OMONOIA - αποελ 2-2 (video)

9 Nov 2015, 8 p.m. kifinescom

Με τέρματα των Μαργκάσα και Σιέρινταν η ΟΜΟΝΟΙΑ έμεινε στην ισοπαλία κόντρα στο αποελ, διατηρώντας την παράδοση που την θέλει να μην χάννει στην έδρα της.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έπεσε θύμα της μεγάλης της αδυναμίας να διαχειρίζεται το προβάδισμα της. Γιατί ομάδα που μπαίνει στο παιγνίδι με γκολ από τα αποδυτήρια και καταφέρνει σε 12 λεπτά να ισοφαριστεί σαφώς και βάζει η ίδια στον εαυτό της δύσκολα για την συνέχεια. Πόσο μάλλον όταν αγωνίζεσαι κόντρα στο αποελ με διαιτητή τον Μασιά που στο 45' αρνήθηκε το πέναλτι στον Σκέμπρι και την αποβολή στον Αστίθ, κάτι που θα της έδινε άλλη μια ευκαιρία για να πάρει το τρίποντο.

Αντί αυτού το αποελ βρήκε λόγω της ποιότητας του Καβενάγκι τον τρόπο να πάρει κεφάλι στο σκορ και να ρίξει την αυτοπεποίθηση στο ναδίρ. Έχοντας μάλιστα και τον Βάτερμαν σε εξαιρετική βραδιά το εγχείρημα ανατροπή ήταν πολύ δύσκολο. Ευτυχώς ο Μασιάς δεν έκλεισε για δεύτερη φορά τα μάτια και έδωσε το πέναλτι στον Ασσίς το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σιέρινταν.

Με τις ευκαιρίες του Σκέμπρι στο 85' και του Ράμος στο 93' θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η ομάδα μας μπορεί και να δικαιούταν τη νίκη σήμερα, όμως αυτή δεν ήρθε. Εν μέρει γιατί ο Βάτερμαν κατέβασε τα ρολά αλλά κυρίως γιατί στο πρώτο ημίχρονο δεν έκανε όλα όσα έπρεπε για να μην επιτρέψει στο αποελ να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αγώνα

Ο αγώνας

Ο Άκης Ιωακείμ άλλαξε εν τέλει το αμυντικό δίδυμο μπροστά στον Κωνσταντίνο Παναγή, αναθέτοντας τον ρόλο αυτό στους Ρομαρίκ και Γκουλόν που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά μαζί στο πρωτάθλημα. Δεξιά διατηρήθηκε ο Λομπιανίτζε ενώ αριστερά στην άμυνα σταθερά παρών ο Χαφέζ. Με τις αλλαγές στην άμυνα αυτόματα στο κέντρο άνοιξε μια θέση την οποία πήρε ο Μαργκάσα, όπου είχε κοντά τους τους Οικονομίδη και Ασσίς. Σιέρινταν και Κιρμ στα φτερά για άλλο ένα αγώνα, με τον Σκέμπρι να πηγαίνει στην κορυφή.

1ο Ημίχρονο

Πιο ιδανικό ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί η ΟΜΟΝΟΙΑ. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Σιέρινταν βρήκε τον Μαργκάσα στην κορυφή της περιοχής με τον Πορτογάλλο να κάνει το μπάσιμο με τσαμπουκά στη περιοχή, να περνάει τον Βάτερμαν και να πλασάρει για το 1-0.

Το γκολ έδωσε την αυτοπεποίθηση και τον έλεγχο στην ΟΜΟΝΟΙΑ που κυριάρχησε στο πρώτο τέταρτο με το αποελ να μην βρίσκει τον τρόπο να αντιδράσει. Από το πουθενά όμως μια φάση με τον Καβενάγκι ήταν αρκετή για να αλλάξει τα δεδομένα αφού ο Αργεντίνος σαν σε προπόνηση ελευθερώθηκε στο ύψος της περιοχής και με αδύναμο πλασέ σημάδεψε την αφύλαχτη πλευρά του Παναγή για την ισοφάριση.

Το αποελ ανέλαβε την πρωτοβουλία μετά το γκολ, έχοντας μάλιστα και μια καλή στιγμή με τον Εφραίμ στο 21ο λεπτό του οποίου το σουτ αποκρούστηκε από τον Παναγή σε κόρνερ. Η ΟΜΟΝΟΙΑ απάντησε στις ευκαιρίες με τον Σκέμπρι που στο 34' δέχτηκε την μπαλιά από τον Σιέρινταν όμως το βολέ του τράνταξε το δοκάρι του Βάτερμαν και κύλησε παράλληλα με την γραμμή του τέρματος σε άουτ. Ένα λάθος του Κιρμ που έβγαλε μόνο τον Καβενάγκι σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή μας, ευτυχώς κατάληξε σε σουτ που πήγε άουτ.

Χωρίς να βελτιώννεται ουσιαστικά, αλλά έχοντας καλύτερα πατήματα, στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα η ΟΜΟΝΟΙΑ κατάφερε να βγάλει επιθέσεις προς το αντίπαλο κουτί με τον Σκέμπρι στην τελευταία φάση του ημιχρόνου να ανατρέπεται από τον Αστίθ (τελευταίος και κιτρινισμένος) και τον Μασιά να μην τολμά να σφυρίξει το πέναλτι.

2ο Ημίχρονο

Ο Ιωακείμ προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή στο ημίχρονο περνώντας τον Μπεμπέ αντί του Οικονομίδη που αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες στο πρώτο μισό. Ένα δεύτερο ημίχρονο που δυστυχώς ξεκίνησε ανάποδα από ότι το πρώτο αφού μόλις στο 51ο λεπτό ο Βάντερ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έδωσε έτοιμο γκολ στον Καβενάγκι που με πλασέ δεν αστόχησε.

Αν και μια σπασμωδική αντίδραση αμέσως μετά το γκολ έγινε, οι επιλογές των πράσινων επιθετικών δεν ήταν οι κατάλληλες και δεν έγιναν επικίνδυνοι για την εστία του Βάτερμαν. Αντιθέτω το αποελ έφτιαξε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 61' με τον Παναγή να λέει όχι σε σουτ του Πιατκόφσκι από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η φάση  είχε ξεκινήσει από αντεπίθεση του Βάτερμαν που ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 67ο λεπτό ο Ιωακείμ έριξε στο ματς τον Ρουσιά, βγάζοντας εκτός τον Κιρμ. Ο Κύπριος πήγε στην κορυφή της επίθεσης δίπλα στον Σκέμπρι με τον Ασσίς να πηγαίνει στα αριστερά. Η ΟΜΟΝΟΙΑ εκμεταλλευόμενη την οπισθοχώρηση του αποελ κέρδισε μέτρα και κυκλοφόρησε την μπάλα καταφέρνοντας και πάλι να γίνει ουσιαστική μετά το 70.

Στο 75 χάθηκε τρομερή ευκαιρία με τους Σκέμπρι και Ρουσιά εντός περιοχής να αδυνατούν να κερδίσουν τον Βάτερμαν. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Σκέμπρι βρέθηκε και πάλι φάτσα με τον τερματοφύλακα του αποελ που και πάλι απέκρουσε το σουτ του επιθετικού μας όμως ασταθώς. Η μπάλα πήγε πλάγια στον Ασσίς που τσίμπησε τη μπάλα και μετά ανατράπηκε από τον Βάτερμαν με τον Μασιά αυτή τη φορά να δίνει το πέναλτι. Ο Σιέρινταν ανέλαβε την εκτέλεση και με δυνατό σουτ που βρήκε πρώτα στο δοκάρι έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Ιωακείμ έριξε στο 85' τον Ράμος στη θέση του Σιέρινταν ολοκληρώνοντας τις αλλαγές του. Ο Σκέμπρι στο ίδιο λεπτό έχασε εκ νέου μεγάλη ευκαιρία αφού εντός μικρής περιοχής και πάλι δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάτερμαν που έκανε άλλη μια σωτήρια απόκρουση.

Αν και η θέληση και από τις δύο ομάδες για τη νίκη ήταν έκδειλη, το μυαλό δεν ήταν καθαρό. Η ΟΜΟΝΟΙΑ όμως είχε στο 93' την μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το ματς όταν ο Ασσίς έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Ράμος δοκίμασε το σουτ από διαγώνια θέση. Ο Βάτερμαν όμως και πάλι έκανε τη δουλειά του και έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Ο Μασιάς στο 94' ακριβώς έδωσε τέλος στον αγώνα και άφησε το ματς στην μοιρασιά του Χ.

Αγωνίστηκαν: Παναγή, Λομπιανίτζε, Ρομαρίκ, Γκουλόν, Χαφέζ, Οικονομίδης (46' Μπεμπέ), Μαργκάσα, Ασσίς, Σκέμπρι, Κιρμ (67' Ρουσιάς), Σιέρινταν (85' Ράμος)

Σκόρερ: 2' Μαργκάσα, 77' Σιέρινταν (πεν)
Κάρτες: Χαφέζ, Σιέρινταν, Μπεμπέ, Σκέμπρι, Ρουσιάς