Εθνικός - ΟΜΟΝΟΙΑ 2-2

16 Dec 2017, 6:55 p.m. kifinescom

Ούτε και η πρόσληψη Πέτεφ δεν έφερε το σοκ που χρειαζόταν για να κερδίσει η ΟΜΟΝΟΙΑ τον χειρότερο Εθνικό που θυμόμαστε στο Δασάκι.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε να ισοφαρίσει τις δύο φορές που πήραν προβάδισμα στο σκορ οι γηπεδούχοι, όμως δεν είχαν τον τρόπο να κερδίσουν στο δεύτερο ημίχρονο αφού χάθηκε μέχρι και πέναλτι από τον Ντάρμπισιαϊρ. Ο Ιβάιλο Πέτεφ στο ντεμπούτο του έδωσε ευκαιρίες σε Μαδούρο και Μπεντέκε να δείξουν κάποια πράγματα χωρίς να μπορούν να διακριθούν. Ο Πίετ Φελτχούιζεν από την άλλη που ξεπέρασε τον τραυματισμό του, δέχθηκε 2 τέρματα και έδειξε για άλλη μια φορά ότι δεν μπορεί να εμπνεύσει εμπιστοσύνη στη θέση αυτή.

Αν για την ΟΜΟΝΟΙΑ μπορούμε να κρατήσουμε την αντίδραση στο πρώτο μέρος όταν ισοφάρισε το προβάδισμα του Εθνικού, δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο για την επανάληψη. Αφού ναι μεν η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν συνεχώς στην κατοχή, όμως ήταν φλύαρη και δεν μπορούσε να διασπάσει την μαζική άμυνα του Εθνικού.

Το παιγνίδι μπορούσε να κερδηθεί οριακά αφού υπήρχε η ευκαιρία του πέναλτι, όμως ο Ντάρμπισιαϊρ που βρίσκεται σε πολύ κακή (ψυχολογική κυρίως) κατάσταση, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ακόμη όμως και να κέρδιζε η ΟΜΟΝΟΙΑ θα πρέπει να προσμετρήσουμε ότι απέναντι της είχε μια κακή ομάδα που προερχόταν μάλιστα από παιγνίδι κυπέλλου μεσοβδόμαδα που κρίθηκε στα πέναλτι. Αυτό λέει από μόνο του κάτι για την ικανότητα της φετινής ΟΜΟΝΟΙΑΣ...

Η υπόσχεση για βελτίωση από ποδοσφαιριστές και τεχνική ηγεσία είναι καλοδεχούμενη, όμως αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το τρένο της διάκρισης μέσω του πρωταθλήματος είναι ουσιαστικά...άπιαστο. Οι διαφορές με τις πρώτες 5 ομάδες του βαθμολογικού πίνακα είναι τεράστιες και με τέτοια αποτελέσματα αδυνατούμε να πιστέψουμε ότι αυτή η ομάδα μπορεί να εκπληρώσει το μίνιμουμ των στόχων της.

1ο Ημίχρονο

Αν και η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα με κατοχή και συνεχόμενες επιθέσεις, με ένα στημένο από μακρινή θέση ο Εθνικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Ο Πιντσέλι εκτέλεσε το μακρινό κερδισμένο φάουλ με μεγάλη δύναμη, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Φελτχούιζεν στο 11'.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ απάντησε στο 14' με μεγάλη ευκαιρία, όταν το σουτ του Ζαρτσίνιο τράνταξε το δοκάρι του Μπογκαντίνοφ ενώ ο Χριστοφή εντός περιοχής δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση. Νέα μεγάλη ευκαιρία βρήκε ένα λεπτό αργότερα ο Χριστοφή με σουτ του το οποίο πήγε λίγο άουτ, ενώ μεγάλη φάση για τον Εθνικό καταγράφηκε στο 17' όταν ο Φελτχούιζεν απόκρουσε στην γραμμή ένα τακουνάκι με πορεία προς το τέρμα.

Στο 29' η ΟΜΟΝΟΙΑ έφερε το ματς στα ίσα όταν ο Χριστοφή βρήκε στην περιοχή με σέντρα τον Λόπες που με κεφαλιά νίκησε τον Μπογκαντίνοφ. Όμως η ασοβαρότητα στην άμυνα της ομάδας μας δεν επέτρεψε να κρατήσουν για ώρα τα πανηγύρια αφού στο 31' ο Ενέσκου βγήκε στην αντεπίθεση και παρά το ότι είχε 4 ποδοσφαιριστές στην περιοχή απέναντι του κατάφερε να κάνει το σουτ για να νικήσει τον Φελτχούιζεν για το 2-1.

2 λεπτά αργότερα για καλή της τύχη η ΟΜΟΝΟΙΑ βρήκε τον τρόπο να ξαναφέρει το ματς στα ίσα όταν ο Χριστοφή κέρδισε την μπάλα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 2-2.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ κράτησε μπάλα και δοκίμασε να κάνει την ανατροπή όμως δεν τα κατάφερε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Καλύτερη φάση στο 36' όταν ο Χριστοφή με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία, με τον Μπογκαντίνοφ να οριζοντιώνεται και να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

Το 2-2 παρέμεινε ως σκορ ημιχρόνου.

2ο Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Εθνικό να είναι η ομάδα με την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο στα πρώτα του στάδια. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ισορρόπησε και στο 55' κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Λόπες στην περιοχή. Ο Ντάρμπισιαϊρ όμως που το εκτέλεσε, έστειλε την μπάλα με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι και χάθηκε η ευκαιρία για να πάρει κεφάλι η ομάδα μας.

Νέα μεγάλη ευκαιρία παρουσιάστηκε και στο 64' όταν ο Λόπες έκανε το βολέ από το ύψος του πέναλτι μετά την σέντρα του Μαργκάσα, όμως ο Μπογκαντίνοφ κατάφερε να το βγάλει και αυτό, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Με την εικόνα του παιγνιδιού να είναι υποτονική, ο Πέτεφ πέρασε στο παιγνίδι τον Αζιζ αντί του Ζαρτσίνιο που είχε δώσει πολλές δυνάμεις στο παιγνίδι και φάνηκε να επηρεάζεται. Στο 78' ο Μαργκάσα έπιασε ένα καλό σουτ που πήγε άουτ όμως, στην καλύτερη στιγμή της ομάδας μας μετά από ώρα. Η ΟΜΟΝΟΙΑ πάντως έβρισκε τον τρόπο να ανανεώνει επιθέσεις χωρίς όμως να τις ολοκληρώνει ουσιαστικά.

Ο Πέτεφ ολοκλλήρωσε τις αλλαγές του στο 83' βάζοντας στο παιγνίδι του Μπεντέκε και Φιλιώτη αντί Ντάρμπισιαϊρ και Τζαίλσον, με τον δεύτερο να δείχνει ότι αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Με τον χρόνο να κυλάει υπέρ του, ο Εθνικός προσπάθησε να ροκανίσει τον χρόνο όπως άλλωστε συνηθίζει σε τέτοιες περιπτώσεις. Στο 89' μια κεφαλιά του Λόπες πήγε άουτ, ενώ στα 4 λεπτά της καθυστέρησης δεν ήταν δυνατό για την ομάδα μας να βρει τον τρόπο να διασπάσει την μαζική άμυνα που έπαιξε ο Εθνικός, με το 2-2 να παραμένει μέχρι τέλους

Αγωνίστηκαν: Φελτχούιζεν, Τζαΐλσον (83' Φιλιώτης), Ουίλιαμ, Κατελάρης, Μαργκάσα, Μαδούρο, Άλεξ, Λόπες, Χριστοφή, Αντόνια (72' Αζίζ), Ντάρμπισιαϊρ (83' Μπεντέκε)

Σκόρερ: 29' Λόπες, 33' Χριστοφή
Κάρτες: Μαδούρο, Ντάρμπισιαϊρ