Αελ - Ομόνοια 2-0

13 Apr 2014, 6:05 p.m. kifinescom

Χωρίς γκολ δεν πας πουθενά. Αυτό ίσχυσε και στον αγώνα με το αποελ - 2 φορές - αλλά και σήμερα στο Τσίρειο. Το κακό είναι ότι όχι μόνο δεν καταφέραμε να εκμεταλλευτούμε τις ξεκάθαρες ευκαιρίες μας, αλλά στις 2 φορές που απείλησε η Αελ κατάφερε να βρει στόχο.

Τι κι αν το παιγνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού η Ομόνοια μπήκε με δύναμη στο παιγνίδι και έδωσε την εντύπωση ότι είχε στόχο το γρήγορο γκολ. Η Αελ ευτύχισε αμέσως μετά που ο Σκέμπρι έχασε ευκαιρία απ' αυτές που λέμε "άχαστες" να ανοίξει το σκορ. Αυτό δεν φάνηκε να επηρεάζει και τόσο την ομάδα μας, που συνέχισε να ψάχνει το τέρμα και το άγγιξε ξανά με τον Εφραίμ που και αυτός αποδείχτηκε "χασογκόλης" μπρος το τέρμα του Φεγκρούς. Και επειδή ο νόμος του ποδοσφαίρου, όπου η μπάλα τιμωρεί αυτόν που χάνει τις ευκαιρίες, η Αελ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της σε ένα λάθος του Σερφά που άφησε εκτεθειμένη την άμυνα.

Με το 2-0 υπέρ της η Αελ κατάφερε να κάνει σωστή διαχείριση του αγώνα αφού οι ποδοσφαιριστές μας έβλεπαν το τέρμα του Φεγκρούς σαν βελονότρυπα. Ακόμη και στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρουσιάς και Ρούμπιο που μπήκαν στο παιγνίδι για να αλλάξουν την εικόνα έκαναν κακή επιλογή στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Και εφόσον οι ευκαιρίες έφυγαν ανεκμετάλλευτες, μοιραία η ομάδα μας δέχτηκε τη πρώτη της ήττα στα πλέιοφ αλλά και την πρώτη με τον Καϊάφα στον πάγκο.

Σίγουρα η ομάδα σήμερα δεν ήταν στα καλύτερα της. Όμως θεωρούμε ότι αδικείται από το αποτέλεσμα, αφού βάσει ευκαιριών της άξιζαν και αυτής τουλάχιστον 3 τέρματα. Στο ποδόσφαιρο όμως δεν απονέμεται πάντα η δικαιοσύνη. Και μ' αυτά και μ' αυτά συμπληρώσαμε τον 7ο αγώνα στο Τσίρειο στη φετινή περίοδο που φεύγουμε χωρίς νίκη και την δεύτερη φορά όπου ηττώμαστε από κάποια Αελ που ετοιμάζεται για το δεύτερο μετά Χριστό πρωτάθλημα της...