Καρμιώτισσα - ΟΜΟΝΟΙΑ 0-1

8 Jan 2017, 7:48 p.m. kifinescom

Πολύ πιο δύσκολα από ότι θα περίμενε κανείς η ΟΜΟΝΟΙΑ έκαμψε την αντίσταση της Καρμιώτισσας λίγο πριν το τέλος του αγώνα και συνέχισε τις νίκες μέσα στο 2017.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν συνολικά καλύτερη από την αντίπαλο της όμως παρότι στο πρώτο ημίχρονο έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ, αυτό δεν συνεχίστηκε στο 2ο. Το ματς έγινε "ντέρμπι" αφού η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν έφτανε κοντά στο κουτί των γηπεδούχων ενώ η Καρμιώτισσα πίστεψε στο κέρδος και έβαλε πίεση στην άμυνα.

Την λύση έδωσε ο Ντάρμπισιαϊρ που εκμεταλλεύτηκε το σουτ του Σιέρινταν που είχε κατεύθυνση προς το τέρμα έτσι κι αλλιώς. Στο 84ο λεπτό η ΟΜΟΝΟΙΑ πήρε κεφάλι στο σκορ και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της μέχρι τέλους και να πανηγυρίσει 4η κολλητή νίκη στο πρωτάθλημα.

Το rotation του Κάρβερ του επέτρεψε να ξεκουράσει ποδοσφαιριστές ενώ επιτέλους είδαμε τον Κρέσιτς κάτω από το τέρμα χωρίς να μπορεί να κριθεί όμως. Σημαντικό γεγονός η παρουσία των Παναγιώτου, Κύπρου και Κατελάρη στο αρχικό σχήμα αφού είναι και οι 3 ποδοσφαιριστές που ανδρώθηκαν στην ΟΜΟΝΟΙΑ ενώ με την συμμετοχή του Χριστοφή η ΟΜΟΝΟΙΑ είχε 4 Κύπριους στο αρχικό σχήμα.

Ακολουθούν δύο παιγνίδια την ερχόμενη βδομάδα με αρχή το ματς Κυπέλλου την Τετάρτη στο ΓΣΠ κόντρα στον Εθνικό και μετά το ντέρμπι την Κυριακή με αντίπαλο τον Απόλλωνα. Είναι λοιπόν σημαντικό να είναι ετοιμοπόλεμοι όσοι παραπάνω ποδοσφαιριστές γίνεται ενώ η αγωνία στρέφεται στον Δημήτρη Χριστοφή που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και έφυγε στο ημίχρονο.

Συγκινιτική η παρουσία των οπαδών της ομάδας μας που αψήφισαν το κρύο και την βροχή και έδωσαν βοήθειες στην ομάδα, κυρίως στο δεύτερο μέρος όπου το άγχος πήγε να κυριεύσει τους ποδοσφαιριστές.

Ο Αγώνας

Με αλλαγές στο σύστημα αλλά και στα πρόσωπα της αρχικής εντεκάδας παρέταξε την ΟΜΟΝΟΙΑ στο ξεκίνημα ο Κάρβερ. Ο Ντάριο Κρέσιτς πήρε φανέλα βασικού κάτω από τα δοκάρια, με τους Όρσουλιτς και Βύντρα μπροστά του. Στα φτερά της άμυνας οι Καρλίτος και Παναγιώτου πήραν φανέλα βασικού. Στο κέντρο με πιο αμυντικά καθήκοντα οι Μαργκάσα και Κατελάρης, έχοντας μπροστά τους τον Κλέιτον σε πιο ελεύθερο ρόλο. Στα φτερά της επίθεσης οι Θεοδόσης Κύπρου και Δημήτρης Χριστοφή, με τον Ματ Ντάρμπισιαϊρ να είναι προωθημένος ως καθαρός φορ.

1ο Ημίχρονο

Ο επιθετικός προσανατολισμός της ΟΜΟΝΟΙΑΣ ήταν εμφανής από το ξεκίνημα με την ομάδα μας να επιζητά το γκολ με αξιώσεις. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Ντάρμπισιαϊρ έχασε καλή ευκαιρία μέσα από το κουτί για να ανοίξει το σκορ ενώ στο 4ο λεπτό ο Κλέιτον μόνος με τον Ντραγκόγιεβιτς δεν τέλειωσε τη φάση όπως έπρεπε αφού έψαξε να σιγουρέψει τη φάση με τον Χριστοφή, ενώ σε δεύτερο χώρο δεν σημάδεψε σωστά και έστειλε την μπάλα άουτ.

Αν και η ομάδα μας διατήρησε την υπεροχή η Καρμιώτισσα σταδιακά έκλεισε τους διαδρόμους που δημιουργούσε η ΟΜΟΝΟΙΑ από τα πλάγια ενώ επιχείρησε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των αμυντικών μας κοντά στο δικό μας κουτί.  Στο 19' πάντως η ΟΜΟΝΟΙΑ φαίνεται να δικαιούταν πέναλτι μετά από ανατροπή του Ντάρμπισιαϊρ και τράβηγμα αμυντικού πάνω στον επιθετικό μας. Ο Κάρβερ αντέδρασε με συστάσεις σε Χριστοφή και Κύπρου αλλάζοντας τους πλευρά, κάτι που έδωσε εκ νέου περιθώριο κινήσεων στους επιθετικούς μας, κυρίως από τα αριστερά με τον Χριστοφή.

Ο Κλέιτον αφού έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία στο 27' μετά από καλή προσπάθεια του Χριστοφή, στο 29' σημάδεψε το δοκάρι του Ντραγκόγιεβιτς από εκτέλεση φάουλ κοντά στην μεγάλη περιοχή της Καρμιώτισσας. Ο Κλέοτον στο 37' και πάλι ήταν άτυχος αφού το δυνατό του σουτ αποκρούστηκε από τον Ντραγκόγιεβιτς. Στο 38' ο Χριστοφή έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα αμυντικού όμως μάλλον δεν υπήρχε παράβαση.

Παρά την πίεση της στα τελευταία λεπτά, η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν κατάφερε να φτάσει στο ζητούμενο και το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες στο 0, ενώ ο Χριστοφή έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στα τέλη του ημιχρόνου με την συμμετοχή του στο 2ο μέρος να είναι αμφίβολη.

2ο Ημίχρονο

Όντως ο Χριστοφή δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο 2ο ημίχρονο με τον Κίλιαν Σιέρινταν να μπαίνει στη θέση του, ενώ αλλαγή έκανε και ο Γερμανός (τιμωρημένος ο Λιάσος Λουκά) με τον Όρντος στη θέση του Αλκιβιάδη Χριστοφή. Ορεξάτη η ΟΜΟΝΟΙΑ στο ξεκίνημα που και πάλι έβαλε πίεση στην άμυνα της Καρμιώτισσας χωρίς όμως να φτιάχνει την μεγάλη φάση.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στην άμυνα μας έγιναν επικίνδυνοι με τον Πόλιαντετς σε μια φάση που ο Όρσουλιτς μετά από σπριντ κατάφερε να διώξει σε κόρνερ πριν γίνει το σουτ στην εστία του Κρέσιτς. Εφόσον η εικόνα δεν ήταν ικανοποιητική για τον τεχνικό μας, ο Τζον Κάρβερ στο 57' έβγαλε τον Κύπρου, βάζοντας μέσα τον Φλορέσκου, αλλάζοντας έτσι και την διάταξη της ομάδας με τον Σιέρινταν να προωθείται και αυτός πιο κοντά στον Ντάρμπισιαϊρ.

Η αλλαγή σχήματος δεν έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα για την ΟΜΟΝΟΙΑ αφού η Καρμιώτισσα είχε πλέον αριθμητικό πλεονέκτημα στον χώρο του κέντρου και κατάφερε να βγάλει παραπάνω επιθέσεις προς την περιοχή μας. Ταυτόχρονα χωρίς να βιάζονται οι γηπεδούχοι φρόντιζαν να χάνεται χρόνος σε κάθε ευκαιρία που το παιγνίδι σταματούσε.

Χωρίς η ομάδα μας να φτιάχνει φάσεις το παιγνίδι κυλούσε με την αγωνία να μεγαλώνει και την πίεση του χρόνου να λειτουργεί ασφαλώς εις βάρος των ποδοσφαιριστών μας. Σε μια τελευταία προσπάθεια να αλλάξει την εικόνα της ομάδας μας, ο Κάρβερ πέρασε στο 80' τον Ρουσιά στη θέση του Καρλίτος, με τον Μαργκάσα να πηγαίνει πίσω στο αριστερό φτερό της άμυνας.

Σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ πάντως ο Σιέρινταν δοκίμασε το πόδι του από μακριά με την μπάλα να γλυστράει από τα χέρια του Ντραγκόγιεβιτς και να παίρνει πορεία προς τα δίχτυα. Ο Ντάρμπισιαϊρ με πέσιμο ενώθηκε με την μπάλα και σιγούρεψε το γκολ δίνοντας έτσι προβάδισμα στην ομάδα μας στο 84ο λεπτό.

Με στόχο να κρατήσει το 0-1 και τους παίχτες της Καρμιώτισσας μακριά από την περιοχή της, η ΟΜΟΝΟΙΑ τα κατάφερε σε εγάλο βαθμό. Η Καρμιώτισσα όμως κατάφερε στο 92' να φτάσει μια ανάσα από το γκολ της ισοφάρισης όταν ο Βύντρα απόκρουσε προ της γραμμής κεφαλιά στην περιοχή μας.

Η ομάδα μας κατάφερε να διατηρήσει την ψυχραιμία της και με την συμπλήρωση 93' λεπτών παιγνιδιού πήρε την νίκη που την ανεβάζει σε σχέση με τους προπορευόμενους στην βαθμολογία.

Αγωνίστηκαν: Κρέσιτς, Καρλίτος (80' Ρουσιάς), Βύντρα, Όρσουλιτς, Παναγιώτου, Μαργκάσα, Κατελάρης, Κλέιτον, Χριστοφή (46' Σιέρινταν), Κύπρου (57' Φλορέσκου), Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: 84' Ντάρμπισιαϊρ
Κάρτες: Παναγιώτου, Ρουσιάς, Κατελάρης