ΟΜΟΝΟΙΑ - Ανόρθωση 2-0 (video)

18 Mar 2017, 8:54 p.m. kifinescom

Με καλή εμφάνιση και με σκόρερ τους Ντάρμπισιαϊρ και Χριστοφή η ΟΜΟΝΟΙΑ πήρε τη νίκη απέναντι στην Ανόρθωση και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η ομάδα μας πέτυχε μια δίκαιη νίκη στο "βουβό" ΓΣΠ μπροστά στα λίγα γυναικόπαιδα και συνταξιούχους που είχαν δικαίωμα αγοράς εισιτηρίου. Σοβαρή και ουσιαστική, η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν επέτρεψε στην αντίπαλο της να διεκδικήσει κάτι καλό στο παιγνίδι, καταφέρνοντας έτσι να δώσει την εντύπωση ότι το τρίποντο ήρθε εύκολα.

Ο Δημήτρης Χριστοφή ήταν ο άνρθωπος του αγώνα αφού έδωσε την ασίστ στον Ντάρμπισιαϊρ στο πρώτο ημίχρονο και με ένα υπέροχο τρόπο σκόραρε το 2ο τέρμα της ομάδας μας. Με τη νίκη της λοιπόν η ομάδα μας ανέβηκε στο 4ο σκαλοπάτι της βαθμολογίας, πλησιάζοντας και στην τρίτη.

Ο Αγώνας

Ο Άκης Ιωακείμ επέλεξε τους ακόλουθους 11 για την αρχική εντεκάδα:

1o Ημίχρονο

Καλύτερη από το ξεκίνημα η ΟΜΟΝΟΙΑ που έδειξε να είναι η ομάδα που ήθελε να επιτεθεί και να κάνει το παιγνίδι δικό της. Η ομάδα μας στο 7' πλησίασε στο γκολ όμως το σουτ του Χριστοφή έφυγε άουτ.

Με τις επιθέσεις της να είναι κυρίως από δεξιά με κύριο εκφραστή τον Δημήτρη Χριστοφή, το Τριφύλλι έβαλε ψηλά πίεση στην Ανόρθωση και την περιόρισε σε παθητικό ρόλο. Τα αρκετά σφυρίγματα από τον Δημητρίου σταματούσαν τον ρυθμό του αγώνα όμως η ομάδα μας έδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία και υπομονή για να συνεχίσει να ψάχνει απερίσπαστα τον στόχο της.

Ντάρμπισιαϊρ και Σοϊλέδης έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στα μέσα του ημιχρόνου με άστοχα σουτ εντός περιοχής ενώ ο Κόπριβετς είπε όχι σε καλό σουτ του Μαργκάσα στο 33'. Ένα λεπτό αργότερα ο Αζίζ έκανε κλέψιμο εκτός περιοχής όμως το τελείωμα του ήταν άστοχο, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό να τα βάζει με τον εαυτό του για την αστοχία του.

Αυτά μέχρι να φτάσουμε στο 35' όπου ο Χριστοφή έκανε την κατά μέτωπο επίθεση από δεξιά δίνοντας πάσα στην περιοχή την κατάλληλη στιγμή για να ενωθεί μαζί με την μπάλα ο Ντάρμπισιαϊρ που με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κόπριβετς και να κάνει μ' αυτό το 1-0.

Ο Λέβι αναγκάστηκε σε αλλαγή μετά την εξέλιξη αυτή αφού η υπεροχή της ομάδας μας ήταν φανερή, αφού η ομάδα μας κρατούσε το υπέρ της σκορ χωρίς να κινδυνεύει ιδιαίτερα. Μέχρι το 45+1' που ο Βασίλης Δημητρίου σφύριξε το τέλος του ημιχρόνου, δεν σημειώθηκε κάποια φάση.

2ο Ημίχρονο

Χωρίς να αλλάζει κάτι στην σύνθεση της η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε με το ίδιο σχήμα στο γήπεδο για το 2ο ημίχρονο. Η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να φτιάχνει την μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του Παναγή. Η ΟΜΟΝΟΙΑ μαζεμένη προς τα πίσω, φάνηκε να θέλει παραπάνω να αξιοποιήσει κάποια αντεπίθεση παρά να κάνει αυτή παιγνίδι.

Με την ομάδα μας να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα ο Ιωακείμ έδωσε οδηγίες στον Τουρέ να περάσει στο παιγνίδι. Αυτό έγινε στο 67' με τον Μπρέεβελντ να πηγαίνει εκτός, στον πάγκο. Η Ανόρθωση στο 70' πλησίασε στην ισοφάριση όταν ο Καμπρέρα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Παναγή όμως ο Βύντρα πρόλαβε προ της γραμμής να αποκρούσει με την βοήθεια του δοκαριού. Ο Ιωακείμ προχώρησε και σε δεύτερη αλλαγή, με τον Ρουσιά να αντικαθιστά τον Αζίζ στο 72'

Ο Χριστοφή στο 74' έβαλε την μπάλα μπροστά πίσω από το κέντρο έκανε την κούρσα προς την περιοχή και με εύστοχο δυνατό πλασέ εντός περιοχής νίκησε τον Κόπριβετς και πρόσθεσε ένα γκολ στα στατιστικά του αγώνα για τον εαυτό του, μετά και την ασίστ στο γκολ του Ντάρμπισιαϊρ.

Στο 78' ο Τζίμης έφυγε από το παιγνίδι εν μέσω χειροκροτήματος της εξέδρας, με τον Φιλιώτη να πέρνει την θέση του. Το γκολ σαφώς ξεκαθάρισε πολλά για την έκβαση του αγώνα αφού η ομάδα μας έλεγξε το παιγνίδι και άφησε την Ανόρθωση να αναλώνεται σε άσκοπη κατοχή. Πάντως με την είσοδο του Καλό η Ανόρθωση έγινε πιο επικίνδυνη από αριστερά όπως αμυνόταν χωρίς όμως να κινδυνεύει ιδιαίτερα.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Δημητρίου, Βύντρα, Καρλίτος, Σοϊλέδης, Μαργκάσα, Μπρέβελντ (67' Τουρέ), Κλέιτον, Αζίζ (72' Ρουσιάς), Χριστοφή (78' Παναγιώτου, Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: 35' Ντάρμπισιαϊρ, 74' Χριστοφή
Κάρτες: Μπρέβελντ, Παναγιώτου, Μαργκάσα