Άρης - ΟΜΟΝΟΙΑ 2-4

5 Feb 2017, 7:50 p.m. kifinescom

Καλύτερη και πιο αποτελεσματική, όπως άλλωστε αναμενόταν, η ΟΜΟΝΟΙΑ πέτυχε το διπλό στο Τσίρειο και συνεχίζει την καταδίωξη των προπορευόμενων της στον βαθμολογικό πίνακα.

Όταν στο 20ο λεπτό το λάθος του Φλορέσκου (και ως ένα σημείο του Παναγή) εκμηδενιζόταν το προβάδισμα της ομάδας μας που πήρε στο 14' με τον Άρνανσον, πολλοί θυμήθηκαν τα ματς στα οποία η ΟΜΟΝΟΙΑ έγινε θύμα της κακής της ψυχολογίας. Το σημερινό ματς όμως δεν ήταν τέτοιο, αφού η ομάδα μας σοβαρέφτηκε στην πορεία και βρήκε τον τρόπο να πάρει το ματς στο ημίχρονο στο 1-2κ αι με άλλα 2 γκολ μέχρι το μέσο του 2ου ημιχρόνου να πάρει εύκολα το ματς στο Τσίρειο.

Ο Άρης κατάφερε να σκοράρει 2ο γκολ όταν όλα είχαν πλέον κριθεί, όμως είναι και πάλι μελανό σημείο για την ομάδα μας το ότι σε ένα ματς οπου η διαφορά δυναμικότητας απέναντι στον αντίπαλο την ήταν μεγάλη, κατάφερε να δεχτεί 2 γκολ. Πιο συγκεκριμένα παρά την καλή παρουσία του Άρνανσον στο ντεπούντο του, η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν εμπναίει εμπιστοσύνη στην άμυνα της κυρίως στα στημένα, όπου από το πουθενά μπορεί να δεχτεί γκολ.

Παρά το σημαντικό λάθος στο 51' ο Μπρέβελντ έδειξε ότι μπορεί να βοήθησει ενώ Φιλιώτης και Χριστοφή από τα δεξιά πρόσθεσαν άλλο ένα ματς με θετικό πρόσημο στην απόδοση τους.

Ο Αγώνας

Ο Τζον Κάρβερ επέλεξε τον σχηματισμό 4-3-3 για τον εκτός έδρας αγώνα στο Τσίρειο, με τους Κίλιαν Σιέρινταν, Δημήτρη Χριστοφή και Ματ Ντάρμπισιαϊρ στην επιθετική γραμμή. Πίσω τους ο Κλέιτον με τους Μαργκάσα και Φλορέσκου σε πιο αμυντικό ρόλο στο κέντρο. Ο Κάρι Άρνανσον τοποθετήθηκε από το καλημέρα στο αρχικό σχήμα δίπλα στον Λουκα Βύντρα ενώ τα φτερά της άμυνας στελεχώθηκαν από τους Καρλίτος αριστερά και Φιλιώτη δεξιά. Στον "άσσο" ο Παναγή.

1ο Ημίχρονο

Χλιαρό το ξεκίνημα στο παιγνίδι με την ΟΜΟΝΟΙΑ να μην μπορεί να οργανωθεί σωστά στο επιθετικό τρίτο, καταφέρνοντας όμως να κερδίζει συνεχόμενα κόρνερ, ανεβάζοντας παίχτες στην περιοχή του Άρη. Σε μια απ' αυτές τις περιπτώσεις ο Μαργκάσα έστειλε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής με τον Άρνανσον να είναι πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά να ανοίγει το σκορ για την ομάδα μας.

Χωρίς την πίεση του γκολ, η ομάδα μας έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και δεν έδειξε να αντιμετωπίζει προβλήματα στο παιγνίδι. Παρόλα αυτά στο 20ό λεπτό ο Φλορέσκου εκτός περιοχής "πούλησε" την μπάλα δίνοντας την ευκαιρία στον Αουρέλιο από το πουθενά να σκοράρει και να φέρει το ματς στα ίσα, πραγματικά από το πουθενά. Κακή και η αντίδραση από τον Παναγή που έδειξε να αιφνιδιάζεται.

Στο 24ο λεπτό ο Καρλίτος δέχτηκε σπρώξιμο εντός περιοχής με τον Βασίλη Δημητρίου να μην το θεωρεί αρκετά δυνατό για να δώσει παράβαση, προκαλώντας εκνευρισμό στους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας. Ξεπερνώντας τα αρχικα στάδια του "σοκ της ισοφάρισης" η ΟΜΟΝΟΙΑ έλεγξε την κυκλοφορία και έψαξε οργανωμένα να βρει τους διαδρόμους για την εστία του Γιαννακόπουλλου. Καλύτερη στιγμή ένα σουτ του Κλέιτον στο 30' εντός περιοχής το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Άρη.

Η υπομονή της ΟΜΟΝΟΙΑΣ απέφερε εντέλει καρπούς, αφού αφότου χάθηκαν ευκαιρίες μπροστά το τέρμα του Άρη, με την συμπλήρωση 40 λεπτών ο Χριστοφή έβαλε ξανά την ομάδα μας σε θέση οδηγού. Ο επιθετικός της ομάδας μας υποδέχτηκε την μπάλα εκτός περιοχής, γύρισε το κορμί του, έβαλε μπροστά του την μπάλα και με ένα κεραυνό από μακρινή απόσταση "τρύπησε" τα χέρια του Γιαννακόπουλου και έκανε το 1-2.

Με λίγη παραπάνω προσοχή το προβάδισμα μπορούσε να διευρυνθεί λίγα λεπτά αργότερα όταν ο Ντάρμπισιαϊρ από κοντά δεν έπιασε την κεφαλιά όπως ήθελε, ενώ σημαντική ήταν ευκαιρία που καταγράφηκε για τον Άρη στο 45' με τον Μαραγκουδάκη να εκμεταλλεύεται την κακή άμυνα στα στημένα-φάουλ της ομάδας μας και την κεφαλιά του να αποκρούεται δύσκολα από τον Παναγή.

2ο Ημίχρονο

Προφανώς δυσαρεστημένος από τον Φλορέσκου ο Κάρβερ τον άφησε στον πάγκο στο 2ο ημίχρονο δίνοντας οδηγία στον Μπρεβελντ να περάσει στον αγώνα με το ξεκίνημα του ημιχρόνου. O Ολλανδός μιμώμενος τον Φλόρέσκου λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος στο 51' όταν του έφυγε η μπάλα εκτός περιοχής με τον Γιούσεφ να εκμεταλλεύεται και εντός περιοχής να σημαδεύει το δοκάρι του Παναγή.

Το δυνατό ξεκίνημα του Άρη στην επανάληψη δεν είχε διάρκεια αφού στο πρώτο κόρνερ που η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε στην επανάληψη κατάφερε να πάρει γερό προβάδισμα όταν ο Βύντρα εντός μικρής περιοχής έπιασε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση του Μαργκάσα και έκανε το 1-3.

Το τρίτο τέρμα απλοποίησε το έργο της ομάδας μας που με ηρεμία πλέον έκανε σωστή διαχείρηση κρατώντας τους επιθετικούς του Άρη μακριά από την εστία της και με σωστή κυκλοφορία κατάφερνε να βγάζει παίχτες μπροστά στην επίθεση. Στο 70ο λεπτό μια γρήγορη επέλαση του Φιλιώτη από δεξιά έφερε τον Χριστοφή σε διαγώνια θέση για σουτ. Το σουτ δεν είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα όμως ο Ντάρμπισιαϊρ που καραδοκούσε, έκανε από κοντά το πλασέ και διόρθωσε την πορεία που κατέληξε στα δίχτυα για το 1-4 στο 70ο λεπτό.

Μαργκάσα και Ντάρμπισιαϊρ "ζήτησαν" και πήραν κίτρινη στο 75ο και 76ο λεπτό αντίστοιχα, για να χάσουν τον αγώνα με την ΑΕΖ συμπληρώνοντας 4 κάρτες στο πρωτάθλημα, με τον Κάρβερ να προχωράει σε 2η αλλαγή περνόντας στο παιγνίδι τον Κατελάρη αντί του Κλέιτον. Το παιγνίδι έχασε κάθε ενδιαφέρον μετά το προβάδισμα της ομάδας μας με τρία τέρματα με τον Κάρβερ να περνάει τον Κύπρου στο 84' αντί του Ντάρμπισιαϊρ.

Ο Άρης στο 87' κατάφερε να μειώσει το σκορ όταν μια σέντρα από τα πλάγια βρήκε τον Σκούρτις πιο μπροστά από τους αμυντικούς μας , πετυγχαίνοντας το 2ο γκολ για την ομάδα του. Αυτό το γκολ διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα αφού μέχρι την λήξη η ομάδα μας αρκέστηκε στην κατοχή της μπάλας χωρίς να κάνει άλλη φάση για γκολ.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Παναγιώτου, Άρνανσον, Βύντρα, Καρλίτος, Μαργκάσα, Φλορέσκου (46' Μπρέβελντ), Κλέιτον (77' Κατελάρης), Χριστοφή, Σιέρινταν, Ντάρμπισιαϊρ (84' Κύπρου)

Σκόρερ: 14' Άρνανσον, 40' Χριστοφή, 57' Βύντρα, 70' Ντάρμπισιαϊρ
Κάρτες: Μαργκάσα, Ντάρμπισιαϊρ