ΟΜΟΝΟΙΑ - Ερμής 7-1 (videos)

17 May 2015, 6:50 p.m. kifinescom

Με εκκωφαντικό τρόπο η ΟΜΟΝΟΙΑ ρίχνοντας 7άρα στον Ερμή πέτυχε σημαντική νίκη που της επιτρέπει να ελπίζει ακόμη και για την δεύτερη θέση στο φινάλε του πρωταθλήματος.

Οι πράσινοι του Κώστα Καϊάφα ήταν καλύτεροι από την αρχή του αγώνα μέχρι και την ολοκλήρωση του και απέσπασαν θερμό χειροκρότημα από τους 11000 οπαδούς τους που βρέθηκαν στο ΓΣΠ. Επιστροφή στα τέρματα για τον Ποτέ που έφτασε τα 17 στο πρωτάθλημα ενώ άλλα δύο τέρματα πέτυχε ο Κιρμ, με τους Ασσίς, Σκέμπρι και Γκουλόν να πετυχαίνουν τα υπόλοιπα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα αφού από το πρώτο λεπτό έδειξε τις διαθέσεις της. Η ομάδα μας έδειξε ότι θα είναι η πρωταγωνίστρια του αγώνα αφού μέχρι το 10 λεπτό είχε ήδη καταγράψει μια τεράστια ευκαιρία με τον Σκέμπρι και άλλες 3 καλές προϋποθέσεις.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε με την ΟΜΟΝΟΙΑ να επιμένει μέχρι την επίτευξη του στόχου, που επιτεύχθηκε στο 27' με το τέρμα του Σκέμπρι μετά από υποδειγματική αντεπίθεση του Ασσίς, του σκόρερ και του Φοφανά.

Το γκολ αντί να ηρεμίσει την ΟΜΟΝΟΙΑ, άνοιξε την όρεξη της αφού απέναντι της είχε μια πολύ αδύναμη ομάδα έτσι με ένα συνεχόμενο μπαράζ επιθέσεων εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το 2-0 έκανε ο Κιρμ στο 32' με κοντινό πλασέ μετά από έξυπνη πάσα του Σκέμπρι:

Το 3-0 ήρθε 3 λεπτά αργότερα με τον "μάγο" Νούνο να στέλνει την μπάλα με δύναμη στον ουρανό των δικτύων του Στυλιανού:

Το 4-0 πέτυχε με την συμπλήρωση 40 λεπτών ο Γκουλόν με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής:

Στο 43' ο Γκαρσία πέρασε τον αγώνα στη θέση του Λεάντρο στην πιο συγκινητική στιγμή της χρονιάς, όταν όλη η ομάδα αγκάλιασε τον Ουγγροβραζιλιάνο που μετά από 5 χρόνια στην ΟΜΟΝΟΙΑ αποχωρεί για επαναπατρισμό στην Ουγγαρία. Ο Λεάντρο αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρέθηκε στο ΓΣΠ φανερά συγκινημένος

Με το σκορ στο 4-0 το ενδιαφέρον στο 2ο ημίχρονο μάλλον θα έπρεπε να μειωμένο. Παρότι στο ξεκίνημα του το παιγνίδι φάνηκε ότι θα είναι άνευ ουσίας, ένα γκολ του Κατσιατή στο 60' ανανέωσε τον ρυθμό του.

Με τον Καϊάφα να περνάει στο παιγνίδι τον Ποτέ αντί του Σκέμπρι και την δίψα του πρώτου μας σκόρερ να επιστρέψει στο σκοράρισμα, ακολούθησαν άλλα 3 τέρματα για το Τριφύλλι.

Ο Ποτέ στο 71' ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος ένα λεπτό νωρίτερα:

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής 5 λεπτά μετά το πρώτο του γκολ (και ένα μετά από ένα χαμένο τετ α τετ), διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα ευστοχώντας σε διαγώνιο πλασέ εντός περιοχής:

Ο Άντραζ Κιρμ πέτυχε το 2ο του τέρμα στο παιγνίδι για το τελικό 7-1 στο 86ο λεπτό:

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έφτασε λοιπόν τους 56 βαθμούς, όσους έχουν και οι ΑΕΚ και Απόλλων και πλέον με νίκη στην τελευταία αγωνιστική θα κατακτήσει τουλάχιστον την τρίτη θέση.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Ράμος, Ρουνιέ, Λεάντρο (43' Γκαρσία) , Μαργκάσα, Οικονομίδης, Γκουλόν, Ασσίς, Κιρμ, Φοφανά, Σκέμπρι (52' Ποτέ)

Σκόρερ: 27' Σκέμπρι, 32' Κιρμ, 35' Ασσίς, 40' Γκουλόν
Κάρτες: Ράμος