Beitar F.C - OMONOIA 1-0

14 Jul 2016, 9:53 p.m. kifinescom

Το γκολ του Αμπουχαζίρα βάζει δύσκολα στην ΟΜΟΝΟΙΑ που καλείται σε μια βδομάδα να ανατρέψει το 1-0 μέσα στο ΓΣΠ αν θέλει να είναι αυτή που θα προχωρήσει στον τρίτο προκριματικό του Γιουρόπα.

Όχι απλά καλύτερη από την Μπάναντς, αλλά και σε αρκετά διαστήματα πιο έτοιμη και πιο ικανή από την ίδια την ΟΜΟΝΟΙΑ αποδείχτηκε η Μπειτάρ. Οι Ισραηλινοί ήταν αποτελεσματικοί στο να κρατούν την μπάλα μακριά από την περιοχή τους και εκεί που τους παρουσιάστηκε η ευκαιρία τιμώρησαν την ΟΜΟΝΟΙΑ που φάνηκε και πάλι επιπόλαια και ανέτοιμη στο να αποδώσει ορθόδοξο και οργανωμένο ποδόσφαιρο.

Η ομάδα μας στάθηκε άτυχη αφού είδε δύο προσπάθειες της να αποκρούονται από το δοκάρι του Κλέιμαν και ένα ακυρωθέν γκολ, όμως οι επιθετικές ενέργειες των ποδοσφαιριστών μας δεν ήταν αυτές που να έδιναν την αίσθηση ότι μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά τους γηπεδούχους. Για άλλο ένα παιγνίδι προβλημάτισε η κακή απόδοση της μεσαίας γραμμής ενώ καμία απολύτως εμπιστοσύνη δεν μπορεί να εμπνέει η παρουσία του Παντελιάδη στο κέντρο της άμυνας με τα συνεχόμενα ατομικά του λάθη.

Ο Κλέιτον στο δεξί φτερό κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να ανοίξει χώρους για τον Σιέρινταν όμως χάθηκε στο 2ο ημίχρονο παρότι πήρε εκεί που χρειάστηκε κάποιες προσπάθειες πάνω του. Οι Σιέρινταν και Ντάρμπισιαιρ ήταν καλά κλεισμένοι και ακίνδυνοι, πέραν της φάσης όπου η ΟΜΟΝΟΙΑ σκόραρε με τον Ιρλανδο (οφσάιντ) και το δοκάρι του Άγγλου. Ο Αγκάγιεφ όσο αγωνίστηκε έδειξε και πάλι ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα ενώ ο Τουρέ που τον αντικατέστησε δεν έδειξε να είναι μέρος της ομάδας ακόμη και θα χρειαστεί τον χρόνο του.

Η επιλογή του Κάρβερ δε να μην κάνει παρά μόνο μία αλλαγή στο παιγνίδι, είναι σίγουρα άξια συζήτησης με τον Άγγλο να έχει στον πάγκο τον Ρουσιά ο οποίος στο περασμένο ματς τον είχε ξελασπώσει με τα δύο τέρματα του και την μία ασίστ στην παράταση του αγώνα με την Μπάναντς

Ο Αγώνας

O Τζον Κάρβερ δεν έκρυβε μεγάλες εκπλήξεις στην αρχική του εντεκάδα. Σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Μπάναντς, άλλαξε στην ουσία τον Ζίγκι που έτσι κι αλλιώς ήταν τραυματίας βάζοντας στη θέση του το Κλέιτον ο οποίος ξεκίνησε στα φτερά. Ο προπονητής μας έδωσε άλλη μια ευκαιρία στο δίδυμο Παντελιάδη - Όρσουλιτς μπροστά από τον Παναγή, αφού ο Νασιμέντο κρίθηκε ανέτοιμος να ξεκινήσει τον αγώνα.  Στα φτερά της άμυνας διατηρήθηκαν στην θέση τους οι Καρλίτος και Μαργκάσα ενώ στο κέντρο οι Φλορέσκου και Φυλαχτού ξεκίνησαν και πάλι το παιγνίδι. Ντάρμπι και Σιέρι το επιθετικό ντουέτο στην γραμμή κρούσης.

1ο Ημίχρονο:

Με το γνωστό 4-4-2 η ΟΜΟΝΟΙΑ με τον Κλέιτον όμως να συγκλίνει προς τον άξονα στις επιθέσεις της ΟΜΟΝΟΙΑΣ και τον Σιέρινταν να φεύγει εκτός περιοχής στα φτερά, η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα με καλύτερα πατήματα σε σχέση με τους προηγούμενους δύο.

Μετά από ένα αναγνωριστικό 10λεπτο η ΟΜΟΝΟΙΑ κράτησε παραπάνω μπάλα και κατάφερε να βρεθεί μια ανάσα από το γκολ όταν ο Ματ Ντάρμπισιαϊρ εντός περιοχής σημάδεψε το δοκάρι του Κλέιμαν στην καλύτερη φάση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και ανέβηκαν μέτρα μετά το 20λεπτο όμως η ομάδα μας ήταν αυτή που στο 30' πλησίασε και πάλι στο να ανοίξει το σκορ, με τον Σιέρινταν μάλιστα να το καταφέρνει μετά από κεφαλιά σε κόρνερ. Δυστυχώς όμως ο Ντάρμπι ήταν μπροστά στον τερματοφύλακα κάνοντας και κίνηση προς την μπάλα μη αφήνοντας άλλη επιλογή στον Πολωνό διαιτητή από το να το ακυρώσει για οφσάιντ.

Η ομάδα μας καρδιοχτύπησε όταν ένα λάθος του Παντελιάδη σε επιστροφή της μπάλας με το κεφάλι προς τον Παναγή, επέτρεψε στον Βάλπορτ να βγει φάτσα με τον Παναγή από πλάγια θέση. Ο ποδοσφαιριστής της Μπειτάρ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Παναγή όμως ο Παναγή πρόλαβε και διόρθωσε το λάθος του παραχωρώντας κόρνερ. Οι Ισραηλινοί έχασαν άλλη μια καλή ευκαιρία όταν ο Κίλα δεν βρήκε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και με κενή εστία μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 38ο λεπτό ο Κλέιτον εκτέλεσε ένα φάουλ προς την εστία της Μπειτάρ με την μπάλα να πηγαίνει πλάγια, όμως στο τηλεοπτικό πλάνο φάνηκε να υπάρχει τράβηγμα στον Σιέρινταν δεξιά στην περιοχή και μπορούσε να σφυριχτεί πέναλτι. Με λίγο πιο καθαρό μυαλό πάντως ο Ντάρμπισιαιρ μπορούσε να έβαζε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ αν δεν σταματούσε στη φάση του 44' όταν και έβγαινε φάτσα με τον Κλέιμαν. Ο Άγγλος δίστασε να τελειώσει τη φάση και στο τέλος την έχασε καθαρά από μαρκάρισμα του Κίλα.

Το 0-0 έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με την ΟΜΟΝΟΙΑ να τα έχει κυρίως με τον εαυτό της και τα ατομικά λάθη στο κέντρο από πλευράς Φλορέσκου αλλά και στην άμυνα από τον Παντελιάδη να δίνουν την εντύπωση ότι η ισοπαλία ήταν δίκαιο αποτέλεσμα βάσει των προσπαθειών.

2ο Ημίχρονο:

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο γήπεδο για το δεύτερο μέρος. Ο Αγκάγιεφ στο 50' βρέθηκε σε θέση βολής για να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα όμως χωρίς ψυχραιμία πλάσαρε άουτ.

Παρά τους θετικούς οιονούς η ΟΜΟΝΟΙΑ αντιμετώπισε ουσιαστικά προβλήματα στην ανάπτυξη της στην συνέχεια. Η αδυναμία της στο να παίξει γρήγορα το turnover με τους παίχτες του κέντρου να κοιτάνε κυρίως προς τα πίσω για την σίγουρη πάσα δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να βάλει δύσκολα στους Ισραηλινούς. Οι οποίοι με την σειρά τους έβαλαν πιο ψηλά τις πιέσεις τους και τον Μπεν Σιμόν να αλλάζει πρόσωπα στην επίθεση βγάζοντας τον Μπεριχόν για να βάλει τον Αμπουχαζίρα.

Ο κύκλος των χαμένων ευκαιρίων συεχίστηκε αφού στο 67' ο Παντελιάδης εκτέλεσε με το αριστερό ένα φάουλ εκτός περιοχής με την μπάλα να τραντάζει το "Γ" το δοκαριού για δεύτερη φορά στο ματς. Ο Κάρβερ φρέσκαρε και αυτός την επίθεση του βγάζοντας στο επόμενο λεπτό τον Αγκάγιεφ για χάρην του Τουρέ που έκανε ντεμπούτο.

Σκληρή η τύχη της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που άμεσα μετά την χαμένη της ευκαιρία δέχτηκε το γκολ στο 70' με τον νεοεισελθόντας Αμπουχαζίρα να χρίζεται σκόρερ μετά από σέντρα του Μάγμπο από τα αριστερά και σουτ του πρώτου στην κίνηση από πλάγια θέση δεξιά στην περιοχή. Οι Ισραηλινοί ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους μετά το γκολ απόρροια της καλής ψυχολογίας ενώ η ομάδα μας πέρασε δύσκολες στιγμές στα πρώτα λεπτά μετά το τέρμα των γηπεδούχων. Τυφλές αποκρούσεις, κακές επιλογές στην επίθεση, φώναζαν ότι η ομάδα χρειαζόταν το κάτι παραπάνω τόσο μέσα όσο και έξω από τις 4 γραμμές του γηπέδου.

Ο Κλέιτον με ένα σουτ εκτός περιοχής δοκίμασε να απειλήσει τον Κλέιμαν όμως η μπάλα πήγε πάνω στον τερματοφύλακα της Μπειτάρ. Ντάρμπι, Σιέρι και Τουρέ φάνηκαν επιόλαιοι στο 87' με τους δύο πρώτους αντί να τελειώσουν έκαστος τις φάσεις που τους παρουσιάστηκαν επέλεξαν την πάσα ενώ ο τρίτος δεν μπόρεσε να κάνει σουτ.

Την στιγμή που ο Μπεν Σιμόν ολοκλήρωνε τις αλλαγές του θωρακίζοντας την νίκη της ομάδας του, ο Τζον Κάρβερ πήρε την απόφαση να μην προχωρήσει σε δεύτερη ή και τρίτη αλλαγή, την στιγμή που η ομάδα "φώναζε" αλλαγή τόσο λόγω της καλής Μπειτάρ όσο και της κούρασης που επηρέασε τις κινήσεις τους.

Το παιγνίδι έλειξε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων χωρίς την ΟΜΟΝΟΙΑ να καταφέρνει να γίνει επικίνδυνη.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Καρλίτος, Παντελιάδης, Όρσουλιτς, Μαργκάσα, Φυλαχτού, Φλορέσκου, Κλέιτον, Αγκάγιεφ (68' Τουρέ), Σιέρινταν, Ντάρμπισιαϊρ