OMONOIA - AEZ 2-0 (video)

11 Feb 2017, 6:52 p.m. kifinescom

Με πολλές αλλαγές στην σύνθεση της και σε χαλαρούς ρυθμούς κάνοντας συντήρηση δυνάμεων, η ΟΜΟΝΟΙΑ πήρε πιο εύκολα από όσο δείχνει το σκορ τη νίκη απέναντι στην ΑΕΖ και πάει στα ντέρμπι με ανεβασμένη την αυτοπεποίθηση.

Ο αγώνας του ΓΣΠ ήταν ιδανικός για ποδοσφαιριστές χωρίς πολύ χρόνο συμμετοχής να μαζέψουν αγωνιστικά λεπτά αφού ο Κάρβερ άλλαξε την μισή εντεκάδα. Οι Μπρέβελντ και Αζίς είχαν καλή απόδοση με τον δεύτερο να ξεχωρίζει και πάλι και να κλέβει τις εντυπώσεις. Ο Νασιμέντο πήρε χρόνο συμμετοχής σε ένα "εύκολο" παιγνίδι, βγαίνοντας από την ναφθαλίνη, κάτι που κρίνεται χρήσιμο εφόσον ο Άρνανσον τραυματίστηκε και αποχώρησε λίγο πριν το πρώτο ημίχρονο.

Θετικός ο Κύπρου που αγωνίστηκε 72' λεπτά ενώ η ποιότητα της επιθετικής γραμμής δεν επηρεάστηκε από την απουσία του Ντάρμπισιαϊρ. Οι Χριστοφή και Κλέιτον πρόσθεσαν άλλο ένα γκολ στο ενεργητικό τους επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκονται σε καλή κατάσταση τώρα που έρχονται τα πιο κρίσιμα ματς της σεζόν.

Συνολικά η απόδοση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ ήταν καλή, δεδομένου ότι έγινε προσπάθεια να μην σπαταληθούν δυνάμεις εφόσον ακολουθεί το ματς κυπέλλου με τον Απόλλωνα την Τετάρτη. Η ΑΕΖ πέραν μιας αδράνειας στην άμυνα σε στημένο όπου είχε δοκάρι, δεν μπόρεσε να γίνει επικίνδυνη αφού οι ποδοσφαιριστές μας έκλεισαν σωστά τους διαδρόμους προς την εστία του Κρέσιτς.

Ο Αγώνας

Ο Τζον Κάρβερ προχώρησε σε μαζικές αλλαγές σε ο,τι αφορούσε την αρχική του εντεκάδα αφού επανέφερε τον Κρέσιτς κάτω από το τέρμα ενώ στο κέντρο της άμυνας τοποθέτησε τους Άρνανσον και Νασιμέντο. Στα πλάγια της άμυνας αγωνίστηκαν για άλλο ένα παιγνίδι οι Παναγιώτου και Καρλίτος. Στο κέντρο οι Αζίς και Μπρέβελντ αγωνίστηκαν πίσω από τον Κλέιτον ενώ στην τριπλέτα της επίθεσης πήραν θέση οι Χριστοφή, Κύπρου και Σιέρινταν.

1ο Ημίχρονο

Η ομάδα μας ξεκίνησε επιθετικά το παιγνίδι και από νωρίς έβαλε πίεση στον αντίπαλο της. Παρόλα αυτά όμως δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τις επιθέσεις της και έμεινε στις καλές προϋποθέσεις που δημιούργησαν οι επιθετικοί της με το γρήγορο τους παιγνίδι. Πιο ξεκάθαρη ευκαιρία αυτή του Κλέιτον που πέρασε και τον τερματοφύλακα Σοφρωνίου, δεν κατάφερε όμως να τελειώσει με γκολ την εξαιρετική ενέργεια που είχε ξεκινήσει ο Σιέρινταν πιο πριν.

Με τον Παναγιώτου να κάνει εξαιρετικό παιγνίδι από τα δεξιά η ομάδα μας βρέθηκε αρκετές φορές μέσα ή πέριξ της περιοχής όμως έλειψε το καθαρό μυαλό για να ολοκληρωθεί με κάποιο τέρμα μια από τις πολλές ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

Η ΑΕΖ κατάφερε μετά το 30' να περιορίσει κάπως την επιθετικότητα της ομάδας μας και με την βοήθεια του Σκαπούλλη που είδε αρκετές φάσεις ανάποδα, κέρδισε κάποια μέτρα στο γήπεδο. Στο 40ο λεπτό στο πρώτο κόρνερ της ομάδας του Ζακακίου, ο Μαμμίδης έπιασε την κεφαλιά χωρίς οπτική επαφή με το τέρμα στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Κρέσιτς, θυμίζοντας σε όλους ότι αν δεν σκοράρεις τίποτε δεν μπορεί να θεωρείται δεδομένο.

Ο Άρνανσον στάθηκε άτυχος στο 43' αφού σε σύγκρουση του στον αέρα με τον τερματοφύλακα μας τραυματίστηκε στην μέση και ζήτησε εσπευσμένα αλλαγή με τον Βύντρα να μπαίνει εν τέλει στη θέση του για τα 2 λεπτά των καθυστερήσεων. 2 λεπτά που δεν έφεραν κάποια αλλαγή στο παιγνίδι το οποίο έμεινε στο 0-0 στο ημίχρνο.

2ο Ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο, η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε φουριόζα με μοναδικό στόχο το γκολ. Οι συχνές επισκέψεις της ομάδας μας στην περιοχή του Σοφρωνίου ήταν αυτή τη φορά πιο ουσιαστικές με την ΟΜΟΝΟΙΑ να ζητάει 4 φορές χέρι εντός περιοχής από τον Σκαπούλλη χωρίς αυτός να δίνει το πέναλτι. Από τις 4 φορές μόνο στην μία είχαν το δίκαιο με το μέρος τους οι πράσινοι όμως αυτό δεν έδειξε να τους επηρεάζει.

Στο 55' λοιπόν μια σέντρα από αριστερά βρήκε τον Βύντρα στα δεξιά να στέλνει με το κεφάλι την μπάλα πιο μέσα στην περιοχή όπου ο Χριστοφή με κεφαλιά κέρδισε τον τερματοφύλακα της ΑΕΖ και άνοιξε το σκορ.

Το γκολ απελευθέρωσε τους ποδοσφαιριστές μας από το άγχος και μέσα σε 5 λεπτά κατάφεραν με το γρήγορο τους παιγνίδι να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Κλέιτον βρήκε τον Σιέρινταν εκτός περιοχής με τον Ιρλανδό να του επιστρέφει στον κενό χώρο εντός περιοχής με την μία. Ο Βραζιλιάνος μέσα στο κουτί δεν λάθεψε και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0.

Ο Κάρβερ στο 62' έριξε τον Σοϊλέδη στο παιγνίδι στη θέση του εκ των κορυφαίων Φιλιώτη, με τον Ελλαδίτη να επιστρέφει μετά από καιρό σε αγώνα. 10 λεπτά αργότερα και ο Ρουσιάς πήρε χρόνο συμμετοχής, με τον Κύπρου να αποχωρεί από τπαιγνίδι.

Τα 2 τέρματα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ επηρέασαν τον ρυθμό του παιγνιδιού που έπεσε κατακόρυφα με την ΟΜΟΝΟΙΑ να κάνει διαχείρηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί σε κύπελλο και πρωτάθλημα. Στο 80' χάθηκε καλή ευκαιρία για 3ο τέρμα με τον Σοϊλέδη αρχικά να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά και τον Σοφρωνίου να αποκρούει, με τον Ρουσιά να πιάνει "ριμπάουντ" και να σημαδεύει εκ νέου τον τερματοφύλακα της ΑΕΖ.

Καλή και η διπλή ευκαιρία στο 88' με τον Χριστοφή αρχικά να μην ευστοχεί με το κεφάλι και τον Αζίς να κάνει σουτ εντός περιοχής και την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να πάει σε κόρνερ. Ούτε ο Ρουσιάς στην τελευταία ευκαιρία του 91' να κάνει το 3ο γκολ για την ομάδα μας, με τον Σκαπούλλη να σφυρίζει την λήξη.

Αγωνίστηκαν: Κρέσιτς, Παναγιώτου (62' Σοϊλέδης), Άρνανσον (45' Βύντρα), Νασιμέντο, Καρλίτος, Αζίς, Μπρέβελντ, Κλέιτον, Κύπρου (72' Ρουσιάς), Χριστοφή, Σιέρινταν

Σκόρερ: 55' Χριστοφή, 60' Κλέιτον