ΟΜΟΝΟΙΑ - Απόλλων 1-0 (video)

18 Apr 2015, 6:02 p.m. kifinescom

Σημαντική από κάθε άποψη η νίκη της ΟΜΟΝΟΙΑΣ αφού αναρριχήθηκε στην 3η θέση και βάζει πλέον πίεση σε Απόλλωνα και αποελ αφού πλησίασε στους 3 και 2 βαθμούς αντίστοιχα.

Εκκρεμεί βέβαια το ματς του αποελ με τον Ερμή αύριο, όμως με 5 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα ποια θα είναι η κατάληξη του φετινού μαραθώνιου. Καλύτερη σε όλο σχεδόν το παιγνίδι η ομάδα μας, νίκησε σχετικά εύκολα τον Απόλλωνα παρότι το σκορ κράτησε την αγωνία μέχρι τέλους.

Ο αγώνας

Με έκπληξη η 11άδα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, αφού ο Κώστας Καϊάφας εμπιστεύτηκε τη θέση του τερματοφύλακα στον Κωνσταντίνο Παναγή αφήνοντας τον Γιωργαλλίδη στον πάγκο. Στο κέντρο της άμυνας οι Ρουνιέ με τον Γκουλόν, στα άκρα της άμυνας οι Δημητρίου και Λεάντρο ενώ στη μεσαία γραμμή ήταν οι Οικονομίδης, Φυλαχτού και Ασσίς. Στην επίθεση ο Καϊάφας επέλεξε τους Κιρμ, Σκέμπρι και Γκαρσία.

Καλύτερο το ξεκίνημα για τον Απόλλωνα στον αγώνα επιθετικά αφού μέχρι το 15λεπτο έφτασε 2 φορές κοντά στο γκολ βρίσκοντας τον Παναγή σε ετοιμότητα. Η ΟΜΟΝΟΙΑ όμως βρήκε την απάντηση στην πρώτη καλή της ευκαιρία και με τον Σκέμπρι να πλασάρει εύστοχα μετά την άστοχη επέμβαση του Βάλε.

Η ομάδα μας στο 25' έφτασε κοντά στο 2-0 όταν ο Ασσίς μέσα στην περιοχή σημάδεψε τον Βάλε ενώ ακόμη πιο μεγάλες ήταν οι ευκαιρίες των Λεάντρο και Σκέμπρι στο 26' και 32' αντίστοιχα, με τον Μαλτέζο να σημαδεύει το δοκάρι!

Ο Απόλλωνας με τον Τουράν δοκίμασε κυρίως με σουτ να γίνει επικίνδυνος χωρίς όμως αποτέλεσμα, για να πάει το παιγνίδι στο 1-0 τελικό ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα μας να αναλαμβάνει πλήρως τον έλεγχο του παιγνιδιού. Η κυκλοφορία πέρασε στην πλευρά των πρασίνων, όπως και οι φάσεις, χωρίς όμως αυτό να το εκμεταλλεύεται όπως πρέπει.

Ο Απόλλωνας που ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 55' μετά τον τραυματισμό του Ρομπέρ που μπήκε στο ημίχρονο, παρέμεινε σε παθητικό ρόλο με την ΟΜΟΝΟΙΑ να ψάχνει το δεύτερο γκολ για να τελειώσει ένα ματς που έλεγχε εξολοκλήρου. Οι κακές λαθνασμένες επιλογές στην επίθεση όμως, διατήρησαν το στενό 1-0, γι αυτό και ο Καϊάφας πέρασε στον αγώνα μετά το 70 τους Φοφανά, Ποτέ και Ρόντρι αντί τους Σκέμπρι, Γκαρσία και Ασσίς.

Ούτε και οι αλλαγές του προπονητή έφεραν το 2ο γκολ όμως με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να αντεπεξέλθει στο παιγνίδι και την ΟΜΟΝΟΙΑ να διατηρεί τον έλεγχο της κυκλοφορίας, οι χαμένες ευκαιρίες της ομάδας μας δεν είχαν αρνητικό αντίκτυπο και το τελικό σφύριγμα έφερε τη νίκη για την ΟΜΟΝΟΙΑ.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Δημητρίου, Γκουλόν, Ρουνιέ, Λεάντρο, Οικονομίδης, Φυλαχτού, Ασσίς (77' Ρόντρι), Σκέμπρι (72' Φοφανά), Κιρμ, Γκαρσία (77' Ποτέ)

Σκόρερ: 17' Σκέμπρι

Κάρτες: Γκουλόν, Φυλαχτού, Λεάντρο