Ανόρθωση - ΟΜΟΝΟΙΑ 0-0

2 Jan 2016, 8:56 p.m. kifinescom

Σε ένα αγώνα όπου ήταν για το μεγαλύτερο διάστημα σε θέση άμυνας, η ΟΜΟΝΟΙΑ έμεινε στην ισοπαλία 0-0 στο Παπαδόπουλλος με την Ανόρθωση.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν συγκεντρωμένη στο να μη δεχθεί τέρμα και θυσίασε για χάριν αυτού του στόχου τις όποιες επιθετικές πρωτοβουλίες. Σε ένα περίεργο ματς, όπου η Ανόρθωση είχε την ολοκληρωτική υπεροχή στον επιθετικό τομέα η ΟΜΟΝΟΙΑ χρειάστηκε και τον Παναγή όπως και την τύχη για να μην δεχτεί την ήττα.

Είναι πάντως εξαιρετικά άβολο να βλέπεις την ομάδα μας να αγωνίζεται με νύχια και με δόντια για να κρατήσει το Χ. Μπορεί να αποτελεί ελαφρυντικό το ότι η ομάδα μας πήγε στο Παπαδόπουλλος με 16 ποδοσφαιριστές, όμως το γεγονός ότι είμαστε στο σημείο να ψάχνουμε παίχτες για να αγωνιστούν, δείχνουν για άλλη μια φορά το μέγεθος της τεράστιας αποτυχίας στον σχεδιασμό της ΟΜΟΝΟΙΑΣ.

Αν είναι κάτι που κρατάμε, είναι η επιτακτική ανάγκη για ενίσχυση σε όλες τις γραμμές.

Ο αγώνας:

Με ο,τι είχε στη διάθεση του, έφτιαξε την 11άδα του ο Βλάνταν Μιλόγιεβιτς. Ρουνιέ και Ρομαρίκ πήραν την θέση μπροστά στον Κ. Παναγή ενώ στα πλάγια της αμυντικής γραμμής επιλέχθηκαν οι Μαργκάσα και Μ. Δημητρίου. Στο κέντρο οι Οικονομίδης και Φυλαχτού ξεκίνησαν για πρώτη φορά φέτος μαζί, ενώ μαζί τους σε ένα νέο ρόλο αγωνίστηκε ο Κριστοβάο Ράμος, ως αντι-Ασσίς. Η επιθετική γραμμή αποτελείτω από τους Εζέ και Κιρμ στα φτερά και τον Σκέμπρι στην κορυφή της επίθεσης

1ο Ημίχρονο

Η Ανόρθωση όπως ήταν αναμενόμενο πίεσε από νωρίς την ΟΜΟΝΟΙΑ η οποία περίμενε πίσω στο μισό της γήπεδο. Χαρακτηριστικές οι οδηγείες του πάγκου για υπομονή στο παιγνιδι της, χωρίς να βάζει ιδιαίτερη πίεση ψηλά. Πάντως στο 9' ο Κιρμ είχε καλή ευκαιρία από στημένη φάση να απειλήσει τον Κόπριβετς, με την εκτέλεση του όμως να μην είναι ιδιαίτερα δυνατή. Ο Παναγή είπε όχι στο επόμενο λεπτό σε κεφαλιά του Ντλοβού.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν κατάφερε να κάνει κάτι άλλο στη συνέχεια του αγώνα πέραν του να περιορίζει τις ενέργειες των επιθετικών της Ανόρθωσης. Με εξαίρεση την φάση του 29' όπου ο Ντλοβού σημάδεψε το δοκάρι του Παναγή, όπως και το "ριμπάουντ" του Ορλάντι που απέκρουσε ο Ρουνιέ στην γραμμή, κατάφερε τουλάχιστον αυτό. Η ΟΜΟΝΟΙΑ από την πλευρά της δεν ήταν ικανή στο να εκμεταλλευτεί τις 2-3 καλές περιπτώσεις που της παρουσιάστηκαν για αντεπίθεση.

Η λήξη του ημιχρόνου στο 45' μάλλον ικανοποίησε την ΟΜΟΝΟΙΑ που έχοντας παθητικό ρόλο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τα αμυντικά λάθη που σε άλλα ματς της στοίχισαν ενώ όποτε χρειάστηκε είχε και την βοήθεια από τον Παναγή στο τέρμα.

Ανορθωση - ΟΜΟΝΟΙΑ 0-0 ημιχρονο

Οι καλύτερες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, στο 0-0 ο αγώνας στο εξοχικό. LIVE Λεπτό προς λεπτό : http://www.kifin.es/stats/2015-16/protathlima-15-16/17-agonistiki/anorthosi-vs-omonoia.762.html#tab-stats-game2

Posted by Kifines.com on Saturday, 2 January 2016

2ο Ημίχρονο

Η εικόνα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ βελτιώθηκε στην επανάληψη, αφού η μπάλα έμεινε σε πράσινα πόδια για μεγαλύτερο διάστημε ενώ η ομάδα μας κατάφερε να βγάλει σωστά τις επιθέσεις της προς το αντίπαλο κουτί. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο όμως οι τελικές της επιλογές ήταν ημιτελείς.

Η Ανόρθωση που έχασε τον Ντλοβού στο 50' όταν τραυματίστηκε στον αέρα με συμπαίχτη του, κατάφερε να ξαναγίνει επικίνδυνη για την εστία μας μετά το 70' όταν το παιγνίδι είχε ανοίξει. Ο Μιλόγιεβιτς δοκίμασε να δώσει νέα πνοή στην επίθεσ'η μας περνώντας τον Ρουσιά αντί του Εζέ. Ο Κύπριος πήγε στην κορυφή της επίθεσης έχοντας τον Σκέμπρι πιο πίσω και ο Ράμος μετατοπίστηκε στα πλάγια.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ προτίμησε να κρατήσει την σιγουριά του 0 στα μετόπισθεν την ίδια στιγμή που η Ανόρθωση με το ρολόι να μετράει αντίστροφα για την λήξη να αυξάνει την πίεση. Κιρμ και Ρουσιάς έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει η ομάδα μας το τέρμα, με αυτή του Κύπριου να είναι η σημαντικότερη για το Τριφύλλι σε όλο το ματς. Οι χαμένες ευκαιρίες του Μαρτίνες και του Αβραάμ ήταν ο,τι καλύτερο είχε η Ανόρθωση μέχρι το 90' ενώ ο Κουλούρης στο 94' έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στο δοκάρι.

Η τελευταία μας προσπάθεια για κάτι καλό ήταν ένα μακρινό σουτ του Οικονομίδη στο 95' το οποίο έφυγε ψηλά άουτ.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Δημητρίου, Ρομαρίκ, Ρουνιέ, Μαργκάσα, Οικονομίδης, Φυλαχτού, Ράμος, Εζέ (69' Ρουσιάς), Κιρμ, Σκέμπρι (95' Καντούτσης)