Ερμής - ΟΜΟΝΟΙΑ 1-1 (video)

17 Jan 2015, 7:07 p.m. kifinescom

Αν και το παιγνίδι ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της, η ΟΜΟΝΟΙΑ έμεινε στο ισόπαλο 1-1 κόντρα στον Ερμή.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ πέτυχε ένα όμορφο τέρμα με τον Λεάντρο όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για το τρίποντο αφού ο Ερμής ισοφάρησε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα μας έχασε σωρρεία ευκαιρίων για να πάρει το παιγνίδι όμως εφόσον δεν τα κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό, η ισοπαλία έμεινε μέχρι το τέλος.

Ο Κώστας Καϊάφας επανέφερε εντεκάδα...ΑΕΚ, με τους Μαργκάσα και Κυριάκου να επιστρέφουν στα φτερά της άμυνας και τον Ράμος να μένει στον πάγκο - σε σχέση πάντοτε με τον αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στον Εθνικό.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ ξεκίνησε τον αγώνα καλύτερα από τον Ερμή με την πρώτη κραυγαλέα ευκαιρία να έρχεται στο 6ο λεπτό όταν Ποτέ, Οικονομίδης και Ρούμπιο (δις) από καλή θέση εντός περιοχής δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Η ομάδα μας, παρότι ήλεγξε τον χώρο του κέντρου και την κυκλοφορία δεν έφτιαξε άλλες μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το ημίωρο όμως ούτε και δέχτηκε κάποια πίεση από τον Ερμή.

Στο 31' σε μια στιγμή μαγείας, ο Κιρμ έδωσε στον Λέο στο κέντρο της περιοχής του Ερμή, με τον Βραζιλιάνο να πατάει στον Ασσίς δεξιά και αυτός με τη σειρά του να περνάει ξανά στο κουτί στον Λέο. Με όμορφο πλασέ ο Λεάντρο έγραψε το 0-1 εν μέσω αποθέωσης.

Η ομάδα μας συνέχισε να είναι η ομάδα με την πρωτοβουλία στο παιγνίδι και χωρίς να κινδυνεύει πήρε το ματς στο τέμπο που αυτή ήθελε. Μια στημένη φάση όμως στο 42' ήταν αρκετή για να χαλάσει τα όσα έκτισε η ομάδα, αφού ο Ιμπραΐμι - που είχε ξαναπειλήσει με μακρινό σουτ λίγα λεπτά πιο πριν - εκτέλεσε το φάουλ στη καρδιά της περιοχής, βρίσκοντας τον Πίνα που με κεφαλιά στην αντίθετη πλευρά του Μορέιρα ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Στα λίγα λεπτά που απέμειναν, δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο, πέραν του τραυματισμού του Ασσίς στο 45', κάτι που τον άφησε στα αποδυτήρια ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Β' Ημίχρονο

Το 4-4-2 με τον Σκέμπρι που αντικατέστησε τον τραυματία Ασσίς να αγωνίζεται δίπλα στον Ποτέ, δεν βγήκε στον Καϊάφα. Η ομάδα έμεινε αποκομμένη και έδειξε να δυσκολεύεται να περάσει μπάλες στους Ποτέ και Σκέμπρι. Εξού και νωρίς έκανε και δεύτερη αλλαγή με τον Ρόντρι να αντικαθιστά τον Ρούμπιο.

Η ομάδα μας έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες όμως με τον Ποτέ να μην βρίσκεται στην καλύτερη του μέρα, οι περισσότερες καλές προϋποθέσεις δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ. Ούτε και η είσοδος του Φοφανά κατάφερε να αλλάξει κάτι, παρότι ο ποδοσφαιριστής έχασε μεγάλη ευκαιρία προς το τέλος του αγώνα και μοιραία το παιγνίδι που στο δεύτερο ημίχρονο κύλησε στη μετριότητα έλειξε στην ισοπαλία 1-1.

Στην τελευταία φάση του αγώνα η ΟΜΟΝΟΙΑ δαμαρτυρήθηκε για πέναλτι για χέρι του Τσίνα, όμως ο φακός δεν φαίνεται να δικαιώννει την ομάδα μας.

Αγωνίστηκαν: Μορέιρα, Κυριάκου, Λεάντρο, Λομπιανίτζε, Μαργκάσα, Οικονομίδης, Φυλακτού, Ασσίς(46' Σκέμπρι), Ρούμπιο(64' Ρόντρι), Κιρμ(75' Φοφανά), Ποτέ

Σκόρερ: 31' Λεάντρο
Κάρτες: Λομπιανίτζε