Ερμής - ΟΜΟΝΟΙΑ 2-1

15 Oct 2017, 8:02 p.m. kifinescom

Σε ένα παιγνίδι γεμάτο νεύρα και χωρίς καν υποφερτή εμφάνιση από τους ποδοσφαιριστές μας, η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε από τον ουραγό μέχρι σήμερα Ερμή με 2-1.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ που βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα ότι είχε μια πολύ δύσκολη αποστολή στον αγώνα του ΓΣΖ. Όχι γιατί ο Ερμής έκανε την μεγαλειώδη εμφάνιση και ήταν ακτύπητος, αλλά γιατί η ίδια έδειξε το χειρότερο της πρόσωπο με άψυχη παρουσία που σκόρπισε τον προβληματισμό.

Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε να επιβληθεί του αντιπάλου της, ενώ ακόμη και όταν της παρουσιάστηκε η ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ, ο πρώτος της σκόρερ Ματ Ντάρμπισιαϊρ έχασε το άχαστο προ κενής εστίας για να έρθει η τιμωρία με την επίτευξη του 2-1 από τον Ερμή.

Είναι ώρα για σοβαρή περισυλλογή από την τεχνική ηγεσία αφού αν στα προηγούμενα παιγνίδια η εμφάνιση της ομάδας δεν ήταν άξια των χαμένων βαθμών, στο σημερινό ματς η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν κακή και προβλημάτισε τον κόσμο.

1ο Ημίχρονο

Νωθρά και χωρίς την απαιτούμενη φρεσκάδα η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν ξεκίνησε όπως θα 'πρεπε τον αγώνα. Έχοντας κακή κυκλοφορία η ομάδα μας δεν κατάφερε να επιβληθεί στον αντίπαλο της κάτι το οποίο πλήρωσε σχετικά νωρίς στο παιγνίδι αφού μόλις στο 13ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ήταν μια μπαλιά από δεξιά όπου ο Παναγή έκανε απόκρουση αλλά όχι εκτός περιοχής, στρώνοντας στην ουσία την μπάλα δίπλα στο πέναλτι όπου ο Εμεγκάρα με πλασέ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτια για το 1-0.

Η ζημιά για την ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν διπλή, αφού στην φάση τραυματίστηκε ο Παναγή στον ώμο και έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Φελτχούιζεν στο 17'.

Η αντίδραση των πρασίνων δεν ήρθε παρά το γκολ, αφού συνέχισαν να κάνουν πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις στο χώρο του κέντρου και να μην βρίσκουν τον δρόμο προς την εστία. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 24' όταν ο Κανού με το κεφάλι σημάδεψε τον Αραμπατζή ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε ένα καλό σουτ στο 34' που έφυγε λίγο έξω

Σταδιακά η ΟΜΟΝΟΙΑ έκανε πιο έντονη την παρουσία της στο επιθετικό μισό και στο 41' ευτύχισε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Σοάρες εκτός περιοχής σημάδεψε τον Γκονσάλες δεξιά στην περιοχή Ο ακραίος επιθετικός της ομάδας μας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στην μικρή περιοχή όπου ο Μαδούρο πρώτα με το κεφάλι πέρασε την μπάλα πάνω από τα χέρια του Αραμπατζή και μετά με το πόδι απλά έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία για το 1-1.

Η ομάδα μας κατάφερε τουλάχιστον να πάει στο ημίχρονο με το ισόπαλο σκορ με το τελικό σφύριγμα του Νικολαΐδη για το ημίχρονο να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια με πολλά νεύρα, αφού λίγο πριν την είσοδο στα αποδυτήρια παρατηρήθηκε ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

2ο Ημίχρονο

Χωρίς να αλλάζει κάτι στο σχήμα της, η ΟΜΟΝΟΙΑ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο το γκολ. Στο πρώτο πενάλεπτο μπήκε πίεση στην άμυνα του Ερμή όμως αυτό δεν είχε συνέχεια. Ο ρυθμός έπεσε εκ νέου με τον Νικολαΐδη να είναι ανασταλτικός παράγοντας με τις πολλές του διακοπές και την ανοχή του στο παιγνίδι του Ερμή.

Η ομάδα της Αραδίππου σταδιακά κατάφερε να οργανωθεί και να βάλει πίεση στην πλευρά μας έχοντας δύο καλές στιγμές στην περιοχή μας. Ο Ντάρμπισιαϊρ έχασε στο 61' την τεράστια ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα μας στο σκορ αφού περνόντας και τον Αραμπατζή καθυστέρησε και πήγε πλάγια. Αντί να τελειώσει την φάση, έκανε 2 βήματα παραπάνω και τον πρόλαβε ο τερματοφύλακας.

Η τιμωρία ήρθε 2 λεπτά μετά με τον Εμεγκάρα να κάνει το κεφάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ και να βάζει εκ νέου μπροστά την ομάδα του.

Η αντίδραση του πάγκου της ΟΜΟΝΟΙΑΣ ήταν άμεση, αφού οδηγίες πήρε ο Ράφα Λόπες. Στο 66' πήρε τη θέση του Μαδούρο.  Στο 72ο λεπτό ο Ντάμρπισιαϊρ έκανε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Λόπες, με τον Αραμπατζή να λέει όχι με την απόκρουση του. Η τελευταία κίνηση του Χριστοδούλου ήταν η αλλαγή του Χριστοφή στο 80' με τον Αντόνια, σε ένα σημείο που φαινόταν καθαρά ότι η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν μπορούσε να αντιδράσει ουσιαστικά στο προβάδισμα του Ερμή

Ο Ερμής ψυχομένος από το σκορ, όχι μόνο δεν κλείστηκε αλλά άφησε την ΟΜΟΝΟΙΑ εγκλωβισμένη στο μισό γήπεδο. Ο Νικολαΐδης έκανε το ελάχιστο που μπορούσε να βοηθήσει την κατάσταση σταματώντας κάθε υποσχόμενη επιθετική προσπάθεια μας με φανταστικά επιθετικά φάουλ για να φάμε σχεδόν όλο το τελευταίο διάστημα του αγώνα.

Τα 5 λεπτά που υπέδειξε ο Νικολαΐδης έφεραν την μερική οπισθοχώρηση των γηπεδούχων, όμως έφεραν και τις συνεχόμενες διακοπές από δήθεν τραυματισμούς. Η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν κατάφερε ποτέ να φτιάξει μια οργανωμένη προσπάθεια έτσι μοιραία δέχτηκε την ήττα με κατεβασμένα χέρια.

Αγωνίστηκαν: Παναγή (17' Φελτχούιζεν), Τζαΐλσον, Κατελάρης, Φαμπρίτσιο, Μαργκάσα, Μαδούρο (66' Λόπες), Σοάρες, Κανού, Αντόνια (81' Χριστοφη), Γκονσάλες, Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: 41' Μαδούρο
Κάρτες:  Καντέ, Φαμπρίτσιο, Κατελάρης , Χριστοφή