άπιαστο σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Ευτυχώς για την ομάδα μας η αντίδραση ήρθε νωρίς αφού μετά από οργανωμένη επίθεση, ο Ντάρμπισιαϊρ εντός περιοχής έστρωσε την μπάλα στην κορυφή της περιοχής για τον Τουρέ, που με ευθύβολο σουτ στο 33' έκανε το 1-2.

Η χαρά του γκολ δεν κράτησε πολύ πάντως αφού η Ανόρθωση στο 37' βρήκε και πάλι τον τρόπο να ισοφαρίσει αφού ο Βίκτορ σε εκτέλεση φάουλ βρέθηκε πιο ψηλά από όλους και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναγή για το 2-2. Και σαν να μην ήταν αυτό αρκετό, η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε στο 45' να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν μια μακρινή μπαλιά του Οικονομίδη έφερε τον Ολιβέιρα σε θέση βολής, αφότου πέρασε και τον Παναγιώτου που γλύστρισε και με πλασέ έκανε το 3-2 με τον Μασιά να σφυρίζει το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

2ο Ημίχρονο

Αν και δεν προχώρησε σε κάποια αλλαγή στο ημίχρονο, νωρίς στο 2ο ημίχρονο έγινε ξεκάθαρο ότι ο Μάριος Δημητρίου δεν μπορούσε να συνεχίσει με τον Αζίς να μπαίνει στη θέση του στο 50'. Η ομάδα μας ήταν κακή στο ξεκίνημα του ημιχρόνου με την Ανόρθωση να διαχειρίζεται εύκολα το υπέρ της προβάδισμα. Για να φτάσουμε σε αξιόλογη φάση για την ομάδα μας πήγαμε στο 64' όταν ο Άρνανσον μετά από κόρνερ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε άουτ.

Τα προβλήματα για την ΟΜΟΝΟΙΑ συνεχίστηκαν αφού στο 67' ο Κύπρου τραυματίστηκε σε μια επιθετική του προσπάθεια με τον πάγκο να περνάει τον Κωνσταντινίδη στο παιγνίδι στο 71'. Η ΟΜΟΝΟΙΑ στο 73' κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Ντάρμπισιαϊρ μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα από τα αριστερά του Αζίς κερδίζοντας το δικαίωμα στην ελπίδα.

Το τελευταίο χαρτί για να πάρει την νίκη το Τριφύλλι παίχτηκε στο 85' με τον Μπρέεβελντ να μπαίνει στη θέση του Παναγή με την άμυνα να μειώνεται στους 3 παίχτες αφού η νίκη αποτελούσε μονόδρομο. Δυστυχώς όμως ο Μασιάς στο 86' έδωσε πέναλτι για την Ανόρθωση σε χέρι του Μπρέεβελντ. Μια απόφαση άκρως αυστηρή αφού η απόσταση ήταν πολύ κοντινή όμως αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Άλβες να στήσει την μπάλα στη βούλα και να κάνει το 4-3 2 λεπτά πριν το τέλος.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Παναγιώτου, Άρνανσον, Κατελάρης, Καρλίτος, Μαργκάσα, Τουρέ, Κλέιτον, Κύπρου (71' Κωνσταντινίδης), Δημητρίου (50' Αζίς), Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: 14' Κλέιτον, 33' Τουρέ, 73' Ντάρμπισιαϊρ
Κάρτες: Κύπρου, Άρνανσον, Κωνσταντινίδης