Brøndby IF - OMONOIA 0-0

30 Jul 2015, 11:01 p.m. kifinescom

Με καλή προσέγγιση ως προς την αμυντική συμπεριφορά και χωρίς πολλές ευκαιρίες, το Τριφύλλι εξήλθε ισόπαλο 0-0 στο Μπρόντμπι με την ομώνυμη ομάδα και άφησε ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση για τον επαναληπτικό του ΓΣΠ.

Ο Κώστας Καϊάφας είδε την ομάδα του να καταφέρνει παρά την απουσία του Γκουλόν να περιορίζουν στον μέγιστο βαθμό τους Δανούς. Είδε όμως ταυτόχρονα την ομάδα του να αντιμετωπίζεται πολύ σωστά από τον αντίπαλο προπονητή που δεν επέτρεψε ούτε στην δική μας ομάδα να κάνει μεγάλες ευκαιρίες.

Ο Παναγή υπερέβαλε εαυτό όταν αυτό χρειάστηκε στις 2 κλασσικές φάσεις των Δανών ενώ ο Σκέμπρι μπορούσε να "κλέψει" το διπλό αν ευστοχούσε στην μοναδική ευκαιρία που είχε στο 40' απέναντι στον Χραντέσκι.

Ο αγώνας:

Η ΟΜΟΝΟΙΑ από νωρίς κατάφερε να ελέγξει το παιγνίδι ως προς το τέμπο του. Με πολυπρόσωπη παρουσία στην γραμμή του κέντρου οι επιθέσεις της Μπρόντμπι ήταν μετρημένες προς την εστία μας ενώ δοκίμασε σε αρκετές περιπτώσεις να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των μεσοεπιθετικών της σε αντεπιθέσεις.

Κορυφαίες στιγμές για το Τριφύλλι στο 12' και 40' όπου με γρήγορο τρόπο η ομάδα βγήκε στην αντεπίθεση όμως Ασσίς και Σκέμπρι έχασαν τις ευκαιρίες τους για το τέρμα. Στον αντίποδα η Μπρόντμπι στην μία και μοναδική της ευκαιρία είχε τον Παναγή σε ετοιμότητα που απέκρουσε το σουτ του Ροσιάνι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Δανούς να μπαίνουν πιο απαιτητικά στο παιγνίδι. Με την συμπλήρωση 5 λεπτών οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν κεφάλι στο σκορ όμως ο Παναγή δείχνοντας την μεγάλη του κλάση έκανε σωτήριες επεμβάσεις κάτω από δύσκολες συνθήκες και κράτησε το 0.

Βλέποντας την ομάδα να μην ανταποκρίνεται όπως θα ήθελε, ο Καϊάφας έκανε την πρώτη του αλλαγή στο 60' ρίχνοντας στο παιγνίδι τον Κιρμ αντί του Σκέμπρι. Η ΟΜΟΝΟΙΑ σταδιακά ισορρόπησε το παιγνίδι όμως δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Στο 74ο λεπτό ο Καϊάφας έβαλε μέσα τον Φυλαχτού αντί του Φοφανά, με τον δεύτερο να δέχεται και την κάρτα για καθυστερήσεις.

Ένα σουτ Μπεμπέ εκτός περιοχής και μια καλή προσπάθεια από εκτέλεση φάουλ και συνδυασμό Ούτσα - Σιέρινταν ήταν ο,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα μας στα τελευταία στάδια του αγώνα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ εν τει απουσία του Γκουλόν στο κέντρο είχε πολύ δύσκολο έργο στις εναέριες μονομαχίες ενώ οι Δανοί έπαιζαν σωστά το τεχνικό οφσάιντ εξολοθρεύοντας το μοναδικό ατού μας, της ταχύτητας. Στο 89ο λεπτό πέρασε στον αγώνα ο Ρουσιάς αντί του Μπεμπέ (εκ των κορυφαίων) με την ομάδα μας να αρκείται στο 0-0 και να κάνει διαχείριση του σκορ, σωστά, μέχρι την ολοκλήρωση της τρίλεπτης καθυστέρησης.

Πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο καμίνι του ΓΣΠ την ερχόμενη βδομάδα στην παρουσία 20 και πλέον χιλιάδων ΟΜΟΝΟΙΑτων!

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Ράμος, Ρουνιέ, Ούτσα, Μαργκάσα, Οικονομίδης, Μπεμπέ (89' Ρουσιάς), Ασσίς, Σκέμπρι (60' Κιρμ), Φοφανά (74' Φυλαχτού), Σιέρινταν