OMONOIA - Beitar F.C 3-2

21 Jul 2016, 9:23 p.m. kifinescom

Πλησίασε στην μεγάλη ανατροπή όμως ήταν αργά. Ο Ρουσιάς στο 81' έβαλε την ΟΜΟΝΟΙΑ στο παιγνίδι της πρόκρισης αλλά με τα δύο γκολ που δέχτηκε στο πρώτο ημίχρονο η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν έφτασε στην ολική ανατριοπή και μένει εκτός Ευρώπης.

H OMONOIA στην ουσία διεκδίκησε το παιγνίδι μετά το 81. Το λέμε αυτό γιατί βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και παρά το ότι ισοφάρησε 2 φορές δεν κατάφερε να πιέσει για το επιθυμητό αποτέλεσμα. Κακή ανασταλτικά. Κακή στην κυκλοφορία της μπάλας και κακές αλλαγές.

Η διπλή αλλαγή του Κάρβερ στο 54' θεωρούμε ότι του έδεσαν τα χέρια .Πρώτο γιατί άφησε στον αγώνα τον χειρότερο ποδοσφαιριστή του γηπέδου Φλορέσκου, ενώ  κατά δεύτερο λόγο του στέρησε το δικαίωμα της αντίδρασης στην συνέχεια.

Ο Νασιμέντο έδειξε ότι δεν μπορεί άμεσα να προσφέρει αφού έχει συμμετοχή και στα 2 τέρματα που δέχτηκε η ομάδα. Και όταν ως κεντρικός αμυντικός δίνεις 2 γκολ εντός έδρας τότε δεν μπορείς παρά να θεωρείς ότι έχεις αποτύχει. Σκληρό αυτό που γράφουμε για πρώτο παιγνίδι, όμως σκληρή είναι και η πραγματικότητα του ποδοσφαίρου.

Ο Ρουσιάς έδωσε στο τέλος μια μικρή ελπίδα ότι η ομάδα μας μπορούσε να πάρει το ζητούμενο, όμως χωρίς να μπορείς να παίξεις με την μπάλα κάτω και μόνο με μακρινές γιώμες, δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά. Χάθηκε μια καλή ευκαιρία για 4ο γκολ όμως μέχρις εκεί, ενώ αν ο Παναγή δεν έκανε καλή εμφάνιση θα μπορούσε από πολύ πιο νωρίς να είχε τελειώσει η όλη ιστορία με κάποιο γκολ των Ισραηλινών...

Ο αγώνας

Με μόλις μία αλλαγή σε σχέση με τον πρώτο αγώνα παρατάχθηκε η ΟΜΟΝΟΙΑ στο ξεκίνημα του επαναληπτικού. Ο Τζον Κάρβερ έδωσε φανέλα βασικού στον Νασιμέντο, ο οποίος αγωνίστηκε πλάι στον Όρσουλιτς στο κέντρο της άμυνας. Μαργκάσα και Καρλίτος διατηρήθηκαν στα άκρα ενώ στο κέντρο οι Φλορέσκου και Φυλαχτού τοποθετήθηκαν ξανά στο κέντρο. Αγμάγιεφ και Κλέιτον στα δύο άκρα της επίθεσης, με τους Ντέρμπισιαιρ και Σιέρινταν μπροστά.

1ο Ημίχρονο

Με τεράστια χαμένη ευκαιρία ξεκίνησε ο αγώνας αφού η ΟΜΟΝΟΙΑ μόλις στο πρώτο λεπτό κέρδισε κόρνερ και στην εκτέλεση του ο Νασιμέντο πιάνοντας την κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Κλέιμαν. Η ομάδα μας όμως δεν "πάτησε" στη φάση αυτή για να πάρει τα ηνία του αγώνα αλλά με έλλειψη ψυχραιμίας σπατάλησε την κατοχή της και δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνη.

Η Μπειτάρ εκμεταλλεύτηκε πλήρως την αδράνια της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στην κυκλοφορία αλλά και τις αργές επιστροφές, στέλντονας στο 7' προειδοποιητικά μηνύματα με διαγώνιο σουτ του Βάλπορτ το οποίο απέκρουσε ο Παναγή ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Παναγή απέκρουσε και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι σε κοντινό σουτ του Αντζίλι. Δυστυχώς για αυτήν όμως στην τρίτη προσπάθεια των φιλοξενουμένων μετά από κακό διώξιμο του Νασιμέντο ο Αντζίλι δεν λάθεψε και άνοιξε το σκορ.

Η αντίδραση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ μάλλον χλιαρή στα πρώτα λεπτά μετά το γκολ με το ζητούμενο να είναι η ηρεμία και το να παίξει ορθόδοξα στο κέντρο και να βάλει την μπάλα κάτω. Στην πρώτη φάση που αυτό έγινε ήθρε και το επιθυμητό αποτέλεσμα αφού ο Φλορέσκου έδωσε στον Κλέιτον που βρήκε όμορφα τον Αγκάγιεφ στην περιοχή για να κάνει ο Ισραηλινός το δυνατό σουτ και να ισοφαρίσει στο 25'

Ο Παναγή και πάλι κράτησε την ΟΜΟΝΟΙΑ όρθια όταν στο 34' ο Βάλπορτ βγήκε τετ α τετ απέναντι του, όμως ο τερματοφύλακας με το πόδι κατάφερε να στείλει την μπάλα σε κόρνερ. Ο Κλέιμαν 1 λεπτό αργότερα τον μιμήθηκε από πλάγια θέση όταν ο Ντάρμπισιαιρ βρέθηκε μόνος και δοκίμασε το σουτ.

Το παιγνίδι έχασε από το μομέντουμ του στα τελευταία του στάδια με την ΟΜΟΝΟΙΑ και πάλι να μην μπορεί να επιτεθεί σωστά αφού οι μέσοι της Μπειτάρ της έβαλαν δύσκολα. Αν και ο ΣΙέρινταν είχε καλή ευκαιρία στο 40' μετά από εκτέλεση του Σιέρινταν η Μπειτάρ ήταν αυτή που στο 44' με πέναλτι έφερε ξανά το παιγνίδι στα δικά της μέτρα. Ο Νασιμέντο έδωσε φτηνό πέναλτι το οποίο ο Αντζίλι εκτέλεσε εύστοχα και έβαλε τους Ισραηλινούς μπροστά.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, ο Μογιάλ εξίσου επιπόλαια επέστρεψε την χάρη και με το χέρι που έκανε ανάγκασε τον Ιταλό ρεφ να δώσει νέο πέναλτι. Ο Σιέρινταν πήρε την ευθύνη και δεν αστόχησε στέλνοντας τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 2-2.

2ο Ημίχρονο

Όπως ξεκίνησαν το πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με τις ίδιες εντεκάδες για την σέντρα. Σε θέση βολή από στημένο στο ημικύκλιο  ο Κλέιτον απώλεσε την πρώτη ευκαιρία του ημιχρόνου όταν το σουτ του έφυγε πάνω από την εστία του Κλέιμαν. Ο Κάρβερ πέρασε τους Σοϊλέδη και Τουρέ στο παιγνίδι αντί τους Αγκάγιεφ και Φυλαχτού, αλλάζοντας το σύστημα του, περνόντας τον Σιέρινταν δίπλα στον Ντάρμπι και τους μέσους σε σχήμα ρόμβου.

Στο 65ο λεπτό ο Άγγλος ολοκλήρωσε τις αλλαγές του βάζοντας τον Ρουσιά στη θέση του Σιέρινταν. Η προσπάθεια του Κάρβερ να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική δεν έφερε τα αποτέλεσματα που θα ήθελε αφού η ΟΜΟΝΟΙΑ παρουσίασε ξανά τα ίδια προβλήματα στην ανάπτυξη της. Οι Ισραηλινοί δε συνέχισαν να θυμίζουν πόσο επικίνδυνη ομάδα είναι με τρία καλά σουτ στο διάστημα 67-69 και τον Παναγή στην μία απ' αυτές να λέει όχι.

Η κακή εικόνα του Τριφυλλιού συνεχίστηκε με τους Ισραηλινούς να είναι αυτοί που έβαλαν πίεση και ήταν κοντά στο να σκοράρουν αυτοί το τρίτο γκολ. Η ομάδα μας έδειξε πολύ κτυπητές αδυναμίες τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά μη μπορώντας σε κανένα σημείο να δείξει σημάδια "ζωής" ή ελπίδας.

Και όμως, ανέλπιστα στο 81' ο Ρουσιάς έβαλε την ομάδα μας μπροστά και έδωσε λόγο στην κερκίδα να ξεσηκωθεί και να κάνει την ατμόσφαιρα καυτή για τα τελευταία λεπτά. Ο Μαργκάσα από αριστερά έκανε την μπαλιά και ο Ρουσιάς εντός περιοχής με σουτ στην κίνηση έκανε το 3-2 με εκπληκτικό τρόπο.

Ο Φλορέσκου στο 84' έχασε τεράστια ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ βρέθηκε σε θέση βολής όμως προ κενής εστίας δεν έκανε καλό τελείωμα! Η αγωνία και το άγχος χτύπησαν κόκκινο με το χρονόμετρο να μετράει αντίστροφα εις βάρος της ομάδας μας. Η ΟΜΟΝΟΙΑ όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τον χρόνο που της δόθηκε για την ολική ανατροπή.

Οι βαθιέ μπαλιές στην πολυπρόσωπη άμυνα αλλά και τα φάουλ που έδωσε η ομάδα μας στους Ισραηλινούς λειτούργησαν εναντίον της ομάδας μας.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Καρλίτος, Νασιμέντο, Όρσουλιτς, Μαργκάσα, Φλορέσκου, Φυλαχτού, Κλέιτον, Αγκάγιεφ, Ντάρμπισιαιρ, Σιέρινταν

Σκόρερ: 25΄Αγκάγιεφ, 45+2'  (πεν) Σιέρινταν