Κύπελλο: ΟΜΟΝΟΙΑ - αποελ 0-0 (video)

22 Apr 2015, 7:18 p.m. kifinescom

Όσο κι αν το ήθελε, το βαρύ 3-0 του πρώτου παιγνιδιού, δεν επέτρεψε στην ΟΜΟΝΟΙΑ να κάνει κάτι το ουσιαστικό στη ρεβάνς και μοιραία η ομάδα μας αποκλείστηκε.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε τον αγώνα καλά, αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλο με έναν αλλιώτικο σχηματισμό αφού ο Καϊάφας επέλεξε να αγωνιστεί με 3-5-2. Με τους Γκαρσία και Ποτέ στην επίθεση και τους Φοφανά και Σκέμπρι να τους πλαισιώνουν από τα πλάγια, η ομάδα μας κατάφερε να γίνει επιθετική και να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει νωρίς κεφάλι στο σκορ και να ανεβάσει τις πιθανότητες της για την ανατροπή.

Εφόσον αυτό δεν έγινε μέχρι το ημίωρο, ο ρυθμός πλέον έπεσε, κάτι που επέτρεψε στο αποελ να κρατήσει καλύτερα στην άμυνα και να περιορίσει τους κινδύνους στην άμυνα τους. Όταν δε ο Γκαρσία έγινε αλλαγή, με τον Ασσίς να περνάει στο παιγνίδι από το πρώτο κι όλας ημίχρονο, η επιθετική μας υπεροχή χάθηκε εντελώς.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και η ομάδα μας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, η ΟΜΟΝΟΙΑ δεν κατάφερε να φτιάξει μεγάλες ευκαιρίες παρά μόνο στο 88' όταν ο Ρουσιάς είχε δοκάρι. Η άμυνα μας δε, τα χρειάστηκε σε 2-3 φάσεις, όπου ο Παναγή χρειάστηκε να δείξει και πάλι την κλάση του έχοντας και πάλι πολύ σημαντικές αποκρούσεις.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ πλέον κοιτάει μπροστά στο θεσμό του πρωταθλήματος όπου ακολουθεί μεγάλο ματς με την ΑΕΚ το Σάββατο όπου υπάρχει η ευκαιρία για την ομάδα μας να πάρει σημαντικό προβάδισμα για την τρίτη προνομιούχο θέση, τουλάχιστον.