ΟΜΟΝΟΙΑ - Metalurg Skopje 3-0 (video)

31 Jul 2014, 8:53 p.m. kifinescom

Τελικά ήρθε και η εμφάνιση και το σκορ που όλοι ήθελαν. Αλλαγμένη σε πρόσωπα αλλά και σε διάθεση η ΟΜΟΝΟΙΑ καθάρισε από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο με 2 τέρματα την υπόθεση νίκη και με τρίτο γκολ στις αρχές του δευτέρουεν και την πρόκριση εν πολλοίς!

Εκπλήξεις επιφύλασσε στην Metalurg αλλά και στον κόσμο ο προπονητής της ομάδας μας, αφού δεν άλλαξε απλά το σύστημα, αλλά και τα πρόσωπα στην 11άδα. Μπροστά στον Μορέιρα τοποθέτησε τους Ακουισταπάτσε, Λομπιανίτζε και τον Στεπάνοφ στην πρώτη του συμμετοχή με την ομάδα μας. Στο χώρο του κέντρου τοποθέτησε τους Ρόντρι και Σερτζίνιο για βοήθιες στα μπακ ενώ τα φτερά στον σχηματισμό 3-5-2 αποτελούνταν από τους Ράμος και Φοφανά. Πιο μπροστά ο Ασσίς ως ο συνδετικός κρίκκος των γραμμών ενώ στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Γκαρσία και Ποτέ.

Το 1ο Ημίχρονο

H OMONOIA έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της στο παιγνίδι. Ζητούμενο το γρήγορο τέρμα που θα έβαζε την ομάδα μας σε θέση οδηγού. Με σαφείς επιθετικούς προσανατολισμούς όπως φάνηκε και από το σύστημα αλλά και τα πρόσωπα της 11άδας, η ΟΜΟΝΟΙΑ πίεσε ψηλά και πήρε τα ηνία του αγώνα.

Η προειδοποίηση ήρθε στο 6ο λεπτό όταν ο Ποτέ από ευνοϊκή θέση δεν εκτμεταλλεύτηκε σωστά την μπαλιά του Ράμος από εκτέλεση φάουλ. Στο 9ο όμως λεπτό, όταν "χάθηκε η μπάλα" η ομάδα ξεδιπλώθηκε ωραία στην επίθεση με οργανωμένη προσπάθεια και ευτύχισε να πάρει αυτό που ήθελε. Ο Φοφανά συνδιάστηκε άψογα με τον Γκαρσία και από δεξιά έστειλε μπαλιά στη περιοχή. Ο Ράμος με καρφωτό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Εφρέμοβ και τους οπαδούς μας στους 9 ουρανούς!

Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει αφόρητα τον αντίπαλο και 4 μόλις λεπτά μετά κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα πάλι με όμορφη προσπάθεια και πάλι με τον Ράμος να είναι πρωταγωνιστής. Ο Πορτογάλος από δεξιά αυτή τη φορά έστειλε μπαλιά στην περιοχή όπου ο Ποτέ κατέβασε, προσπέρασε και σούταρε για να κάνει το 2-0 εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών.

Έχοντας πετύχει στο απόλυτο τον στόχο της, η ΟΜΟΝΟΙΑ έδωσε χώρους χωρίς όμως να επιτρέπει στους Σκοπιανούς να πλησιάζουν στην περιοχή. Μάλιστα ήταν αυτοί που έφτανναν κοντά στο γκολ χωρίς όμως να καταφέρουν να το πράξουν στο πρώτο ημίχρονο. Πιο μεγάλη ευκαιρία αυτή του Ποτέ στο 40' όπου πρόλαβε στην έξοδο τον Εφρέμοβ όμως το πλασέ ήταν αδύναμο και πρόλαβε η άμυνα της Metalurg να απομακρύνει προ της γραμμής. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο κορυφαίος του πρώτου ημιχρόνου Κριστοβάο Ράμος είχε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

To 2o Ημίχρονο

Ότι έκανε στο πρώτο έκανε και στο δεύτερο. Ο Ράμος στο 56' βρέθηκε σε θέση βολής και μετά από σέντρα του Λομπιανίτζε έστειλε με το κεφάλι για τρίτη φορά στα δίχτυα του Εφρέμοβ!

Αυτό επέτρεψε και στον Καιάφα να προβεί σε αλλαγές αφού πέρασε στο παιγνίδι τον Γκριγκαλασβίλι στο 58' αντί του Ασσίς ενώ λίγα λεπτά αργότερα στον αγώνα μπήκε και ο Ρούμπιο αντί του Φοφανά. Ο Γκρίγκα έχασε μοναδική ευκαιρία για το 4-0 στο 67' όταν το καλό του σουτ αποκρούστηκε με εντυπωσιακό τρόπο από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.

Στο 71' χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Ποτέ να κάνει το πλασέ, τον Εφρέμοβ να αποκρούει και τον Ρούμπιο από κοντά και με τον τερματοφύλακα εξουδεταιρωμένο, να αστοχεί τραγικά! Στο παιγνίδι πέρασε και ο Φυλαχτού αντί του Σερτζίνιο, ο μόνος Κύπριος που αγωνίστηκε στο παιγνίδι. Ο νεαρός φάνηκε να χρειάζεται χρόνο για να εγκλιματιστεί στο επίπεδο της ομάδας αφού ένα σοβαρό του λάθος στο χώρο του κέντρου πήγε να βγάλει επικίνδυνη αντεπίθεση και το φάουλ του έφερε εν τέλει και την κάρτα.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ έχασε στην πορία κι άλλες ευκαιρίες για τέρμα, ιδιαίτερα στην ευφάνταστη εκτέλεση φάουλ του 85 με όμορφο συνδυασμό, όμως αυτό δεν ήρθε. Όπως δεν ήρθε και στο δυνατό σουτ του Ρόντρι στο 91' το οποίο τράνταξε το δοκάρι της Metalurg με τον δείκτη του σκορ να μένει κολλημένος στο 3-0.

Αγωνίστηκαν: Μορέιρα, Στεπάνοφ, Ακουισταπάτσε, Λιομπιανίτζε, Ρόντρι, Σερτζίνιο (71' Φυλακτού), Ασσίς (57' Γκριγκαλασβίλι), Ράμος, Φοφανά (64' Ρούμπιο), Γκαρσία, Ποτέ

Σκόρερ: 9' 56' Ράμος, 13' Ποτέ

Κάρτες: Φυλαχτού