ΟΜΟΝΟΙΑ - Αναγέννηση 5-1(video)

17 Dec 2016, 5:57 p.m. kifinescom

Με τον Κλέιτον οδηγό η ΟΜΟΝΟΙΑ σοβαρή και ουσιαστική πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στην ουραγό Αναγέννηση και παραμένει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκάτοικο τον Απόλλωνα.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη της αντιπάλου της σε όλο το παιγνίδι και δέχτηκε γκολ από τους φιλοξενούμενους από θέση οφσάιντ όταν όλα είχαν κριθεί. Πιο πριν η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε να πετύχει 5 τέρματα ενώ απώλεσε άλλες πολλές ευκαιρίες για άλλα τέρματα. Ο Κλέιτον ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε όλο το παιγνίδι υποχρεώνοντας τους αντιπάλους σε 2 αυτογκόλ στο πρώτο 25λεπτο ενώ πέτυχε και ένα πανέμορφο τέρμα στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης. Τα άλλα δύο τέρματα πέτυχε ο πρώτος σκόρερ της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, Ματ Ντάρμπισιαϊρ, ο οποίος όποτε χρειάστηκε ήταν αποτελεσματικός και τέλειωσε τις φάσεις που του παρουσιάστηκαν.

Ο Αγώνας:

Με αλλαγές στην εντεκάδα και πάλι παρέταξε την ομάδα ο Τζον Κάρβερ. Ο Παναγή επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια μετά τον τραυματισμό του, ενώ ο Παντελιάδης πήρε τη θέση του τραυματία Σοϊλέδη στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Φλορέσκου τη θέση του Κατελάρη στο κέντρο. Η ΟΜΟΝΟΙΑ αγωνίστηκε με το πιο κάτω σχήμα:

1ο Ημίχρονο

Πιο επιθετική από το ξεκίνημα η ΟΜΟΝΟΙΑ που από νωρίς έδειξε της προθέσεις της αφού έβαλε πίεση στην αντίπαλο της χωρίς να της αφήνει περιθώρια να επιτεθεί. Η πίεση αυτή απέφερε σχετικά νωρίς καρπούς, αφού μετά από συνεχόμενες χαμένες ευκαιρίες, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 21' χάρη σε αυτογκόλ του Ευθυμίου μετά από ατομική ενέργεια του Κλέιτον από δεξιά και άδειασμα 2 αντιπάλων.

Η πίεση της ΟΜΟΝΟΙΑΣ δεν ατόνησε μετά το γκολ και στο 27' κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της μετά από μπαλιά του Κλέιτον από αριστερά αυτή τη φορά και κόντρα της μπάλας πάνω στον Ντιαλό.

Ο χορός των γκολ στο πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 33' όταν ο Κλέιτον και πάλι έβγαλε προωθημένη μπαλιά στην περιοχή, με τον Ντάρμπισιαϊρ να κατεβάζε με το στήθος και με προβολή να κερδίζει τον Βιέρα στην έξοδο.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ συνέχισε να υπερέχει και παρά την κάποια αντίδραση των φιλοξενουμένων, δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα της και πήγε έτσι στα αποδυτήρια με το υπέρ της 3-0.

2ο Ημίχρονο

Σοβαρή η ΟΜΟΝΟΙΑ και στο δεύτερο ημίχρονο δεν επέτρεψε στην Αναγέννηση να έχει βλέψεις για κάτι καλό καταφέρνοντας σχετικά νωρίς στο ημίχρονο να μεγαλώσει το προβάδισμα της. Ήταν μια φάση διαρκείας στο 62ο λεπτό όπου ο Κλέιτον εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Όρσουλιτς επανέφερε την μπάλα στο κουτί με γυριστή μπαλιά, ο Μαργκάσα έκανε το σουτ αρχικά που απέκρουσε ο Βιέρα, όμως ο Ντάρμπισιαϊρ που καραδοκούσε πλάσαρε εύκολα για το 4-0.

Στο επόμενο λεπτό ο Κάρβερ πέρασε στο παιγνίδι τον Χριστοφή στη θέση του Σιέρινταν χωρίς να αλλάζει κάτι ουσιαστικό στο σχήμα της ομάδας. Στο 70ο λεπτό ο Νασιμέντο πέρασε στη θέση του Όρσουλιτς που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού. Οι αλλαγές της ΟΜΟΝΟΙΑΣ συμπληρώθηκαν στο 77' με τον Φιλιώτη να αντικαθιστά τον Κωνσταντινίδη.

Στο 83ο λεπτό ο Κλέιτον, ο κορυφαίος παίχτης της ΟΜΟΝΟΙΑΣ στο σημερινό παιγνίδι, πέτυχε το πιο όμορφο γκολ της βραδιάς αφού πέρασε τρεις παίχτες εκτός περιοχής, ντρίμπλαρε και τον τερματοφύλακα και στο τέλος πλάσαρε σε κενή εστία για το 5-0.

Η Αναγέννηση κατάφερε στο 86' να μειώσει στο σκορ όταν από εκτέλεση φάουλ ο Φουρτάδο έφυγε πιο μπροστά από όλους (μάλλον οφσάιντ) και με κοντινή κεφαλιά κέρδισε τον Παναγή για το 5-1.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κλέιτον μπορούσε για το 6-1 όμως αυτό δεν έγινε αφου το σουτ του μέσα από την μικρή περιοχή αποκρούστηκε από τον Βιέρα.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στο παιγνίδι με την ΟΜΟΝΟΙΑ να πανηγυρίζει στην συμπλήρωση των 2 λεπτών καθυστερήσεων την επιστροφή της στις νίκες.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Κωνσταντινίδης (77' Φιλιώτης), Όρσουλιτς (70' Νασιμέντο), Βύντρα, Παντελιάδης, Φλορέσκου, Μαργκάσα, Τουρέ, Κλέιτον, Σιέρινταν (63' Χριστοφή), Ντάρμπισιαϊρ

Σκόρερ: 21' Ευθυμίου (αυτ), 27' Ντιαλό (αυτ.), 33' 62΄ Ντάρμπισιαϊρ,