ΟΜΟΝΟΙΑ - αποελ 0-2

23 Apr 2016, 7:51 p.m. kifinescom

Άλλη μια ντροπιαστική βραδιά στο ΓΣΠ σε ντέρμπι αιωνίων. Η ΟΜΟΝΟΙΑ κατώτερη των περιστάσεων σε μια κακή εμφάνιση όπου πλήρωσε 100% τα αβίαστα λάθη στην άμυνα, δέχτηκε την ήττα με 0-2.

Η ήττα της Ανόρθωσης από την ΑΕΚ τουλάχιστον διατηρεί την διαφορά ασφαλείας και δεν επηρεάζει ιδιαίτερα την προσπάθεια μας για έξοδο στην Ευρώπη, όμως είναι αυτό αρκετό;

Είναι πραγματικά απίστευτη η ευκολία με την οποία η ομάδα μας χάνει από τον αποελ. Δεν χωράει καμιά δικαιολογία όταν για τόσα συνεχόμενα ματς δεν μπορείς να κερδίσεις το αντίπαλο δέος. Όση χαρά κι αν πρόσφερε στον κόσμο η πρόκριση της Τετάρτης, σίγουρα θα είναι πολλοί που θα ένοιωθαν πολύ καλύτερα αν αυτή χανόταν και σήμερα η ομάδα κατάφερνε να κερδίσει το αποελ.

Για τον Γιαννιώτα και τον καραγκιόζη Νικολαΐδη που κατέστρεψαν το παιγνίδι, τι να πούμε; Τα χειρότερα μόνο να τους ευχηθούμε και όσο πιο νωρίς γίνεται να φύγουν από το πρωτάθλημα μας...

Ο Αγώνας

Ο Βλάνταν Μιλόγιεβιτς με την απουσία του Χάφες, τοποθέτησε τον Μαργκάσα στο αριστερό άκρο επαναφέροντας τον Οικονομίδη στην 11άδα ως παρτενέρ του Φλορέσκου. Ο Σκέμπρι επέστρεψε στο αρχικό σχήμα, όπως και ο Ζίγκι, αφού ο Ράμος έμεινε εκτός αποστολής και ο Κιρμ στον πάγκο. Αναλυτικά:

1ο Ημίχρονο

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας καλύτερα πατήματα από τον αντίπαλο της, εκμεταλλευόμενη τους χώρους που της άφησαν οι φιλοξενούμενοι. Δυνατό παιγνίδι με πολλές μονομαχίες και συνεχείς διακοπές απο σφυρίγματα, έκαναν το έργο των ποδοσφαιριστών πολύ δύσκολο για ποδόσφαιρο αξιώσεων.

Ανεξαρτήτως όμως αυτού, η ομάδα μας έφτιαξε στο 4' καλή ευκαιρία με τον Σκέμπρι να κάνει καλή κεφαλιά στη σέντρα του Σιέρινταν και την μπάλα να πηγαίνει μόλις έξω. Στην συνέχεια η ομάδα μας δοκίμασε από τα δεξιά κυρίως να εκμεταλλευτεί την εκρηκτικότητα του Ζίγκι, όμως τα τελειώματα του και δη οι επιλογές του στην πάσα/σέντρα ήταν ανεπιτυχείς.

Το αποελ που βρήκε τον τρόπο να κλείσει τους χώρους από τα φτερά, περίμενε την ευκαιρία στην κόντρα και τα κατάφερε στο 23' να βρει το κατάλληλο ρήγμα με τον Αλαξάνδρου να βγάζει ανενόχλητος την μπαλιά από αριστερά και τον Γιαννιώτα να "κρύβεται" από τον Μαργκάσα και με το κεφάλι να στέλνει την μπάλα στο πλεκτό.

Με το παιγνίδι στο 0-1, το αποελ έγινε ακόμη πιο σφιχτό πίσω και η ομάδα μας δεν έβρισκε τις λύσεις για να βγει με ουσιαστικό τρόπο στην επίθεση. Ούτε ο Ασσίς, αλλά ούτε και οι Φλορέσκου και Οικονομίδς κατάφεραν να περάσουν κάθετες μπαλιές στον Σκέμπρι που σε πολλές περιπτώσεις ανέβηκε πολύ ψηλά για να πάρει μπάλα.

Σαν να μην ήταν αυτό αρκετό, τα πολλά φάουλ και ο εκνευρισμός των 6 συνολικά καρτών (3 σε κάθε ομάδα) έκαναν ακόμη πιο δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών μας που στο 44' δέχτηκαν και νέο γκολ μετά από λάθος του Καρλίτος που επέτρεψε στον Σωτηρίου να βγάλει τον Γιαννιώτα μόνο με τον Παναγή. Ο τερματοφύλακας μας έκανε καθυστερημένη έξοδο και ο Ελλαδίτης ήταν εύστοχος στο σουτ του.

2ο Ημίχρονο

Ο Μπεμπέ πέρασε στο παιγνίδι στο 2ο ημίχρονο αντί του Οικονομίδη σε μια προσπάθεια να γίνει πιο αποτελεσματική στον άξονα η ομάδα μας. Η ομάδα του αποελ ήταν αυτή όμως που έβαλε μεγάλη πίεση στο ξεκίνημα με τον Βάντερ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση στο 49ο λεπτό μετά από νέο λάθος της άμυνας (Ρομαρίκ).

Η ομάδα μας χρειάστηκε 10 λεπτά στην επανάληψη για να κερδίσει μέτρα προς την περιοχή χωρίς όμως να καταφέρνει να γίνεται επικίνδυνη. Ο Ρούνιε πάντως στο 60' έχασε μοναδική ευκαιρία όταν εντός περιοχής με τον Πάρντο στο έδαφος έκανε αδύναμο πλασέ και έδωσε την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του αποελ να αποκρούσει.

Ο Σκέμπρι στο 62' δέχτηκε την μπαλιά στην περιοχή από τον Σιέρινταν όμως δεν κατάφερε από καλό σημείο να κάνει την μπάλα δική του αφήνοντας άλλη μια προϋπόθεση ανολοκλήρωτη.

Τα σκληρά φάουλ και οι διακοπές ξαναεπέστεεψαν σε πρώτο πλάνο μη επιτρέποντας να παιχτεί παιγνίδι. Ο Μιλόγιεβιτς βγάζοντας τον Ασσίς και ρίχνοντας μέσα τον Κιρμ άλλαξε το σχήμα σε 4-4-2 χωρίς να καταφέρνει η ομάδα να μπει ξανά στο παιγνίδι. Όπως ούτε και κάτι ουσιαστικό έφερε η αλλαγή του Ζίγκι με τον Χριστοφή στο 77'.

Μια καλή επιθετική πρωτοβουλία των Σκέμπρι και Χριστοφή στο 86' έδειξε και πάλι την έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική πάσα αφού κατάφεραν να ολοκληρώσουν μόνοι τους την φάση χωρίς κανένα κίνδυνο για την εστία του Πάρντο.  2 λεπτά αργότερα ο Χαραλαμπίδης βρέθηκε σε θέση βολής όμως δεν έκανε καλό σουτ και δεν δέχτηκε το τέρμα η ομάδα μας.

Τα 5 λεπτά καθυστερήσεων πέραν της αποβολής του Ντεβινσέντι για να ολοκληρωθεί η τρολλιά του Νικολαΐδη που κατάπιε ένα πέναλτι και τα ανάποδα φάουλ και κάρτες του υπόλοιπου παιγνιδιού, δεν έφεραν κάτι άλλο στην αναμέτρηση.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Καρλίτος, Ρομαρίκ, Ρουνιέ, Μαργκάσα, Οικονομίδης (46' Μπεμπέ), Φλορέσκου, Ασσίς, Σκέμπρι, Μπαντιμπαγκά, Σιέρινταν