Ανόρθωση - ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (video)

16 Apr 2016, 7:47 p.m. kifinescom

Το πιο αποφασιστικό βήμα "Ευρώπης" έκανε απόψε στο Παπαδόπουλος, κερδίζοντας την Ανόρθωση με σπουδαία εμφάνιση, ανοίγοντας ταυτόχρονα την διαφορά που τους χωρίζει στους 5.

Μάλιστα η διαφορά από την 4η θέση και τον Απόλλωνα αυξήθηκε στους 3 βαθμούς, αφού η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στην ισοπαλία 2-2 με την ΑΕΚ στο Τσίρειο. Με 4 αγωνιστικές να μας χωρίζουν από το τέλος, οι Τριφυλλοφόροι έχουν τον πρώτο λόγο για την κατάληψη της 3ης και προνομιούχας θέσης που οδηγεί στο Γιουρόπα του 16-17.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις και συγκινήσεις, η ΟΜΟΝΟΙΑ πάτησε γκάζι στην επανάληψη, σκοράροντας ένα γήργορο τέρμα με τον Ασσίς και πολύ απλά δεν άφησε το πόδι της από το πετάλι στα υπόλοιπα λεπτά. Επικράτησε πλήρως της Ανόρθωσης. Σκόραρε άλλα 2 τέρματα με τους Ράμος και Σιέρινταν, έφτιαξε ευκαιρίες μα πιο ουσιαστικά, κράτησε την Ανόρθωση σε ρόλο κομπάρσου σε όλο το δεύτερο 45λεπτο επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της ανωτερότητα.

Από την εμφάνιση της ομάδας μας ξεχωρίσαμε την περισσή αυτοπεποίθηση τόσο αμυντικά αλλά όσο και επιτελικά με τους ποδοσφαιριστές μας να ελαχιστοποιούν τα λάθη. Το αποτέλεσμα επέτρεψε μάλιστα στον Μιλόγιεβιτς να δώσει 7 λεπτά χρόνου συμμετοχής στον Χριστοφή που αν και ανέτοιμος αγωνιστικά, επιβεβαίωσε αυτό που λέγαμε για την μεγάλη του δίψα για μπάλα.

Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Σιέρινταν που με το σημερινό του τέρμα (0-3) έπιασε εκ νέου τον Σκέμπρι στην πρώτη θέση των σκόρερ της ομάδας. Στα αρνητικά καταγράφεται και η κάρτα που δέχτηκε ο Χάφες (άδικα) και η οποία του στοιχίζει την παρουσία του στο ντέρμπι με το αποελ την ερχόμενη βδομάδα.

Ο αγώνας

Ο Βλάνταν Μιλόγιεβιτς αναγκάστηκε να κάνει αλλαγές στην 11άδα με τις απουσίες των Ρούνιε και Φλορέσκου ενώ του προέκυψε και πρόβλημα με τον Σκέμπρι που προσβλήθηκε με ίωση. Στην αρχική εντεκάδα επιστρατεύθηκαν οι Όρσουλιτς και Ράμος ενώ με την επιστροφή του Χάφες στο αριστερό φτερό της άμυνας, ο Μαργκάσα μετατοπίστηκε στο κέντρο.

1ο Ημίχρονο

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά το παιγνίδι αφού με το καλημέρα έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ασσίς εντός περιοχής έκανε το πλασέ για να αποκρούσει ενστικτωδώς ο Κόπριβετς. Στο 5ο λεπτό και πάλι ο Ασσίς από θέση βολής δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του όπως ήθελε αφού δέχτηκε το μαρκάρισμα και δέχτηκε το κόρνερ.

Με την ομάδα μας να βάζει πίεση στην Ανόρθωση από ψηλά και να ψάχνει την ευκαιρία στην αντεπίθεση, σταδιακά η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που ανέλαβε την πρωτοβουλία. Χωρίς όμως αυτή να βάζει δύσκολα στην άμυνα της ομάδας μας. Με την ανοχή όμως του 2ου βοηθού, Τζιωρτζιή, η ομάδα της Αμμόχωστου κατάφερε να φτιάξει δύο κλασσικές ευκαιρίες με τον Λαΐφη και στις δύο περιπτώσεις να είναι σε θέση οφσάιντ. Στην δεύτερη πάντως, ο Παναγή έκανε πρώτα μεγάλη απόκρουση για να αστοχήσει ο Χόλγκερσον προ κενής εστίας.

Το παιγνίδι μετά ημίωρο έγινε περισσότερο δυνατό παρά τεχνικό με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να γίνουν απειλητικές, την στιγμή όμως που οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη κατοχή και αρκετά στημένα (6 κόρνερ) κοντά στην περιοχή μας.

Το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο.

2ο Ημίχρονο

Ο Νεόφυτος Λάρκου επέλεξε να κάνει αλλαγή με το ξεκίνημα δίνοντας εντολή στον Μακρή να αλλάξει τον Κάλβο. Η αντίπαλος ομάδα με μια σέντρα του Αβραάμ με την έναρξη έβαλε δύσκολα στον Παναγή που χρειάστηκε διπλή απόκρουση για να κρατήσει την μπάλα εκτός της εστίας του.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ όμως με τον Σιέρινταν μετά από κόρνερ του Ράμος, απάντησε στις φάσεις αφού ο Ιρλανδός έκανε το πλασέ από κοντά εντός μικρής περιοχής για να αποκρούσει ο Κόπριβετς. Στο 49ο λεπτό ο Μαργκάσα έκανε μια φανταστική μπαλιά προς τα δεξιά όπου κινήθηκε γρήγορα ο Ασσίς, με τον αρχηγό της ομάδας μας με διαγώνιο βολέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Το γκολ έδωσε νέα δυναμική στην ομάδα μας που με την βοήθεια των 1000 περίπου οπαδών της μετέτρεψε το Παπαδόπουλος σε ΓΣΠ. Η επιθετικότητα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ δεν σταμάτησε στο γκολ. Αντιθέτως η ομάδα μας κράτησε την μπάλα και κυκλοφόρησε την μπάλα. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 57' όταν ο Ασσίς δέχτηκε την μπαλιά στην περιοχή από τον Κιρμ και βρέθηκε φάτσα με τον Κόπριβετς στην περιοχή. Το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Κόπριβετς σε πρώτο χρόνο, όμως ο Πορτογάλος πήρε την μπάλα ξανά, την γύρισε πίσω στο ημικύκλιο της περιοχής όπυ ο Ράμος με δυνατό βολέ διπλασίασε τα τέρματα μας για το 0-2.

Τα δύο τέρματα ανάγκασαν στην ουσία τον Λάρκου να βγάλει τους Χόλγκερσον και Αβραάμ, κάνοντας την ομάδα του πιο επιθετική με τους Πελέ και Μανζορό που πέρασαν στη θέση τους. Η απάντηση του Μιλόγιεβιτς ήταν η αλλαγή του Κιρμ με τον Μπαντιμπαγκά. Ο Ζίγκι με την πρώτη του επαφήσ το 72' έκανε την ασίστ από δεξιά στον Σιέρινταν, με τον Ιρλανδό εύκολα να πλασάρει για το 0-3.

Αν και ο Μιλόγιεβιτς υπολόγιζε να περάσει τον Ράμος εκτός του αγώνα, ο τραυματισμός του Σιέρινταν στο 78' μετά από φάουλ που δέχτηκε, τον ανάγκασε να βγάλει τον Ιρλανδό από το παιγνίδι για να μπει ο Σκέμπρι στο 81'. Ο Χριστοφή πήρε οδηγείες για να αλλάξει και να ετοιμαστεί για να αγωνιστεί. Ο Κύπριος επιθετικός μπήκε στο 85ο λεπτό στη θέση του Ράμος και έδειξε στα 7 λεπτά που αγωνίστηκε ότι παρότι χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμη, έχει την θέληση και το πάθος για να βοηθήσει την ΟΜΟΝΟΙΑ στα τελευταία στάδια του πρωταθλήματος και του κυπέλλου.

Στο 92ο λεπτό ο Νικολαΐδης σφύριξε την λήξη με τους παίχτες να αποθεώνονται δικαιωματικά από τους 1000 οπαδούς τους που τους ακολούθησαν στην Λάρνακα.