ΟΜΟΝΟΙΑ - αποελ 1-1 (video)

28 Feb 2015, 5:59 p.m. kifinescom

Με την ομάδα μας να χάνει απίστευτες φάσεις σε ένα παιγνίδι που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν επιθετικός μονόλογος για την ΟΜΟΝΟΙΑ, μείναμε στην ισοπαλία 1-1, με τον Φοφανά να σκοράρει φανταστικό τέρμα στο 82'.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήταν καλύτερη στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης και απόψε όταν δει τις φάσεις σε επανάληψη θα πρέπει να τα έχει μόνο με τον εαυτό της για τις απίστευτες ευκαιρίες που έχασε. Το αποελ σκόραρε το τέρμα του από στατική φάση και δραματική ολιγωρία ολόκληρης της άμυνας όμως δεν κατάφερε να φτιάξει άλλους κινδύνους πέραν μιας καλής κεφαλιάς του Λάνινγκ στο πρώτο ημίχρονο.

Η δική μας ομάδα είχε 5 κλασσικές ευκαιρίες για γκολ που σπατάλησε, ενώ ο Τράττος της αρνήθηκε καθαρό πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο ενώ θα έπρεπε να είχε αποβάλει τον Καρλάο.

Ο αγώνας:

Ο Καϊάφας εμπιστεύτηκε τη θέση του τερματοφύλακα στον Γιωργαλλίδη που είχε μπροστά του τους Γκουλόν και Ρουνιέ για πρώτη φορά ως αμυντικό δίδυμο ενώ στα άκρα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Μαργκάσα και Λομπιανίτζε. Στο κέντρο ο Οικονομίδης είχε παρτενέρ τον Λεάντρο με τον Ασσίς να επιστρέφει στο αρχικό σχήμα στην φυσική του θέση. Μπροστά στην επίθεση ξεκίνησε ο Γκαρσία με τους Κιρμ και Ράμος στα άκρα να τον υποστηρίζουν.

Το παιγνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν πρωτίστως την έγνοια των δικών τους αμυνών. Μέχρι το 15ο λεπτό η ΟΜΟΝΟΙΑ έλεγχε το παιγνίδι μη επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να έχουν σημαντική παρουσία στο δικό της μισό. Αυτό άλλαξε κοντά στο 20λεπτο όταν το αποελ πήρε την πρωτοβουλία και πλησίασε στο γκολ με αποκορύφωμα το δοκάρι του Λάνινγκ στο 21'.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ περιορίστηκε στο να κρατάει μπάλα και να ψάχνει τους διαδρόμους με ψυχραιμία στην επίθεση, όμως το γκολ του Μοράις στο 31' την ανάγκασε να αναθεωρήσει.

Μόλις στο 33' η ομάδα μας έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Ρουνιέ εντός περιοχής έκανε την κεφαλιά μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Κιρμ, με την μπάλα να φεύγει άουτ ενώ στο 33' ο Ράμος έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, μπήκε στη περιοχή με άλλες 3 επιλογές γύρω του όμως ο Καρλάο με τάκλιν του πήρε το πόδι και σταμάτησε την προσπάθεια. Ο Τράττος μπορούσε να δώσει στο σημείο αυτό το πέναλτι και να έστελνε τον Βραζιλιάνο του αποελ στα αποδυτήρια αφού από την μια ήταν τελευταίος παίχτης ο Ράμος ενώ ακόμη και με κίτρινη ο Καρλάο ήταν ήδη κιτρινισμένος. Σε μεγάλο λάθος υπέπεσε λίγα λεπτά νωρίτερα και ο 2ος βοηθός Δημητρίου όταν υπέδειξε οφσάιντ τον Ασσίς σε φάση που έφευγε μόνος στην περιοχή με τον Γκαρσία ελεύθερο στο πέναλτι, με τον Πορτογάλλο να είναι σε καθαρή θέση και πλήρως καλυμμένος.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με την κατοχή υπέρ της, όμως με το τέρμα του Μοράις να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα μας ήταν αυτή που μπήκε πιο φορτσάτα στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 46' με τον Γκαρσία που από το σημείο του πέναλτι να απογειώνεται για την καρφωτή κεφαλιά και τον Πάρντο να κάνει μεγάλη απόκρουση. Πανικοβλημένος ο Λάνινγκ βλέποντας τον Καρλάο να κάνει άλλο ένα φάουλ για κόκκινη, τον έκανε αλλαγή και τον έβγαλε από το παιγνίδι για να βάλει τον Αντωνιάδη.

Με τον Καϊάφα να βλέπει την ομάδα να επιτίθεται αλλά να μην βρίσκει το γκολ, οι πρώτες αλλαγές ήρθαν στο 60 (Σκέμπρι - Κιρμ) και 65' (Φοφανά - Ράμος) κάνοντας την ομάδα ακόμη πιο επιθετική. Από το σημείο αυτό και μετά το γήπεδο κατηφόρησε προς την εστία του Πάρντο. Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Ασσίς να μην βλέπει τον Σκέμπρι που περίμενε μόνος για το γκολ στο 63' ενώ στο 66' το σουτ του Φοφάνα έφυγε άουτ. Η πιο μεγάλη ευκαιρία ήταν στο 72' με το σουτ του Φοφάνα να κτυπάει στο δοκάρι του Πάρντο και με τον Ασσίς εκτός ισορροπίας να μην μπορεί να τη στείλει στα δίχτυα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ πρόσθεσε κι άλλη πίεση μπροστά χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες, με το γκολ όμως να μην έρχεται και τον Καϊάφα να περνάει στο 81' τον Ρουσιά στη θέση του Μαργκάσα. Το γκολ όμως ήρθε από άλλη αλλαγή του Καϊάφα Στην αμέσως επόμενη φάση ο Λεάντρο από αριστερά έστειλε σέντρα στη περιοχή, η άμυνα του αποελ έδιωξε προσωρινά με τον Φοφανά όμως σε θέση βολής εκτός περιοχής να κεραυνοβολεί τον Πάρντο και να κάνει το 1-1 εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

Εκεί που η ΟΜΟΝΟΙΑ ήθελε να εκμεταλλευτεί τον ενθουσιασμό του γκολ, ο Φοφανά τραυματίστηκε μόνος όταν έφευγε σε αντεπίθεση και στην ουσία άφησε την ομάδα με 10 αφού η παρουσία του ήταν πλέον τυπική. Το αποελ πίεσε για πρώτη φορά μετά το γκολ του, εκμεταλλευόμενο την συγκυρία (και το επιθετικό σχήμα της ΟΜΟΝΟΙΑΣ) με τον Τράττο να δίνει 5 λεπτά καθυστέρησης.

Το αποελ πέραν από κάποιες άστοχες προσπάθειες του ανύπαρκτου Εφραίμ, δεν κατάφερε να πατήσει περιοχή ενώ στο 94' όταν ο Σκέμπρι μπήκε στη περιοχή ο Σκαπούλλης τον σταμάτησε για επιθετικό φάουλ, ο Τράττος του έδειξε την κίτρινη και μετά σφύριξε το τέλος.

Το τρένο για το πρωτάθλημα φαίνεται να χάνεται οριστικά αφού πλέον η διαφορά με την κορυφή έχει πάει στους 9 βαθμούς, ενώ έχει πλέον και την ΑΕΚ κοντά της για την τρίτη θέση.

Αγωνίστηκαν: Γιωργαλλίδης, Λομπιανίτζε, Γκουλόν, Ρουνιέ, Μαργκάσα (81' Ρουσιάς), Οικονομίδης, Λεάντρο, Ασσίς, Ράμος (65' Φοφανά), Κιρμ (60' Σκέμπρι), Γκαρσία

Σκόρερ: 82' Φοφανά
Κάρτες: Γκουλόν, Σκέμπρι